Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

avukatlık sınavını kazanamayan stajyerlerin hukuki durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2006, 17:41   #31
Mehtap Akyüz

merhaba arkadaşlar ben de hukuk fakültesi 4.sınıf öğrencisiyim ve açıkçası diplomalı hukuk öğrencisi olarak kalma düşüncesi bile ürkütücü geliyor!Ürkütücü gelmesine rağmen sınava karşı değilimGeçen yıl üniversitemizde bu konuyla ilgili bilgi verilmişti o konuşmadan hatırladığım kadarıyla sınavın %40'ı avukatlık kanunu ile ilgili olacakmış!Kesin bir bilgim olmamakla beraber sınavda avukatlık kanunu önemli rol oynacak diye düşünüyorum.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan bizi aydınlatmalarını rica ediyorum.
Old 03-09-2006, 13:44   #32
labrador

yeter artık diyorum ve isyan ediyorum...sınava sıcak bakan arkadaşlarım bırakın iyi- kötü, kaliteli- kalitesiz avukat ayrımını insanlar yapsın...zaten de öyle olmuyor mu bu işler?!?!? ayrıca yeri geldiği vakit; hukukta ezber yoktur,hukukta cümle kurmayı bilmelisin diye ARTİSTLİK,SHOW yapan çok değerli hukukçular bu sınavın test şeklinde olcağını ve böylece bu sınavın avukatın iyilik kötülük derecelendirmesini yapamicak kadar kısır bir sınav şekli olacağınıı bilmezler mi?!?!?!?! burada amaç sadece maddi çıkar sağlamaktır başka hiçbir şey değildir...bu kadar bencil olunmaz...sen kaç sene oku sonra bir kıytırık sınav yüzünden boşta kal ailene yük olmaya devam et AYIPTIR!! ilkokuldan beri dönüm noktamız diye türlü türlü sınavlara giriyoruz yeter artık ya...gel de bu ülkede yaşa...
Old 03-09-2006, 18:25   #33
Av. Melih

Önemli

volkan bey devletin vakıf üniversitelerini tartma tarzı bence bu olmamalı eğtiminden şüphe ettiği okula denklik vermemesi ve bu konuda tutarlı adımlar atması daha yerinde olurdu Ben vakıf ünvlerine çok karşıyım alınan diplomalara denklik verilmemesi taraftarım
Old 03-09-2006, 19:26   #34
THXT

NE VOLKAN BEY'İN NE DE MELİH BEY'İN SOYLEDİĞİ ŞEYLERE KATILMIYORUM. BEN BİR VAKIF UNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİYİM. PUANIM TUTMADIĞI AMA HUKUKU ÇOK SEVDİĞİM İÇİN 2. KEZ OSS REZALETİNE KATLANMAMAK İÇİN BİR VAKIF UNİVERSİTESİNDE OKUYORUM. İNANINKİ BAZI İNSANLARIN KAFALARINDAN BİLMEDEN SALLADIĞI GİBİ BİŞEY DEİL VAKIF UNİVERSİTESİNDE OKUMAK. BİLMEYEN KİŞİLER " SİZ PARANIZLA OKUYOSUNUZ TABİKİ OKULU 4 SENEDE BİTİRİRSİNİZ, SİZLERİ DERSLERDEN ZATEN ÇALIŞMASANDA GEÇİRİYOLAR..."GİBİ BİR ÇOK SÖZLER SOYLUYORLAR. BUNLARIN BİR KERE ASPARAGAS HABER OLDUGUNU BİLİN. VAKIF UNİVERSİTELERİ DEVLET UNİVERSİTELERİ GİBİ EĞİTİM VERİYOR HATTA DAHA İYİSİNİ VERİYOR. VE HİÇBİR ZAMAN ÖĞRENCİLERE "AAA BUNLAR ZATEN PARA VERİYOLAR DUR YA GEÇİRELİM ŞUNLARI" DENMİYOR.VE ARKADAŞIM SEN DEMİŞŞİN YA DEVLET UNİVERSİTELERİ ÖĞRENCİLERİ DAHA BAŞARILI OLCAK DİE BUNDAN HİÇ AMA HİÇ EMİN OLMA ÇUNKU BİZDE ZEKASIZ İNSANLAR DEİLİZ EVELALLAH BİZDE BU SINAVI YAPARIZ, DİPLOMAMIZIN DA HAKKINI VERİRİZ, AVUKATIĞIMIZI DA YAPARIZ. LUTFEN DEVLET UNİVERSİTESİ-VAKIF UNİVERSİTESİ TARTIŞMASINI YAPMAYALIM. BUNLAR YANLIŞ ŞEYLER. VE MUMKUN İSE LUTFEN 1 GUNUNUZU EĞER TANIĞINIZ BİR ARKADAŞINIZ VARSA VAKIF UNİVERSİTESİNİN KAMPUSUNE GİDİP HUKUK DERSLERİNE GİRİN. HİÇBİR FARK GÖREMEYECEK USTUNE KESKE BENDE BOYLE BİR EĞİTİM ALSAM DİYECEKSİNİZ BUNDAN EMİNİM. SAYGILARIMLA....
Old 03-09-2006, 19:34   #35
THXT

Ve Ayrica Şunu Da Bİlmenİzİ İsterİm Kİ, Her Öss De BaŞarili Olan Hep BaŞarili Olacaktir Dİe BİrŞey Yoktur. Her Devlet Unİversİtesİne Gİren KİŞİ De Zekİ, GİrdİĞİ BÖlÜmÜn Sonunda İŞ Hayatinda Hakkini Verİr, Madem Devletten Çikma Bu İŞİ GÖtÜrÜr Dİe BİrŞey De Yoktur Olamazda!!! Saygilarimla...
Old 03-09-2006, 19:51   #36
ibrahimkovanci

melih bey siz ne dediniz anlamdım!.. devlette ki kaliteli şekilde mezun kişiler sınava girmesin mi tabi katılıyorum buna ama sizler zaten iyi egitim aldınız bu sınava girip gecersiniz ne dert ediyorsunuz ki ha iki saatlik zaman kayıbnız olur onuda lütfedin artık biz vakıf üniversitesindekilere gelince ... tasalanmayın biz zaten bastık parayı geçtik sınıfı!.. dimi dolayısıyla zaten bu sınavı gecemeyiz yani bu sınav gene sizin dedinize yani vakıftakilere denklik amacıyla getirilmiş sınavdır saygılarımla
Old 03-09-2006, 21:43   #37
Av. Melih

vakıf ünv.de okuyan arkadaşların benim yazdıklarıma alınmasına gerek yok arkadaşlar ben vakıf ünv.de okuyanlara karşıyım demedim, vakıf üniversitelerine Türk eğtim sistemi çerçevesinde karşıyım!Bu ikisi arasındaki nüansı anlamanızı umarım.Ayrıca bir arkaşımızın bu okullarda okuyanların zekasından bahsetmesi öncelikle o okullarda okuyanlara hakettir! insanın kazandığı okulun zekasıyla alakası olmadığını kavrayamayan insanlara yerinizde olsam açıklama gereği hissetmezdim(bu benim fikrim).verilen eğtim kalitesi bu okulların gerekliliği(ülkemiz koşullarında) irdelenmesi gereken konnulardır.Siz aldığınız eğtime güveniyorsanız sizin açınızdan sorun yok.Kopleks yapmanıza gerek yok.bu benim fikrim
Old 03-09-2006, 22:12   #38
yargıç isa

Mesaj .......

syn THXT,

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ HAKKINDA DEDİKLERİNİZ DOĞRU OLABİLİR, EĞİTİM DAHA İYİDİR ÇÜNKÜ ORADA PARA VARDIR, SIRALAR DAHA GÜZELDİR, KAMPÜS DESENİZ AYRI GÜZELDİR ÇÜNKÜ VERİLEN PARAYA HİZMET VARDIR. VAKIF ÜNİVERSİTELERİ BUNCA OLANAKLARA RAĞMEN NİYE KALİTELİ HOCALAR YETİŞTİRME BAKIMINDAN YETERSİZ HEP DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDEN HOCA ÇAĞIRMAKTA, REKLAMLARINI ANKARA, DOKUZ EYLÜL, İSTANBUL vb... GİBİ DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE YETİŞMİŞ YADA ÇALIŞMAKTA OLAN KALİTELİ HOCALAR İLE YAPMAKTA... BEN DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE OKUDUĞUM İÇİN BUNLARIN CEVABINI VEREMİYORUM...
Old 04-09-2006, 02:27   #39
Av. Can DOĞANEL

Kampüsün, sıraların veya diğer sosyal imkanların eğitime ne kattığını bilemem ama bir de şunu düşünsek fena mı olur? Vakıf üniversitelerinde okuyanlar 4 yıl boyunca en az 25-30 bin dolar gibi bir para ödüyorlar. Girdikleri her sınavda okulu uzatma veya 1-3, 2-4 gibi barajlara takılmanın ödenecek ekstra parayla doğru orantılı nasıl bir baskı yarattığını düşünebiliyor musunuz? (Sizi temin ederim ki hiç kimsenin bu konuda gözünün yaşına bakılmamış ve çatır çatır barajlara takılmış hatta okulu 7 yılda bitirenler ve bitiremeyenler de olmuştur.) Ayrıca gireceği avukatlık sınavının sonunda başarısız olursa tüm emekleri ve parasının boşa gideceği ve ailesine çok daha büyük bir hayal kırıklığı yaratma baskısıyla nasıl bir yükü omuzladığını düşünebiliyor musunuz? Onların ailesinde para boldur diyebilirsiniz ama emin olun tarlasını, evini barkını satıp çocuklarını okutan aileler biliyorum. Hem devlet hem de vakıf üniversitesinde okumuş biri olarak devlet üniversitesindeki öğrenci otoparkı ile vakıf üniversitesindekini karşılaştırdığımda hiç bir fark olmadığını hatta devlet üniversitesindeki araba sahibi öğrenci sayısının çok daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca sanmayın ki vakıf üniversitesinde sanayici, işadamı vs. kişilerin çocukları ile okuduk. İstisna bir kaç kişi dışında tamamı aynen sizin gibi veya sizden daha alt gelir grubunda olan ailelerin çocukları idi. Bu sınavın vakıf üniversiteleri yüzünden yapıldığı kanısına nereden kapıldınız bilmiyorum eğer biri böyle bir açıklama yaptı ise koca bir yalan olduğuna kalıbımı basarım. Kimsenin avukat kalitesinin yükselmesi gibi bir kaygısı falan yok. Sınav başına alınan fahiş ücret devlete çok tatlı bir gelirdir. Ayrıca daha önce de belirttiğim gibi amaç dersaneci lobisinin aç gözünü doyurma çabasından başka bir şey değildir. Yoksa eleme olsunmuş, avukat kalitesi yükselsinmiş kimin umurunda... Vakıf- devlet kavgasını bırakıp ileride hatta şimdiden hepimizin meslektaş olacağımızı düşünerek hareket etmek en doğru yaklaşımdır. Eğer bu sitede isek birbirimizden bilgiyi ve emeği sakınmayan, paylaşmaya inanan ve dahası hukuku çok seven ve hukukla yaşayan insanlar oluşumuzdandır. Bir arkadaşımızın da belirttiği gibi en güzel elemeyi piyasa zaten yapacaktır. Diplomanızda yazan üniversite adı değil, gösterdiğiniz başarı kariyerize etkendir. İçi boş etiketlerin kimseye bir faydası yoktur.
Old 04-09-2006, 10:37   #40
KARİNE

merhaba, DOĞANEL beyin düşüncelerine tamamen katılıyorum çok güzel özetlemiş vakıf ve devlet üni tartışmanın kimseye 1 faydası olduğunu düşünmüyorum 2 taraf içinde zorluklar var ve olacak. bu mesleği seçmişseniz gönül vermişseniz ve 4 sene eğitim almışsanız bence sınavlar sorun olmamalı ve korkmamalısınız hakimlik ve savcılık sınavla alınıyor avklık neden olmasın ki bence cok geç kalınmiş bir karar keşke cok daha önceki mezunlarda girmiş olsaydı piyasa bir yağın işçi avukatla dolu cok üzücü bir durum insanlar tabiki iyi olanı seçebiliyor sınava gerek yok demek bence bu işi gerçekten hakkını vererek yapan insanlara saygısızlıktır ve tek çare sınav olmayabilir kalitenin yükseltilmesi için ama bir yerlerden başlamak lazım diye düşünüyorum tşklr...
Old 04-09-2006, 12:51   #41
labrador

Doğanel çok çok çok güzel özetlemiş...vakıf üniversitelerinde gözünün içine bakılmıyor gs üniversitelerinden gelen hocalar çatır çatır bırakıyor...yaz okulları da dahil... zorluklarla çocuklarını vakıf ünilerine gönderen ailelerin çocuklarının, extra ücretler çıkacağı için çektiği stresi kendimden de biliyorum arkadaşlarımdan da...kampüs olayına gelirsek devlet ünileri bu konuda çok daha rahat,benim gittiğim vakıf üniversitesinde ne bir sosyal faaliyet ne bir şenlik ne bir aktivite oluyor....sadece okuyorsun o kadar...lütfen öss de bir kaç matematik sorusu az yaptık diye vakıf üniversite öğrencilerini bu kadar dertsiz tasasız rahat rahat baba parasıyla okuyan kişiler olarak görmeyin...eminim, kendi adıma konişim çektiğim stres sizden fazla....
Old 04-09-2006, 17:16   #42
yargıç isa

Kitap .......

ya sorun vakıfta okuyanların aşağı- devlette okuyanların yukarı olması değil. Sorun vakıf üniversitelerinin çok kolay hukuk fakültesi açması ve gereğinden fazla mezun verdirmesi. Ozaman birsürü hukuk fakültesi daha açalım herkes bassın parayı okusun nasılsa sınav var sınavda görüşürüz diyelim. Çok yanlış bişey bu. Sınav lise sonda birçok kapasiteli insanı devre dışı bırakmadı mı, istediği bölüme girse çok başarılı olabilecek insanları başka bölümlere üniversiteli olmak adını yerleştirmedi mi? Ne olduğunu belli sürede ortaya koymayı amaçlayan sınavlar kişileri ve aileleri ruh hastası yaptı bunu görelim artık. Arkadaşlar fakülteler gün geçtikçe çoğalıyo ama öğretim üyesi aynı sayıda çoğalmıyo nerdeyse sabit kalıyo. Devlet üniversitesinden hocalar takviye yapıyo. On tane arka arkaya sınav yapsak ne farkeder; yetersiz hoca ve eğitimde dengesizlik olduktan sonra...

Ankara üniversitesi 5 sene önce 400 kişi aldı ve geçen sene yanlış öğrenmediysem 158 mezun vermiş... Aynı şey İstanbul ve Dokuz eylülde de olmakta... Yani devlet üniversitelerinde giren sayısı ile çıkan sayısı bir olmuyo. Bu insanları bide önce sınav sitresine sonrada sınava mı sokalım.

Vakıf üniversiteri çoğalmakta ve hoca yönünden kendilerine eleman yetiştirememekte. Azaltılmasından ve kaliteli vakıf üniversitelerinin (çok kaliteli vakıf üniversiteleri mevcut) kurulmasından yanayım. Sınava gerek kalmamalı, diplomanı almışken ağır geçen 4 senenin hesabı sorulmamalı hele ÖSYM tarafından hiç yapılmamalı...

saygılarımla
Old 04-09-2006, 17:44   #43
Gordon

Hala ısrarla söylüyorumki bu sınav yapılmalı. Zaten fakültesini hakkını vererek bitirmiş olan hukukçu rahatlıkla kazanacaktır. Strese girmeye hiç gerek yok hakediyosak avukat oluruz haketmiyosak boşta kalırız. Hukuki durumumuzda "Hukuk fakültesi mezunu olupta hukuktan anlamayıp Avukatlık sınavı'nı kazanamayan yeteneksiz kişilik" olur diye tahmin ediyorum.
Old 04-09-2006, 20:24   #44
yargıç isa

Olumsuz .........

Alıntı:
Hala ısrarla söylüyorumki bu sınav yapılmalı. Zaten fakültesini hakkını vererek bitirmiş olan hukukçu rahatlıkla kazanacaktır

Okulu bitirerek hakkını verdiğimiz bir şeyde, okulu bitirdikten sonra tekrar hak aramak bu durumda olan herkes için üzücü olsa gerek. Ya fakülteler açılıyo daha sonra unutuyo, destekten yoksun bir şekilde eğitim yapılıyo, eğitim sistemi yürütülemiyo yada kör-topal yürüyo, fırsat eşitliği üniversitede bile sağlanamıyo... Böyle bir sistemde yetişen insandan şüphe duyup herşeyin sonunda sınava tabi tutmak gayet normal demi. Hukuçuların bile bunu kolayca kabullenmesi çok üzücü. Sorunlar öğrencilerin üstüne yıkılıyo ve halen biz yaparız diye cevap geliyo. Sorun bizde değil, sorun başka yerlerde. asıl düzeltilmesi gerekenler dururken, en son yapılması gerekenin en başta yapılmasını nasıl olur da kabuleniriz. BU DİPLOMAYI BEN DEVLETTEN HAKKINI VEREREK ALIYORUM, YETERSİZ GÖRÜYORSA VERMESİN, BENİ 25 YAŞINDA İŞSİZ HALİMLE VE DİPLOMAMLA DERSHANELERE MAHKUM ETMESİN.

Hakkını vererek liseyi birinci bitirenlerin ÖSS deki başarı oranları nedir? 3-4 yıl boyunca derslerinden 90 puan ve yukarısını alan bir öğrencinin başarısızlığının nedeni nedir? Tek sınavda insanları anlamlandırmak....

Alıntı:
Strese girmeye hiç gerek yok hakediyosak avukat oluruz haketmiyosak boşta kalırız
Arkadaşlar bazı şeylerin farkında değiller ( belki okullarındaki iyi eğitimden kaynaklanıyo olabilir ama diğer fakülteleride düşünmek durumundayız) ama bu sınav kendini çok güzel fark ettirecek, insanlar tekrar test fıçısı olacak, düşünmek analiz etmek yorumlamak yok salt olan sınav olacak ve DİPLOMALI BİR ŞEKİLDE BOŞ KALMANIN TADINA VARILACAK...!

Zaman herşeyi gösterecek, olan yine bize olacak

saygılarımla.....
Old 06-09-2006, 13:38   #45
Gordon

Birinci olarak şu noktaya takıldım arkadaşımız "Açıkta kalan okul birincilerinden bahsetmiş" bilmiyorum haberiniz varmı ama özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki liselerde eğitim bırakın kalitesiz olmayı YOK... Yani ortaöğretim adı altında verilen şey koca bir HİÇ... Bu liselerde okul birincileri hakkettikleri şekilde değil hangisinin aşireti daha büyükse ona göre seçiliyor yani bu durumda binlerce lise birincisinin açıkta kalması süpriz değil.
Ayrıca dersane mevzusuna gelince kimse size zorla dersaneye gidin demiyor pekala dersaneye gitmedende sınav kazanılabilir ama bunların hepsi birer yorumdur ve sınav yapılmadan nasıl olacağı konusuda netleşmez. Herşeyi 23 Aralık 2006 da ki ilk sınavda belli olur.
Old 06-09-2006, 16:22   #46
yargıç isa

syn Volkan

ben doğma büyüme izmirliyim, doğuda hiç bulunmadım, aşiretlik arkadaşlarımda olmadı. Ben yorum yaparken önce yaşadığım çevreden yola çıkarım ve bahsettiğim lise birincileri izmirde olan okullardan mezun olanlar. Bunlardan birisiylede bereber aynı sene aynı okuldan mezun olduk ve sonuç olumsuz. Oturduğum semtte iki tane anadolu lisesi var bunlardan biri izmirin sayılı Anadolu liselerihden biri olan Milli Piyango Anadolu lisesi; bundanda örnek verebilirim. 4.80 - 4.90 gibi diploma notuna sahip olupta dershanelere ikinci kez para döken arkadaşlarımda biraz fazla. Arkadaşım şunu söylemek istiyorum SINAV BELİRLEYİCİ DEĞİL ELEYİCİ ROL ÜSTLENMİŞTİR. Tertemiz suyu pis kovaya koyuyoruz daha sonra o suyu kovadan arıtarak alıyoruz ve su çoğu özelliğini kaybediyo. Sorun kovadayken suyun arıtılmasını tartışıyoruz...
Alıntı:
Ayrıca dersane mevzusuna gelince kimse size zorla dersaneye gidin demiyor pekala dersaneye gitmedende sınav kazanılabilir

Geçimini zor sağlayan ailelerin çocuklarına zorla gidiceksin denmiyo.İnsanları bir şeye muhtaç eder onları bazı şeylerin yapılması için mecbur duruma getirirsen, kimsenin zorla dershaneye gidin demesine gerek kalmaz... hukuk sitesinde ki öğrenci arkaşlara sormak isterim. Ankara da, İzmir'de, İstanbul'da ki hukuk fak. okuyan kaç kişi dershaneye gitmeden (özel ders, etüt, destek programları, kurs vb dahil, okul harici ders almayan) kazanabilmiştir yada sınıf arkadaşlarından dershaneye, kursa, vb... gitmemiş kaç kişi var? Bu oran binde bir i bulur mu?

ÖSS yi halletmiş ,Hukuk fakültesini kazanıp iyi bir okulda okuyan birinin bukadar rahat konuşması normal. Ama hayatta bir çok sınav var. Nezamanki başkalarından daha deneyimli-başarılı olduğunuz halde herhangibir sınavda elenirseniz (başarısızlık demiyorum çünkü bu tür sınavlar başarı ölçmez.) ve dersle alakası olmayan, pek çaba göstermeyen kişilerin kazandığını görürseniz ozaman düşünceleriniz değişecektir. (Yanlış anlaşılmasın var sayım olarak söylüyorum, inşallah hiçbir engele takılmadan meslek hayatınızda başarılı olursunuz.. )

saygılarımla...
Old 06-09-2006, 18:23   #47
betulyalim

Ben stajyer awukatım we bu formun başlığını gördüğümde açıkçası çok sewindim,tamam dedim nihayet biz stajyerlerin sınawı kazanamaması weya sınawı kaçırması halinde hukuki durumunun ne olacağına dair neler olabilieceğiyle ,neler yapabileceğimizle ilgilli yol gösterici mutlaka bişeyler wardır.Ancak tüm konuşmaları okuduktan sonra şu anki duygum büyük bir hayal kırıklığı.Arkadaşlar yapmayın etmeyin,eğer illa bişeyler yazacaksanız farklı bi forum başlığı yaratın.Eğer görmediyseniz ben size tekrar yazayım.Forum başlığımız AWUKATILIK SINAWINI KAZANAMAYAN STAJYERLERİN HUKUKİ DURUMU.We malesefki bu knoudan başka herşeye değinilmiş.Gerek dershaneler gerekse wakıf ünw. ile dewlet ünw. arasındaki kıyasıya rekabet tartışılmış(ki bunun konuyla ne alakası olduğunu o kadar düşünmeme rağmen bulamadım)
Neyse,ben kendi konuma yani forum başlığımmıza döneyim.Aralık ayında yapılacak awukatlık sınawını malesef 2 haftayla kaçırıyorum.We bu sebeple Hazirana kaldım ki buda 6 aylık bir kayıp benim için.Gerek maddi gerek manewi olarak çok yıpratıcı olacağı kesin.Stajyerliğimi bitirmeme rağmen şu anki yetkilerimin hiçbirinin oolmayacağı ise en acı tarafı.Düşünsenize,stajyerken kanunun belirlediği sınırlarda dawalara girebiliyor we o dosyalarla ilgili her türlü işlemi yapıyorken,stajyerlik bittikten sonra bunları bile yapamıyordunuz.Yani stajyerlik ileriye yönelik bir adım atmak değil merdiwenlerden yuwarlanmak gibi bişey.Resmen stajyerliği bitiriyoruz diye cezalandırılıyoruz.
Açıkçası benim heba olacak 6 ayım hiç içime sinmiyor.Tamam awukatlık sınawı hakkında yapabilecek bşey yok,girecez we kazanacaz,çünkü zorundayız.Ben sadece benim gibi( ve sınawı kazanmayacaklar için de) 6 ayı heba olan arkadaşların durumunu içime sindiremiyorum.We bu sebeple dawa açmayı düşünüyorum.Sınawa yönelik bir tepki we bunun sonucu olan bi dawa değil bu.Ben sadece stajyerlik süremizin bitmesinden sonrada sınaeı kazanana kadar hiç olmassa stajyerkenki yetkilerimizin dewam etmesini istiyorum.Eğer bunun mümkün olmaması durumunda ise heba olan 6 ayımın maddi zararının tazminini talep etmeyi düşünüyorum.Çünkü hiçbir yetkim olmadığı için stajyerlikte yapamayacam we bunun sonucu olarak para da kazanmayacam.
Bu konu hakkında bana yardımcı olabiliecek,olumlu we olumsuz taraflarını ,imnkansız olup olamayacağını söyleyebilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.Tekrar teşekkürler.
Old 06-09-2006, 19:42   #48
yargıç isa

kolay gelsin. Davanızı açın. Çıkacak kararı merak etmiyorum ama karar gerekçesini çok merak ediyorum. İdarenin taktiridir, kamu yararıdır, çalışanla çalışmayanın ayrımıdır diye saçma şeyler çıkmaz inşallah.

Bu dava ile gündeme gelmeyen avukatlık sınavını basın - yayında GÜNDEME getirebilmeniz dileğiyle.
Old 06-09-2006, 22:09   #49
_erman_

Bu sınavın amacı hiç bişey bilmeyen hukukçuları elemek olsada, ülkemizdeki sınav sisteminden dolayı manasız bir sınav halini alacağını düşünüyorum...Çünkü bu sınavda dersaneye gidip belli kalıpları ezberleyenlerin geçeceği bi sınav olacak...
Old 07-09-2006, 05:20   #50
Cest la vie

Önemli

Alıntı:
Ben stajyer awukatım we bu formun başlığını gördüğümde açıkçası çok sewindim,tamam dedim nihayet biz stajyerlerin sınawı kazanamaması weya sınawı kaçırması halinde hukuki durumunun ne olacağına dair neler olabilieceğiyle ,neler yapabileceğimizle ilgilli yol gösterici mutlaka bişeyler wardır.Ancak tüm konuşmaları okuduktan sonra şu anki duygum büyük bir hayal kırıklığı.Arkadaşlar yapmayın etmeyin,eğer illa bişeyler yazacaksanız farklı bi forum başlığı yaratın.Eğer görmediyseniz ben size tekrar yazayım.Forum başlığımız AWUKATILIK SINAWINI KAZANAMAYAN STAJYERLERİN HUKUKİ DURUMU.We... dawalara girebiliyor we o dosyalarla ilgili her türlü işlemi yapıyorken.....awukatlık sınawı hakkında yapabilecek bşey yok,girecez we kazanacaz,çünkü zorundayız.Ben sadece benim gibi( ve sınawı kazanmayacaklar için de) 6 ayı heba olan arkadaşların durumunu içime sindiremiyorum.We bu sebeple dawa açmayı düşünüyorum.Sınawa yönelik bir tepki we bunun sonucu olan bi dawa değil bu.Ben sadece stajyerlik süremizin bitmesinden sonrada sınaeı kazanana kadar hiç olmassa stajyerkenki yetkilerimizin dewam etmesini istiyorum.Eğer bunun mümkün olmaması durumunda ise heba olan 6 ayımın maddi zararının tazminini talep etmeyi düşünüyorum.Çünkü hiçbir yetkim olmadığı için stajyerlikte yapamayacam we bunun sonucu olarak para da kazanmayacam.
Bu konu hakkında bana yardımcı olabiliecek,olumlu we olumsuz taraflarını ,imnkansız olup olamayacağını söyleyebilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.Tekrar teşekkürler.
Alıntı:
fakülteler gün geçtikçe çoğalıyo ama öğretim üyesi aynı sayıda çoğalmıyo nerdeyse sabit kalıyo. Devlet üniversitesinden hocalar takviye yapıyo.
V.S., V.S....

**ARKADASLAR KONUYU BOLDUGUM ICIN OZUR DILERIM AMA "CHAT DILI" KONUSUNDA HERKESI TEK TEK UYARMAK GERCEKTEN COK ZOR VE ANLARSINIZ KI COK ZAMAN ALICI BIRSEY. TURK HUKUK SITESI BAZEN HOCALARINIZ DAHIL, NICE DEGERLI HUKUKCULARA EV SAHIPLIGI YAPAN, HUKUK ALANINDA 1997'DEN BERI VARLIGINI KORUYAN CIDDI BIR SITEDIR. HERKESTEN ELBETTE DORT DORTLUK BIR DILBILGISI VE YAZIM KURALLARI BEKLENEMESE DE, BUNA AZAMI DUZEYDE DIKKAT ETMENIZI VE CET DILI OLARAK ADLANDIRILAN KISALTMALARI, DEGISIMLERE UGRAMIS DILI VE VURGULAMAK ISTEDIKLERINIZ DISINDAKI KELIMELERI YAZARKEN BUYUK HARFLERI KULLANMAMANIZI ONEMLE RICA EDERIM.
TESEKKURLER
Old 09-09-2006, 16:33   #51
betulyalim

Konu yine dağılmış gördüğüm kadarıyla.Anlaşılan ben burda aradığımı bulamayacam.Demekki bu durumda olan tek insan benim.Herkese koaly gelsin.
Old 09-09-2006, 20:47   #52
yargıç isa

dediğim gibi. siz davanızı açın ve çıkacak olumsuz kararın gerekçesini foruma yazın. Ozaman burdaki hukuçularla birlikte tartışalım, sizde aradığınızı bulursunuz. Bakalım sevgili hakimler avukatları ilgilendiren bu konuya nasıl bir gerekçeli red kararı verecek...
Old 16-09-2006, 14:58   #53
ncoban

Varsayılan nedir bu ösym'den çektiğimiz

arkadaşlar istanbul barosunda stajını sürdüren bir arkadaşımız avukatlık sınavı yönetmeliğinin bazı maddelerinin iptali için Danıştaya dava açmış bilginize.Haber aynen aşağıdaki gibidir.

Türkoğlu'nun Türkiye Barolar Birliği aleyhine açtığı davanın dilekçesinde, staj yaptığı İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezinde ”Meslek İlkeleri ve Uygulamada Avukatlık” dersinin zorunlu olduğu ve avukatlık sınavının yüzde 40'ının bu ders konularından seçildiği ifade edildi. Dersin ve staj bitirme tezinin, her baroda uygulanmadığına işaret edilen dilekçede, stajyer avukatlar arasında eşitsizlik yaratıldığı savunuldu.
Avukatlık Kanunu'nun üçüncü maddesinin (c) fıkrasının, “avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi alma”, (d) fıkrasının da ”avukatlık sınavını başarmış olma” şartlarını içerdiği anlatılan dilekçede, bu şartların staj bitiminden sonra aranmasının hak kaybına neden olacağı ileri sürüldü. Dilekçede, avukatlık sınavının stajdan önce yapılması gerektiği ve hukuk fakültesi mezunlarının bu sınava göre mesleki kariyerlerini belirlemesinin yerinde olacağı ifade edildi.
Dilekçede, avukatlık stajından sonra çalışılabilmesi şartının da Anayasa'da tanımlanan “çalışma özgürlüğü” ilkesine aykırı olduğu savunuldu. Bir stajyerin, avukatlık sınavını kazanamaması ve avukatlık mesleğine başlayamaması halinde, yapılan stajın “angarya” olacağı ifade edilen dilekçede, Anayasa'nın 18. maddesinin angarya çalışmaları yasakladığı belirtildi.
Dilekçede, stajın sosyal güvenlikten yoksun yapılmasının da Anayasaya aykırı olduğu iddia edilerek, Avukatlık Sınavı Yönetmeliğinin söz konusu düzenlemelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması talep edildi.
Old 24-09-2006, 13:04   #54
azize

Ben hukuk fakültesi 3, sınıf öğrencisiyim.Bir avukat adayı olarak bu sınava karşıyım.Ayrıca bu sınavın ösym tarafından hazırlanacağını duyduktan sonra tamamen karşıyım... ÖSYM zaten bizleri bu fakültelere girmek için bi hayli yoruyor bari burada da biz öğrencilerin peşini bıraksın.ayrıca hukuk gibi zor ve ağır bir fakülteyi bitirdikten sonra bence tekrar bir sınava daha tabi tutmak son derece gereksiz.. bu arada bence tüm avukatlar aynı zamanda bir hukukçudur ...
Old 10-10-2006, 22:30   #55
gülgüzeli

Varsayılan av.sınavını kazanamazsak ne iş yapacağız??????

ben hukuk son sınıf öğrencisiyim,ve buna rağmen gelecekten korkuyorum.ya kazanamazsak boşmu gezeceğiz,yada yeniden öss ye giripte farklı bir bölümmü okuyacağız?sonumuz nereye gidiyor ben anlayamıyorum,anlayanınız varsa yardımcı olsun lütfen.zaten en zor sınavlardan geçmişiz,geçiyoruz,hala ne sınavı?
Old 15-08-2007, 08:37   #56
üye18337

Alıntı:
Yazan Volkan Berber
Sınav ilk yapıldığında devlet üniversitelerinin başarısı görülecektir aynı Adli Yargı sınavlarında olduğu gibi vakıf üniversiteleride dökülecektir. Yoksa devletin kendi okulunda verdiği eğitimden şüphesi yoktur.

Neden vakıf üniversitelerini bu denli küçümsediğinizi anlayamadım. Bir an sınav olsa da bu meydan okumaya gereken karşılığı versek diye düşündüm. At gözlüklerini çıkarın ve vakıf üniversitelerinde öğrenim görenlerin sizden bir farkı olmadığını görün. Hatta belki sizden üstündürler, zira benim at gözlüğüm yok...
Old 19-08-2007, 22:24   #57
gençhukukçu2007

zeynepcnk hanımefendiye katılıyorum vakıf üniversitelerini eleştirenler bu sınavdan çekinmesinler ozaman hatta sınav birkez yapılsın kazanamayanlar avukat olamasın madem kendinize güveniyorsunuz böyle bir istekte bulunalım ne dersiniz?
Old 20-08-2007, 15:11   #58
korayoz

zeynep hanım vakıf üniversitelerinden mezun olanların pek ders vericeklerini sanmıyorum zira hakimlik sınavında ki duruma bakılırsa sınavın kaldırılmasına en çok sevinenlerinde vakıf üniversitesi mezunları olması gerekir ancak kesinlikle genelleme yapmak istemiyorum fakat sınav yapılsaydı kazanacakların oranının devlet ünversitelerinden yana olacağına eminim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi