Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Savcılık Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2007, 20:13   #61
seymen

merhaba arkadaşlar..
merak ettiğim birşeyi sormak istiyorum..vücudun herhangi biryerinde kalıcı dövme olması mülakatta bir engel teşkil edermi? bilgilendirirseniz sevinirim.saygılar..
Old 26-03-2007, 10:00   #62
Kamaz

Bence vücudun görünen bir bölgesi olmadıktan sonra Engel Teşkil Etmez.Ancak aksi durum engel teşkil edebilir.
Old 26-03-2007, 10:44   #63
alfabe

Arkadaşlar ÖSYM sınav sorularını yayınlamayacak mı? 24 Mart'taki sınava giren üye arkadaşlar nerelerdesiniz...
Old 26-03-2007, 11:41   #64
Milano

Here I'm.

Ben ilk defa giriyorum, soruların yayımlandığını bilmiyorum.Umarım yayınlanırda bir kaç soruyu tartışabiliriz.
Ancak hatırladığım kadarıyla sınavla ilgili birkaç anektod aktarabilirim.Genel kültürde Türkçe ve Matematik çok kolaydı.Tarih soruları bilgiye dayalıydı.Kofi Annan'ın yerine seçilen BM Genel sekreterinin hangi milliyetten olduğunu sordular.Yine BM üyeliği sıfatıyla ilk kez hangi ülkeye asker gönderdiğimiz soruldu.

Alan bilgisi ile ilgili Ceza Hukukunda kaliteli ve düşündüren sorular çıktı.Yağma ile ilgili bir soru vardı ki öyle böyle değil.CMK'da davanın nakli ile keşiften,gözaltı ve yakalamadan soru çıktı.Medeni usul,borçlar ve icra iflas sorularıda bana kalırsa zor değildi.Fakat Ticaret,Şirketler,Anayasa ve İdare Hukuku,Eşya(üst sınır ipoteği) ve miras (miras sözleşmesi) soruları çok zordu.
Old 26-03-2007, 16:50   #65
ebru41

Ben de ilk kez girdim sinava.Tahminimden kolaydi.Arkadaslar ben de cok merak ediyorum sorular verilmiyor mu kac netimiz var ogrenelim.Tahminen 50 genel kultur 60-70 arasi alan bilgisi netim olucak.Bilen var mi acaba 70 puan icin kaca kac yapmak gerekiyor.Bana kalirsa da any. esya miras kolay,ceza ve borclar zordu.
Old 29-03-2007, 10:55   #66
t.deniz

sevgili ebru41 puan hesaplamaları biraz karışık onun için kesin rakamlar verilemiyor.her sorunun standart sapması farklı galiba .çok karışık yani bakanlığın duyurusuna da bakarsan hiç birşey anlaşılmıyor zaten.umarım 15 güne kadar açıklarlar.
Old 29-03-2007, 17:41   #67
suzan

Adalet Bakanlığı'nın sitesinden veya memurlar.net'ten sınav soru ve cevaplarını öğrenebilirsiniz. Ben artık hazirandaki sınava hazırlanıcam.Herkese kolay gelsin...
Old 29-03-2007, 19:21   #68
elif04

Alıntı:
Yazan suzan
Adalet Bakanlığı'nın sitesinden veya memurlar.net'ten sınav soru ve cevaplarını öğrenebilirsiniz. Ben artık hazirandaki sınava hazırlanıcam.Herkese kolay gelsin...

haziranda sınav yapılacağına dair bir duyuru yapıldı mı?
Old 29-03-2007, 20:37   #69
Av.Cihan Nuri

arkadaşlar gecen haftaki soruların hepsi yanıtlarıyla beraber osym.gov.tr de mevcut. sınav kitapçığının tamamı. cevaplarıyla birlikte.

hazirandaki sınav şimdilik söylenti die biliyorum. herhangi bir yerden acıklama gelmiş değil bildiğim kadarıyla..
Old 30-03-2007, 23:50   #71
Seyda

Varsayılan :(

Nihayet sınav yapıldı ve derin bir oh çektik..Bu ünlem kimi için stresi atmış olmaktan,kimi için kazanacağına emin olmaktan kaynaklandı..

Sınava hazırlanan biri olarak, soruların herkesin dilinden düşüremediği kadar da kolay olmadığını düşünüyorum.(ya da ben başka bir sınava girdim ) Genel kültür ve yetenek bölümünde Türkçe ve Matematik oldukça kolay ve zaman kazandırıcıydı.Tarih gerçekten zamanı çalacak türdendi; nobel barış ödülü alan şahsın memleketini bilmediğim için kendimden utanmadığımı da itiraf ediyorum Bence sınavın en kaliteli sorularını Ceza hukuku soruları oluşturuyordu.Belki de böyle düşünmemin nedeni, soruların konulara göre dağılımının iyi yapılmış olmasıydı.

Beni şok eden şey ise Anayasa ve İdare sorularının fazlalığının yanında, İdare Hukuku ve Ticaret Hukuku sorularındaki inanılmaz dengesizlikti.İdare Hukukundaki birçok sorunun yerel yönetimlerden gelmesi bana oldukça saçma geldi.Nerde Kamu İhale Kanunu,Devlet Memurları Kanunu,İdarenin Kamu Hukuku Sözleşmeleri??? O kadar konuyu esgeçip soruları 100 sayfalık bir kısma sıkıştırmak ne derece mantıklı??

Ticaret hukuku sorularında da Ticari İşletme Hukuku'ndan TTK.m.15 dışında bir soru olmaması ilginçti.

Medeni hukuk soruları ise bence çok zordu.Ben neredeyse tüm sorularda 3 şıkkı eleyip 2 şık arasında kaldım diyebilirim.

Hala netlerime bakmadım ve sonuçlar gelene kadar da ''umut fakirin ekmeği'' ( ) düşüncesiyle bekleyeceğim ancak şuna eminim ki bu sınavı genel kültür bölümünü iyi yapanlar kazanacak..Sevgilerimle..
Old 31-03-2007, 10:56   #72
t.deniz

Alıntı:
Yazan ebru41
Tesekkur ederim t.deniz ..

rica ederim ha bu arada diğer forumların birinde rastladım sanırım(geçen sınavdan) 70 45 alan biri 80 almş her sınavın kriterlerine( kişi sayısı,soruların zorluk derecesi,en yüksek puan) göre puanlama değişiyo galiba ama umarım böle sonuçlar alırız.....
Old 01-04-2007, 18:23   #73
tuğba doğuç

arkadaslar 2007 idari hakimlık sınavı basvuru tarıhını bılıyosanız ve yazarsanız cok sevınırm
Old 05-04-2007, 12:50   #74
t.deniz

arkadaşlar başlık altında hiç yorum yapılmamış,nasıl geçti sınavınız?,netleriniz nasıl?sınav kolay mıydı ve bu ortalamaların yükselmesine neden olur mu sizce?

ben, (kesin değil ) 73 40 yaptım ama sınırda kalma korkusu yaşıyorum,tabi bu dünyanın sonu değil ama stres yaratıyo insanda bu bekleme dönemleri.herkes için hayırlı olur umarım sonuçlar.bu devrik cümle sorunumu çözmem lazım)
Old 15-04-2007, 19:59   #75
E_m_r_E

sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı hakkında fikri olan varsa yada duyum paylaşırsanız sevinirim..
Old 15-04-2007, 21:57   #76
Seyda

Emre merhaba; maalesef bununla ilgili aldığım tek bir duyum var o da sınavın açıklanmayacağı..Tabii kimse bunun hukuki nedenini bilmiyor, belki de sadece bir dedikodudur..Ama şimdiye kadar açıklanmaması pek normal değil.Aslında geçen cuma gününe kadar bekleniyordu sonuçlar..Umarım bizimle yeni bir 'sabır ölçme' oyunu oynamazlar
Old 15-04-2007, 23:14   #77
av.mgul

merhabalar
bu sınavların açıklanmayacağı yönündeki söylenti bir şaka mı? yoksa ciddi bir söylentimi. eger gerçekse sizin artık bu sabır denemesinden sonra derviş katına yükselmeniz gerekiyor.
umarım öyle bi şey yoktur ve en kısa zamanda açıklanır ve umduğunuz gibi sonuçlanır.
saygılar
Old 16-04-2007, 09:39   #78
faruksa

Arkadaşlar Sınavın açıklanmaması diye bir duyum pek mantıklı görünmüyor.Zira eninde sonunda açıklanacak bu sınav.
Adli ve İdari Yargıda Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat Ve Atama Yönetmeliği diyor ki:
Alıntı:
Yazılı Sınav Sonuçlarının Duyurulması

Madde 24- Yazılı sınav sonuçları Bakanlık binasının uygun bir yerine asılan listelerle ilân edilir, ayrıca ilgilinin bilinen adresine iadeli taahhütlü olarak bildirilir.
Herhangi bir süreden bahsedilmemiş.Hepimiz üç haftada açıklanır diyorduk.Gerçektende bugün yarın açıklanması gerekir.Ayrıca bu sınavın açıklanmaması hangi gerekçeye,kimlere hizmet eder ki?
Kaldi ki ÖSYM'nin bu kargaşaya taraf olmasını beklemem.Eğer çeşitli gerekçelerle sınav açıklanmıyorsa vay halimize (((
İnşallah En kısa zamanda sınav sonuçları açıklanır.saygılarımla
Old 16-04-2007, 11:48   #79
Seyda

Az önce; önce Adalet Bakanlığı Personel Şube Müd.nü sonra da ÖSYM'yi aradım.Ne yazık ki net bir bilgi veremediler..Ad.Bak.'nın hiçbir bilgisi yok.Ösym ise ''bilmiyoruz herhalde bu hafta içi açıklanır'' dedi. Bilginize..
Old 17-04-2007, 00:58   #80
ebru41

Varsayılan sinav sonuclari

Arkadaslar hatirladigim kadarila elimize gecen sinava giris belgelrinde sonuclar 30 gun icinde adreslere postalanir diyordu su durumda en gec 7 gun icinde aciklanmalidir..
Old 17-04-2007, 18:21   #81
Themis99

Bir dedikoduda benden!
Bir kaç gün önce kamuya açık bir alanda yapılan bir konuşma tesadüfen bir tanıdığım tarafından duyulmuş .Konuşmanın içeriğine göre adli hakimlik sınavı iptal edilmiş. Buna ilişkin her hangi bir duyuruya rastlamadım.
İdari hakimlik sınavı olabilir mi ?
ayrıca idare hukuku alanından ve genel kültür alanından bir takım soruların yanlış olduğunu duydum.Uygulama bu durumda nasıl.Yanlış sorular herkes tarafından doğru yapılmış gibi mi kabul ediliyor ? Yoksa yok mu sayılıyor ? Saygılar .
Old 18-04-2007, 00:08   #82
akgulhukuk

sevgili arkadaşlar, daha önceki sınavlardan da hatırladığım kadarıyla; iptal edilen soruların herkes tarafından doğru yapıldığı kabul ediliyor. sınav kitapçığında sınavın 30 gün içersinde açıklanacağı yazıyordu yani en geç 24 nisanda sınav açıklanacaktır kanaatindeyim. herkese başarılar
Old 18-04-2007, 17:27   #83
av.mgul

arkadaşlar sınava girmeyen biri olarak sınava giren arkadaşlarım için bu işi takip etmeye çalışıyorum.
son duyduğum söylentilere göre (söylenti diyorum dogrulugu konusunda kesinlikle bir fikrim yok) sınavın açıklanmama nedeni devam eden dava nedeniyle mülakat yetkisinin adalet bakanlığında olmaması imiş bu nedenlede sınavı açıkladıktan sonra mülakat tarihi vermek zorunda olan adalet bakanlığı sınav sonuçlarını açıklayamıyormuş. yoksa sınav sonuçları belli imiş.
en başta söylediğim gibi doğruluğu konusunda bir bilgim yok bu tamamaen bir komplo teoriside olabilir. umarım en kısa zamanda bu sorun çözülür..
saygılar....
Old 19-04-2007, 08:23   #84
faruksa

sayın mgul tahmin ve görüşlerinize katılıyorum.Ve şunu eklemek istiyorum.Adalet bakanlığı şu sınavı yangından mal kaçırırcasına yaptı.Şimdi de açıklanmasının bir faydası kalmayınca kendini geri çekti.Çünkü sınav açıklanırsa sıra mülakata gelecek.saygılarımla.
Old 19-04-2007, 14:41   #85
şirin

Arkadaşlar merhaba,şimdi memurlar.net sitesinden okudum,siz de bakabilirsiniz isterseniz.Sınavın mülakatı durdurulmuş,nasıl olacakmış anlayamadım yasa değiştiriliyormuş,her 70 puan alan değil sadece ilk 150 kişi mülakata çağırılacakmış..Bunun gibi bilgiler var sitede,iş o kadar karmaşıklaştı ki acaba şaka mı diye düşünyorum.herkese sabırlar dilerim.
Old 19-04-2007, 14:50   #86
şirin

Arkadaşlar şimdi tekrar okudum,150 sayısı idari yargı haki
mliğine ilşkin sanırım,ama adliye ilşki olarak da birşeylerin ters gittiği kesin,dediğim gibi sitede bu konuda haberler var okursanız aydınlanabilirsiniz.
Old 25-04-2007, 10:12   #87
Seyda

Alıntı:
Yazan Seyda
Az önce; önce Adalet Bakanlığı Personel Şube Müd.nü sonra da ÖSYM'yi aradım.Ne yazık ki net bir bilgi veremediler..Ad.Bak.'nın hiçbir bilgisi yok.Ösym ise ''bilmiyoruz herhalde bu hafta içi açıklanır'' dedi. Bilginize..

Yaaa Neden kimse bizim sınavımızla ilgili bir bilgi vermiyor? Neden sınavımızı

açıklamıyorlar?? Sınav açıklanacak diye işsiz güçsüz oturduk kaldık Biri

bize acısınn..
Old 25-04-2007, 12:16   #88
E_m_r_E

Sayın Seyda ,
Biraz önce Adalet Bakanlığını aradım ve bana dediler ki daha açıklanmadı biliyorum dedim onun için rahatsız ettim sizi... ama maalesef sınavın ne zaman açıklanacağı belirsiz mahkemeden dolayı bazı sorunlar var siz bizden daha iyi biliyosunuz dedi telefonun diğer ucundaki ses ...Bakalım sonumuz hayır olur inşallah...
Old 25-04-2007, 13:00   #89
Seyda

Herkes Duysun!!! Sinav sonuçlari yarın -bir ihtimal bugün- internete veriliyor..Az önce Ankara'dan duydum..Hepimİz için hayirlisi
Old 25-04-2007, 14:14   #90
Seyda

Varsayılan :(:(

Duyumlar doğruymuş,sınav az önce açıklandı.. 72 alan, 39 genel kültür ile

kazanamadım.Barajın bu kadar yükseldiğine hala inanamıyorum. Kendimi yüksek

bir yerden aşağı düşmüş gibi hissediyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi