Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İpoteğin kaldırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-10-2015, 09:28   #1
Av.mehmet.av

Acil İpoteğin kaldırılması

Daha önce de konuşulmuş ama bir de ben açmak istiyorum. Kafamda netleşmediği için.
1- 1980'li yada 90'lı yıllarda müvekkil daire alıyor. Satın aldığı kişi lehine ipotek tesis ediyor.
2- İpotek nedeni ödenmiş. Ancak belge yok. İpotek alacaklısı vefat etmiş. Mirasçıları var.(Bazıları yurt dışında)
3- Bu ipoteği en kısa yoldan nasıl kaldırabiliriz.
4- Araştırdığım kadarı ile icra dosyası hazırlanıyor, para depo ediliyor, depo edilen parayı alması için alacaklılara(mirasçılara) muhtıra gönderiliyor. Parayı almazsa İcra mahkemesinden fek için talepte bulunuyor.
5- Bu bağlamda icra müdürlüğüne nasıl bir dilekçe hazırlayıp sunacağım. Depo edilen parayı alması için bütün mirasçılara mı muhtıra göndermek gerek yoksa bir tanesine muhtıra yeterli mi.
6- Dava açtığımız taktirde de yine bütün mirasçıları davalı gösterip bütün mirasçılara tebligat yapılması zorunlu mudur.
Acil yanıtlarınızı rica ederim.
Old 08-10-2015, 10:27   #2
Av. Nevzat Yağız

Meslekdaşım sorunuzun cevabı İ.İ.K. 153 maddedir.
Aynı konuyu soran bir meslekdaşımız için buradan 153. maddeyi nasıl işletmesi gerektiğine dair detaylı bir açıklama yapmaya çalıştım, konuyu girip bakarsanız bulursunuz sanırım, veya benim adım dan girip bulursunuz tam bilemiyorum,
eğer bulamaz iseniz ayrıcı size de yazmaya çalışırım.
İyi çalışmalar.
Av. Nevzat Yağız.
Old 14-10-2015, 15:58   #3
Av.İrem1084

Sayın Meslektaşım;

Aynı durum başımıza gelmişti.Ancak biz TMK 883 gereğince ipoteğin fekki davası açmıştık.Bunun nedeni ise ipotek alacaklısının ölü olması ve çokça sayıda mirasçılarının bulunması sebebi ileydi.Bütün mirasçıları davalı olarak gösterdik.Önemle belirtmem gereken husus ise bizim olayımızda 1988 yılında 320,000 ETL bedelli ipotek tesis edilmiştir.Ancak şuan için TL bazında işlem yapıldığından,yani sıfırlar atıldığından ;harca esas değer olarak 32 TL gösterdik.

Zira kanımca bu yöntemin İİK 153'e göre daha basit ve kolay bir yöntem olduğunu düşünmekteyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi