Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dosyanın İşlemden kaldırılması, şikayet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2011, 12:30   #1
ibrahimgokalp

Kitap Dosyanın İşlemden kaldırılması, şikayet

Sevgili arkadaşlarım iyi günler;
Sıkça karşılaştığınız bir konu hakkında tecrübenizen yararlanmak istiyorum.

Müvekkil aleyhine 2008 icra yılında takibi başlatılmış. Takip alacaklısı 2008 yılında gerekli yerlere yazı göndermişler ve birşey bulamamışlar. 2010 yılında müvekkilin takipten haberi oluyor, bizde usulsüz tebligat nedeniyle şikayet yoluna başvuruyoruz, 2 dosyamızdan 1'i red ediliyor diğeri devam ediyor.

Bunun üzerine alacaklı vekili iki dosya için müvekkilin çalıştığı kuruma maaş haczi yazıyor.(mahkeme takipler hakkında durdurma kararı vermemiş)

Geçenlerde dosyaya baktım, son işlem tarihi 2008 de nufusa yazı yazmışlar ve akabinde 2011 de maaş haczi yazısını göndermişler ve kurum maaştan kesinti yapmaya başlamış.

Tercübelerinizden yararlanarak;

1-Şikayet yoluna başvuracağım, davalı olarak borçlu tarafı gösterebilirmiyim ?
2-Şikayet yoluna başvurduğumuzda mahkeme vekalet ücretine hükmedermi ?
Old 02-02-2011, 16:03   #2
Avukat194546

Merhabalar;
Şikayet yoluna başvururken davalı olarak takip alacaklısın göstermenize gerek yok.Ancak bazen (mahkemelerin kendi uygulaması genellikle) takip alacaklısı davalı olarak gösterildiğinde ve de şikayet kabul edildiğinde vekalet ücretine hükmedilmektedir.Anak tavsiyem davalı olarak takip alacaklısını davalı olarak göstermeden dosya üzerinden -kısa sürede davayı sonuçlandırmaktar.
Old 02-02-2011, 21:12   #3
wellan

Şikayet;niteliği itibariyle icra iflas orgnalarının işlemleri için başvurulacak olan icra&iflas hukukuna özgü bir itiraz yoludur.Şikayet bir dava olmadığından dolayı;"davacı" ve "davalı" terimleri yerine "şikayet eden" ve "şikayet olunan terimlerinin kullanılmadı daha doğru olur.Bu konudaki Yargıtay içtihatlarına bakıldığı zaman şikayet konusu işlemde "şikayet olunan" icra&iflas daireleri yada icra&iflas memurları değil,doğrudan borçlu olan kişidir.(12. HD. 27.11.2000 T. 18120/18380; 16.6.2000 T. 8121/10025; 17.5.1999 T. 6295/6463)

İkinci sorunuzun cevabı ise İİK 18/3 de saklıdır.Eğer duruşma yapılmasına karar vermişse duruşmalı işlere ait vekalet ücretine doğal olarak hükmedilecektir.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 02-02-2011, 21:14   #4
Av.Fatih KISA

Şikayetinizin pratik bir faydası olmayacaktır muhtemelen.
Anladığım kadarıyla İİK 78. maddede belirtilen bir yıllık haciz isteme süresinin geçmesi veya haczedilen malın süresinde satışının istenmemesi nedeniyle, yenileme talebinde bulunulmadan konulan haczin kaldırılmasını talep edeceksiniz.

İİK 78. maddeye göre takibin kesinleşmesinden sonraki bir yıl içinde alacaklı tarafından haciz talep edilmiş ve bu talep uygun bulunmuş ise, yenileme talebi ile birlikte yeniden haciz talep etmek mümkündür.

Kaldı ki şikayet süresini geçirip geçirmediğiniz konusu tartışılacaktır.
Old 02-02-2011, 21:17   #5
wellan

Fatih Bey'e katılıyorum.Şikayet konusu işlemin süresinin ayrıca tartışılması gerekir.Ben sadece sormuş olduğunuz soruların cevap bulması açısından düşüncelerimi beyan ettim.SAYGILARIMLA.
Old 03-02-2011, 14:11   #6
ibrahimgokalp

Elbetteki şikayet edilen ve şikayet eden diye geçeçektir...

Üstadlarım, ortada kanuna aykırı bir söz konusu bu nedenle herhangi bir süreye tabi bir durum yok diye düşünüyorum.

Şikayet edileni takip alacaklı olarakmı gösterelim yoksa icra müdürlüğünü mü ?

Şikayet edileni icra müdürlüğü olarak gösterdiğimizde yargılama giderlerine ve vekalet ücretine hak kazanacakmıyız ?

Uygulamada karşısına çıkan var mı ?
Old 04-02-2011, 17:40   #7
wellan

Sayın meslektaşım;

Somut olayınızda mevcut olan bazı hususların açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.Öncelikle;İİK 78/2 ye göre son işlem tarihinden itibaren 1 yıl geçmekle takip dosyası işlemden kaldırılır.Bu dosya hakkına yeniden işlem yapılabilmesi için alacaklı yada vekili tarfından icra müdürlüğüne yapılmış olan yenilme talebi ve sonucunda verilmiş olan yenileme kararı gerekmektedir.Bu sebeple son işlem tarihi 2008 olan dosyada 2010 yılında maaş haciz için ilgili kuruma müzekkere gönderilmiş ise(2008 yılını son işlem tarihi olarak kabul edersek) ve maaştan kesinti yapılmaya başlanmış ise açıkça bir hukuka aykırılık mevcut olup İİK 5.maddenin uygulanması dahi söz konusu olabilir.(zarar meydana gelmişse).Somut olayınızdaki verilere dayanarak dosyanın işlemden kaldırılması gerekir iken işlemlere devam edilmesi hususu ise açıkça şikayet sebebidir.Şikayet için ise;öğrenme tarihinden itibaren 7 günlük bir sürenin olması gerektiğini düşünüyorum(İİK 78/2 ye aykırılık hali).Şikayet konusu işlem için icra müdürlüğü taraf gösterilemez.Bu husus Yargıtay'ın çeşitli kararlarında açıkça belirtilmiştir.(12. HD. 27.11.2000 T. 18120/18380; 16.6.2000 T. 8121/10025; 17.5.1999 T. 6295/6463).SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi