Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sözlü vekalet sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2012, 13:45   #1
aavukat07

Varsayılan sözlü vekalet sözleşmesi

Analaşmalı boşanma davası açtım ve karar kesinleşti.Müvekkilimle aramızda vekalet ücreti yönünden sözlü bir anlaşma vardı.Müvekkil vekalet ücretimi ödemedi.Bu durumda en kısa yoldan ne yapabilirim?İcra takibi veya Dava??
Old 15-02-2012, 17:23   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan aavukat07
Analaşmalı boşanma davası açtım ve karar kesinleşti.Müvekkilimle aramızda vekalet ücreti yönünden sözlü bir anlaşma vardı.Müvekkil vekalet ücretimi ödemedi.Bu durumda en kısa yoldan ne yapabilirim?İcra takibi veya Dava??

A.A.Ü. Tarifesi'ndeki miktarlara göre icra takibi de olabilir dava da açılabilir.
Old 15-02-2012, 17:34   #3
Av. Hakan VARAN

ben önce ihtar cekiyorum dava açmadan önce.. bi kaç ihtarım geç de olsa olumlu sonuçlandı...
Old 15-02-2012, 17:46   #4
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av. Hakan VARAN
ben önce ihtar cekiyorum dava açmadan önce.. bi kaç ihtarım geç de olsa olumlu sonuçlandı...

Tabi, bu da bir yol. Temerrüt de gerçekleşmiş olur.
Old 16-02-2012, 11:00   #5
Av. Öznur Aktürk

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
A.A.Ü. Tarifesi'ndeki miktarlara göre icra takibi de olabilir dava da açılabilir.
Sayın Üstad,
Yazılı bir ücret sözleşmesinin olmaması, taraflar arasında bir ücret sözleşmesinin olmadığını göstermez. Taraflar yazılı olmayan ücret sözleşmesini genel hükümler dairesinde ispatlayabilirler. (Murat Aydın, Avukatlık Ücreti S:56)
Bu bakımdan Sayın aavukat07'nin keşide edeceği ihtarname/başlatacağı icra takibi/açacağı davada talep etmesi gereken tutarın AAÜT'nde belirlenen maktu ücretle sınırlı olması fikrine katılmıyor; sayın meslektaşımın gerçek ücretini genel hükümlere göre ispat edebilmesi halinde sözlü olarak kararlaştırılan gerçek ücretine hak kazanacağını düşünüyorum.
Örnğin, gerçek ücret üzerinden yapılacak bir icra takibinde borçlu müvekkilin borca itiraz etmemesi yahut yine gerçek ücret üzerinden açılacak bir davada borçlunun ikrarı/davayı kabulü yahut genel hükümler dairesinde alacağın ispatlanabileceği gibi ihtimaller söz konusudur. Muhakkak ki borçlunun borcun tamamına yahut bir kısmına itirazı, dava sırasında gerçek ücretin yemin dahil hiçbir delille ispatlanamaması gibi olumsuz ihtimaller de bulunmaktadır. Neticede hangi tutar üzerinden yasal süreç başlatacağına, söz konusu ihtimallerin gerçekleşme olasılıklarını, avantaj ve dezavantajlarını her somut olayın özelliği de gözönünde bulundurularak yasal süreç başlatmak zorunda kalan meslektaşımız verecektir.
Yukarıda alıntıladığım cümlenizden böyle bir durumda AAÜT'ndeki miktarlarla sınırlı olanarak yasal işlem yapılabileceği şeklinde bir sonuç çıkması nedeniyle naçizane fikirlerimi paylaşmak istedim.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi