Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediye ve hazineden ilamlı icra yolu ile hükmedilen tazminatı tahsil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2012, 15:08   #1
aavukat07

Varsayılan Belediye ve hazineden ilamlı icra yolu ile hükmedilen tazminatı tahsil

Herkese iyi günler. Asliye Hukuk Mahkemesinde açmış olduğum arazi bedeli tazminat davası sonuçlandı. Davalılar Belediye ve Maliye Hazinesi.Karar kesinleşmeden icra takibi başlatmak istiyorum. Ayrıca ihtiyati haciz yapmayı düşünüyorum. Fakat ihtiyati haciz dilekçesinde, ilamdaki tüm kalemler tek tek yazılacak(yargılama gideri, asıl alacak, vekalet ücreti..)ve sonra toplamı üzerinden mi ihtiyati haciz talep edilecek? Ayrıca belediye ve hazineden bu parayı tahsil edebilmem için önereceğiniz yollar nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...
Old 18-01-2012, 11:35   #2
Av.Selen

Maliye Hazinesine ihtiyati haciz kararı alırken borçlunun mal kaçırma hareketlerine başladığı hususunda hakimi nasıl ikna edeceksiniz? ola ki ettiniz, hazinenin hangi malına haciz uygulayabileceksiniz?
Old 18-01-2012, 12:06   #3
aavukat07

İİK 257/1 gayet açık, "Rehinle temin edilmemiş ve vadesi gelmiş bir para borcunun alacaklısı, borçlunun yedinde veya üçüncü şahısta olan taşınır ve taşınmaz mallarını ve alacaklariyle diğer haklarını ihtiyaten haczettirebilir." Söz konusu alacak ilama dayalı olup vadesi gelmiş bir para borcu niteliğindedir. Bu sebebple hakimi ikna etmek gibi sorun ortaya çıkmayacaktır.
Yani olayın İİK 257/2 ile bir alakası bulunmamaktadır.
Old 18-01-2012, 12:38   #4
Av.Selen

Sn.aavukat07; elinizde ilam var, 257/2 den söz etmek tabi ki anlamsız. Ancak maliye hazinesi aleyhine ihtiyati haciz kararı almak yasanın ruhuna aykırı bence. O yüzden hakimi ikna edebilirmisiniz diye sordum. Müracaatınızdan sonra kararı paylaşırsanız sevinirim.
Old 20-01-2012, 15:04   #5
aavukat07

İhtiyati haciz talebim hazine ve belediye yönünden kabul edildi,kararı aldım.
Old 20-01-2012, 18:18   #6
Av. Yasin Yıldız

üstad arazi bedeli tazminat davasını pek anlayamadım. burada kastettiğiniz kamulaştırmasız el atma nedeniyle tazminat davası mıdır acaba?

Alıntı:
Yazan aavukat07
Herkese iyi günler. Asliye Hukuk Mahkemesinde açmış olduğum arazi bedeli tazminat davası sonuçlandı. Davalılar Belediye ve Maliye Hazinesi.Karar kesinleşmeden icra takibi başlatmak istiyorum. Ayrıca ihtiyati haciz yapmayı düşünüyorum. Fakat ihtiyati haciz dilekçesinde, ilamdaki tüm kalemler tek tek yazılacak(yargılama gideri, asıl alacak, vekalet ücreti..)ve sonra toplamı üzerinden mi ihtiyati haciz talep edilecek? Ayrıca belediye ve hazineden bu parayı tahsil edebilmem için önereceğiniz yollar nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...
Old 07-02-2012, 17:31   #7
Av.G.Kara

İİK 257/1 gayet açık, "Rehinle temin edilmemiş ve vadesi gelmiş bir para borcunun alacaklısı, borçlunun yedinde veya üçüncü şahısta olan taşınır ve taşınmaz mallarını ve alacaklariyle diğer haklarını ihtiyaten haczettirebilir." Söz konusu alacak ilama dayalı olup vadesi gelmiş bir para borcu niteliğindedir. Bu sebebple hakimi ikna etmek gibi sorun ortaya çıkmayacaktır.
Yani olayın İİK 257/2 ile bir alakası bulunmamaktadır.

Sayın aavukat07
Sözünü ettiğiniz ihtiyati haciz kararını nereden aldınız? Daha doğru bir ifade ile bu alacak hangi belediyeden tahsil edilecek? Aynı şekilde açmış ve kazanmış olduğumuz bir davamız var. Bundan yıllar önce de aynı tip bir davadan alacağımızı tahsil edebilmiştik ancak şimdi çok daha zorlaştı. Yeni sonuçlanan davaya ilişkin kararı icraya koyduk. Ancak temyiz edebilirler. İhtiyati haciz için nasıl bir yol izlediniz? Belediyenin nelerini tespit ettiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılarımla.
Old 29-06-2014, 14:50   #8
AVUKAT KAYAN

Merhaba,
Beninde benzer bir davam var. Maliye Hazinesine açtığım TMK 1007 kapsamında tazminat davası. Davayı kazandım. Şimdi icra takibi yapmak istiyorum. Yazışmalardan Maliye hazinesine haciz takibi yapmaya engel bir durum olmadığını anlıyorum. Özellikle ihtiyati haciz kararı alan arkadaşımın bu kararının neticesini merak ediyorum. Maliye hazinesi için takip sonrası haciz yapabildi mi? Parayı tahsil süreci ne oldu. Cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.Benim için çok ivedi bir husus destek olursanız sevinirim.::
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi