Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Görevli mahkeme?

Yanıt
Old 30-05-2007, 12:33   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Görevli mahkeme?

Sayın meslektaşlarım;
Daha önce bahsetmiş olduğum bir sorun şu an dava aşamasına geldi. Davayı açacağım görevli mahkeme konusunda tereddütlüyüm. Yardımcı olursanız sevinirim. Almanya'da yuva bakıcısı müvekkilem, İstanbul'da Almanca eğitim veren bir okulun, Almanya'nın Die Zeit gazetesinde verdiği ilan üzerine, bu okula iş başvurusunda ( OKULUN İLANDA BELİRTTİĞİ E-MAİL ADRESİ KANALI İLE ) bulunur. ( ilan da öğretmen ve bakıcı arandığı belirtilmiş)
Müvekkilemin başvurusu ilgili okulca kabul görür. Her türlü masrafı okul derneğince karşılanarak kendisi bir süre İstanbul'daki okulda misafir edilir, örnek ders verdirilir. En son olarak kendisinden çok pozitif bir enerji alındığı belirtilerek, kendileri ile çalışması önerisinde bulunulur. Müvekkilem Almanya'ya dönünce bu okulun mail adresi yolu ile işi kabul ettiğini belirtir. ( BAKICI OLARAK ). Bunun üzerine, ilgili okul e-mail yolu ile müvekkileme Almanca iş sözleşmesini gönderir. Sözleşme aynı türden iki örnektir. Müvekkilemden ikisinin de imzalanıp okula göndermesi istenir. İstanbul'a varınca da okul genel müdürü tarafından imzalanacaktır ve müvekkilem İstanbul'a geldiğinde kendisine ait kısmının verileceği belirtilir. Müvekkilem o esna zaten Almanya'da bir yuvada görevlidir. İstanbul'daki okulun verdiği garantiler çerçevesinde iyi bir gelir elde ettiği ve yıllardır çalıştığı işyerinden kendi arzusu ile çıkar. Her türlü ev eşyasını ya dağıtır ya da çok ucuza satar ve bütün varlığını 4 adet valiz ve kartonlar sınırlar. Fakat işe başlamak için tam İstanbul'a geleceği sıra okul kendisini arar ve ilgili bakanlığın başvurusunu kabul etmediğini, dolayısıyla kendisi ile çalışamayacaklarını, yapılan sözleşmenin de Almanca bir önsözleşme olduğunu ve kendilerini bağlamayacağını belirtirler.

YAPTIĞIM ARAŞTIRMALAR SONRASI ANLADIM Kİ; MÜVEKKİLEM BU OKULA BAKICI OLARAK BAŞVURMASINA RAĞMEN, BU OKUL BAKANLIĞA ÖĞRETMEN SIFATIYLA BAŞVURU YAPMIŞ VE BAKANLIK DA DOĞAL OLARAK TALEBİ REDDETMİŞ. Benim anladığım kadarı ile bu okul, Alman bakıcıları öğretmen sıfatı ile çalıştırıyormuş. Müvekkilimin şahidi bu okulda çalışanlar da bunu beyan ediyorlar. En nihayetinde müvekkilem işsiz kalır, eski işyerine kabul edilmez ve aylarca işsiz kalır ve sonrasında da düşük ücretli geçici bir iş bulur.

Sorum şu; iş sözleşmesinin e-mail yolu ile gönderildiğini ve müvekkilemin bu sözleşmeyi imzalayıp ilgili okula gönderdiğini söylemiştim. Bu okula, noter kanalı ile yapmış olduğum ihtara rağmen müvekkilemin zararlarının karşılanmaması karşısında AÇACAĞIM DAVAYI İŞ MAHKEMESİNDE Mİ, YOKSA ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDE Mİ AÇMALIYIM?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar.
Old 30-05-2007, 12:59   #2
lawyer_721

düzeltiyorum: kanatimce hem iş mahkemesi hem de asliye hukuk mahkemesi açacağınız dayı görevsizlikten dolayı redetmez, ben olsam asliye hukukta açarım, takdir sizindir
Old 30-05-2007, 13:36   #3
Av. Süleyman Emre Ötün

Merhaba!
Burada iş akdinin kurulmuş ve hükümlerini doğurmaya başlamış olduğunu kabul etmek gerekir sanki, tüm veriler bu yönde görünüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi