Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2b arazilerinde açılan dava başvuru süresini durdurur mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2012, 17:56   #1
yavuzselimaydın

Varsayılan 2b arazilerinde açılan dava başvuru süresini durdurur mu?

Herkese merhabalar,
Müsade ederseniz bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Müvekkilin zilyetliğinde olan 2B arazisi 2010 yılında kadastro işlemi ile hazine adına tapuya tescil ediliyor, ancak beyanlar hanesinde zilyetlikten bahsedilirken sadece müvekkilin baba adında hataya düşülüyor. 3 ay evvel bunun düzeltilmesi için müvekkil davasını kendi açmış dün de bize geldi. Davanın devam sürecinde bir sıkıntı yok ancak, malum 2B arazilerinin satışına ilişkin 6292 sayılı yasanın 6/3 maddesi uyarınca 2B arazilerini satın almak için 3 aylık başvuru süresi öngörülmüş. keza müvekkil 1. fıkra kapsamında. Sormak istediğim şu ki; dava devam ettiği sürece müvekkil bakımından başvuru süresi durur mu? bu gün mahkemeden aldığım yazı ile arazinin tapu kaydına davalık olduğuna ilişkin şerh düşürttüm. Ancak yine aynı kanunun 9/1 maddesi uyarınca "2/A alanları için orman sınırları dışına çıkartma ile orman sınırlandırması ve tespit, tefrik ve tescil işlemlerine karşı yapılan itirazlar ve açılan davalar bu Kanuna göre yapılacak işlemleri durdurmaz. Bu konuyla ilgili davalarda yürütmeyi durdurma ve tedbir kararı verilemez. " düzenlemesi yapılmış.
Bu bağlamda sanki süre müvekkil içinde işlemeye devam edecek gibi. Konu hakkında ki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar.
Old 02-10-2012, 11:42   #2
Nisan Çiçek

Ben de Asliye Hukuk Mahkemesinde müvekkilin 10 yıldır kullandığı ancak tapuda zilyetlik kaydı olmayan 2/B arazisi için 2010 yılında yapılan 2/B kullanıcı tespitine itiraz ederek kadastro tespitin iptali ve kullanıcı tespiti davasını açtım. Ancak 6292 sayılı kanundaki hak sahiplerinin doğrudan satışa başvuru süresi bitiyor.Davamız asla bu sürede bitmez. İdari yollardan kadastro ve milli emlaktan olumsuz yanıtlar aldık. 2/B kullanıcı listelerinde müvekkil ismi olmadan nasıl başvuracağız bilemiyorum. Açtığımız davanın 2/B satış işlemlerini durdurmayacağını sanıyorum. Bu konuda kime başvurup nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum. Hak sahibiyizzzz. diye bağırmak istiyorum.
Old 05-10-2012, 11:36   #3
Nisan Çiçek

6292 sayılı kanunun 6 maddesinin 2. ve 3. fıkrası bence yoruma açık. " ...kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenecek güncelleme listelerine veya kadastro tutanaklarına ya da KESİNLEŞMİŞ MAHKEME KARARLARINA göre oluşturulacak tapu kütüklerinin beyanlar hanesine göre bu taşınmazların 31.12.2011 tarihinden önce kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi olarak gösterilecek kişilerden bu taşınmazları satın almak için süresi içinde idareye başvuran ve idarece tespit edilen satış bedelini itiraz ve dava konusu etmeksizin kabul edenler de hak sahibi sayılır. "

Burada sözü edilen kesinleşmiş mahkeme kararı neyi ifade ediyor? Benim açtığım davanın bitimi ve kesinleşmesini bu idare bekleyecek mi?
Old 05-10-2012, 15:28   #4
Av.Fatmanur Selam

Gerek zilliyetliğin tespiti, gerek beyanlar hanesinde kullanıcı olarak gözükenlerin isim v.b.lerinin düzeltilmesi için açılan davalar 6292 sayılı yasadaki başvuru süresini kendiliğinden durdurmaz.Bunun için 2 yol izlenebilir diye düşünmekteyim.
1-Dava açılan mahkemeden 2b arazisinin satışının önlenmesi için tapu kaydına tedbir konulması talep edilebilir,bu özellikle zilliyetliğin ve hak sahipliğinin çekişmeli olduğu davalarda talep edilmeli hatta ısrar edilmelidir.
2-Dava açıldığına dair dilekçe ile birlikte yerel milli emlak biriminden davalı taşınmazı hak sahibi sıfatı ile satın almak için başvurunuzu kabul etmesi talep edilebilir.Bu talep de daha çok beyanlar hanesinin düzeltilmesine yönelik olarak açılan zilliyetliğin çekişmeli olmadığı davalarda çözüm olabilir diye düşünmekteyim.
Old 16-10-2012, 14:18   #5
Nisan Çiçek

Çok teşekkür ederim. işim çok zor. İht. tedbiri hakim kesinlikle kabul etmedi. dava açıldığına dair bir yazı alıp Milli Emlaka vereceğim. bilmem artık ne olur?
Old 16-10-2012, 19:29   #6
yavuzselimaydın

Konuyu Ben acmistim sanirim, bu sebeple beyanlar hanesinin duzeltilmesine iliskin davalarimin seyiri hakkinda bilgi vermek istedim. Oncelikle belirtim ki her iki dava da ilk celsede lehime sonuclandi ve kabul edildi. Durusmalarin oncesinde mahkemeden aldigim yaziyi ilgili tasınmazin tapu kaydina islettim. Bunun icin milli emlak degil de dogrudan tapuya basvurdum. Yazinin icerigi ise tasinmazlarin davaya konu edildigine iliskindi. Ayrica davam sadece beyanlar hanesinde ki hatanin duzeltilmesine iliskin oldugumdan ben henuz davamin kabulune karar verilmesini beklemeden tasinmazi satin almak icin gerekli basvuruyu yaparak basvuru ucretini de yatirdim. Zaten milli emlak sizin hak sahibi olup olmadiginizi inceleyip size bir yazi gonderecek. Eger ki hak sahibi olmadiginiza karar verilirse yatirdiginiz ucreti geri alabileceksiniz. Bu sebeple bence davanin sonucunu beklemeden basvuruda bulunmakta fayda var.
Son olarak beykozda 2 b basvurlarini alan mal mudurlugu yetkilisine sordugum da davalik olan tasinmazlar icin basvuru suresinin kesinlesmeden itibaren 8 ay oldugunu soylemisti. Mesaji yazarken vapurda oldugum icin ilgili yasadan bunu arastiramadim. Ancak bu sebeple ilgili tasinmazin davaya konu edildigini tapuya serh etmekte fayda var.
Old 26-02-2013, 09:00   #7
Av.Serhat Doğan

Arkadaşlar merhaba, Başvurunun bugün son günü fakat kanundan çıkardığım yorumumu paylaşmak istedim.

6292 sayılı kanunun 6 maddesinin 2. ve 3. fıkrası
" ...kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra ... KESİNLEŞMİŞ MAHKEME KARARLARINA göre oluşturulacak tapu kütüklerinin beyanlar hanesine göre"
"bu taşınmazların 31.12.2011 tarihinden önce kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi olarak gösterilecek kişiler"

Burada bahsedilen sürenin kanunda yazılı 2 yıllık süre olarak mutlak anlaşılması uygun değil; kanunun bazı başvurular için vaz ettiği 6 aylık süre de sözkonusu. Henüz 2B incelemesi/tanımlaması yapılmayan gayrımenkullerde başvuru süresinin 2B tanımlaması yapıldıktan sonra başlayacağı ve bu sürenin de 6 ay olduğu kanunda açıkça yazılı.

Tanımlanan bir 2B hakkı/zilyetliği yoksa şahıs ne için başvuracak?

Böyle düşünmekle birlikte ben de hem başvuru yaptım hem de dava açıp (diğer şahsa satıldıktan sonra geri dönülmesi güç aşamaya geçilmiş olacağından ötürü) tedbir talep ettim.
Old 08-06-2013, 20:31   #8
Av.HakanD

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Müvekkilimin zilyedindeki 2B arazisinde de, kadastro listesinde müvekkil zilyedliği tespit edilmeden tapu kütüğünün beyanlar hanesi boş olarak taşınmaz maliye bakanlığı tasarrufuna geçmiş. Müvekkil yasal itiraz sürelerinide geçirdiği için kadasto listesi kesinleşmiş.
Bizde zilyedliğin tespiti ve tespitin tapu kütüğüne şerhi için dava açacağız.
Ancak davada görevli mahkeme ile hasım olarak maliye bakanlığını gösterip göstermeme hususunda karar veremedim.
Bu konuda bitmiş davası olan meslektaşlarım bilgilerini paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler,
Old 10-06-2013, 11:34   #9
Nisan Çiçek

Varsayılan 2/B kullanıcı tespiti görevli mahkeme

Merhabalar. Görevli mahkeme konusunu çok araştırdım ve Asliye Hukuk mahkemesinde davam sürüyor. Tapuda malik olarak Hazine gösterildiği için davada hasım Hazine olacaktır. Bu konularda itiraz da olmadığından davamız sürüyor. ancak Hazine o kadar işi yokuşa sürüyor ki tahmin edemezsiniz. Size kolay gelsin.
Old 10-06-2013, 14:28   #10
NAZ80

babaanneme ait ve tapuda zilyet olarak babaannemin üzerine kayıtlı taşınmaz 2001 yılında haberimiz olmadan ,belediye imar düzenlemesi ile yol olarak belirtilmiş ve 2b lisyesinde adımızın olması ve başvuru yapmamıza rağmen , bize belediyenin imar planı olduğu için s50 yıldır zilyet olduğumuz taşınmazın satışının yapılamayacağı bildirldi. Nasıl bir yol izlemeliyim belediyenin yaptığı işlem yasal mıdır?
Old 13-06-2013, 14:22   #11
Av.Serhat Doğan

anladıgım kadarıyla zilyetliginiz 2001'den itibaren devam etmemis. Kanunda satın alabilmenin şartı olarak zilyetlik şart koşulmuş oldugu için başvurunun reddi için dava açamayacagınızı düşünüyorum.
Old 13-06-2013, 14:24   #12
Av.Serhat Doğan

üstad hazineyi davalı gösterip davayı asliye hukuk maekemesinde zilyetlgin tespiti davası olarak açmışsınızdır inşaallah. Gecikmeden ötürü özür diliyorum.
Old 05-04-2014, 20:02   #13
Av.Hülya Mamati

2B arazilerinde yapılan kadastro işlemlerinde bir çok isim ve parsel hataları yapılmış.Açılan davada hazine müdahil gösterilmediği için yargıtayca bozulmuş.Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim.
Old 04-04-2015, 15:42   #14
Serkan Polat

sayın meslektaşlarım bu konuda yani zilyetliğin tespiti davası açan var mı .. sulh asliye hukuk görev olarak görevli mahkeme hangisi . saygılarımla
Old 12-04-2015, 20:13   #15
Nisan Çiçek

Varsayılan görevli Mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi

Alıntı:
Yazan Serkan Polat
sayın meslektaşlarım bu konuda yani zilyetliğin tespiti davası açan var mı .. sulh asliye hukuk görev olarak görevli mahkeme hangisi . saygılarımla

Zilyetliğin tespiti hakkındaki açtığımız davayı kazandık.Temyiz süresi içindeyiz. Çok mutluyum. Çok meşakkatliydi. Kadastro çok yokuşa sürüyor.2010 yılında taşorana yaptırdıkları 2/B kullanıcı tespitleri karman çorman olduğundan, yerinde yapılmayan kağıt üstündeki tespitler ellerinde patladı.İşin içinden çıkamıyorlar.Çok uzun süren dava sürecinde kadastrodan sağlıklı bilgi almak için bekledik.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi