Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayetim babamda ama yıllardır ben ve kardeşlerime hiç bakmadı kendimiz geçindik. Onun bizi bırakmasını istiyorum. ne yapabilirim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-06-2023, 19:00   #1
Konuk

Mutsuz velayetim babamda ama yıllardır ben ve kardeşlerime hiç bakmadı kendimiz geçindik. Onun bizi bırakmasını istiyorum. ne yapabilirim

annemle babam hiç evlenmedi bu yüzden kimliğimde evli olduğu kadının yazıyor ama kendi annemle yaşıyorum. O; annem, ben ve kardeşlerimi hep tehdit ve korku altında yanında tuttu. Annem ondan çok korkuyor o yüzden sen okulu bitir diyor hep. ben hiç bir yerden burs ya da yardım alamıyorum onun çok fazla olan mal varlığı yüzünden ama hayatım boyunca sadece kendi tarla işlerinden kazandığımız parayı harcadım tarla dışında çalışmamıza izin vermiyor. ne yapabilirim o bize çok zarar veriyor sürekli tehdit edip dövüyor. polis hiç bir şey yapamıyor annem korkudan konuşmuyor. Ben sınırdayım hukuksal dava açsam ne olur , bize yaptığı eziyetler biter mi, yoksa yine dayak mı yeriz, kimlik değiştirmek istediğimde az kalsın ölüyordum annem giderek kendini kaybediyor , en kötüsü ben ne yapacagımı bilmiyorum . sürekli sabret diyorum ama artık dayanamıyorum . insanların yanında sürekli mutlu gibi davranmamızı istiyor ben bunu yapamıyorum . Ne yapmalıyım
Old 08-06-2023, 22:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Nüfus kaydında anne hanesinde kendi biyolojik anneniz değil de başka bir kadının adının yazması sorununu çözmek için Asliye Hukuk Mahkemesinde nüfus kaydının düzeltilmesi davası açabilir ve nüfus kaydınızın anne hanesinin anneniz üzerine taşınmasını isteyebilirsiniz.

2- Babanız sizin eğitim ve geçim giderlerinizi yeteri kadar karşılamıyorsa ve 18 yaşını doldurmuşsanız babanıza karşı yardım nafakası davası açabilir, tedbiren nafakanın başlatılmasını ve karar verildikten sonra her yıl enflasyon oranında artışını talep edebilirsiniz.

Eğer henüz 18 yaşında değilseniz bu defa yasal temsilcinizin dava açması gerekir fakat bu defa önce anne nüfus hanesine geçmeniz için dava işini halletmeniz gerekir.

3- Özgürlüklerinizin kısıtlanması ve haklarınızın kullanılamaz durumuz gelmesi veya tehdidi açıkça şiddet kapsamındadır. Dövmek de aynı şekilde suçtur. Karakola veya savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Şiddetin önlenmesi için en yakın aile mahkemesinden olanları anlatan bir dilekçe ile karar verilmesini isteyebilirsiniz. Acil durumda bu kararı karakoldan da isteyebilirsiniz.

4-Nüfus kaydının düzeltilmesi, nafaka davasının açılması şikayet dilekçelerinin verilmesi ve şiddetin önlenmesi kararının alınması için baro adli yardım servisine başvurarak tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi