Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat malikleri genel kurul kararının iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-07-2012, 11:44   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan Kat malikleri genel kurul kararının iptali

merhabalar yönetim planında belirlenen günde genel kurul yapılmış.Kat maliklerine elden çağrı kağıdı gönderilmiştir,olmayanların kapısına bırakılmıştır.Toplantıya katılmayanlardan birisi yönetim aleyhine başlıktaki davayı açmış.Gerekçelerden bir tanesi toplantı gündeminin 15 gün önceden kat maliklerine iadeli taahhütlü mektup veya imza mukabilinde gönderilmemesi.
KMK 29.madde olağanüstü toplantı yapılması halinde haber vermeyi öngörmektedir.Ancak googlede yaptığım araştırmada olağan toplantıların da gündemle birlikte aynı şekilde bildirileceğine dair bilgilere rastladım.Bu konuda fikrinizi almak istedim.
ikinci bir sorumda karar defterinin her yıl noterden onaylanması gereklimidir?
Old 12-07-2012, 12:44   #2
av_yaseminceylan

İlk sorunuzla ilgili bir düşüncem var, ancak netleştirdiğim zaman yazacağım.

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
ikinci bir sorumda karar defterinin her yıl noterden onaylanması gereklimidir?

KMK.m.36/2 hükmüne göre "Bu defterin, her takvim yılının bitmesinden başlıyarak bir ay içinde yönetici tarafından notere kapattırılması mecburidir."
Old 16-07-2012, 14:58   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

KMK m.69/2 ye göz atarsanız ada malikleri kurulu oluşturulması dolayısıyla,yeni bir yönetim planı gerekeceğini düşünüyorum,saygılar...
Old 17-07-2012, 09:35   #4
Av. Aynur Çelik

“Dava dilekçesinde açıkça belirtildiği üzere davacı, 5.7.1970 günlü kat malikleri kurulu toplantısının kendilerine en az 15 gün önce bildirilmemiş olması nedeniyle usülsüz olarak yapılan bu toplantının ve alınan divan kararlarının iptalini istemektedir. Davalı ise iptali istenen toplantının kat malikleri kurulunun olağan toplantısı olduğunu, yönetim planı uyarınca temmuz ayında olağan toplantı yapılacağı hususunun davacı tarafa 4.6.1970 ve 24.6.1970 günlü yazılarla bildirildiğini savunmuştur.

634 sayılı yasanın 29. maddesinin 1. fıkrasına göre kat malikleri kurulu yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse her takvim yılının ilk ayı içerisinde toplanır. Önemli bir sebep çıkması halinde ise toplantının nasıl yapılacağı ikinci fıkrada düzenlenmiş ve kat malikleri en az 15 gün önce bildirme koşulu bu fıkrada yer almıştır. O halde, olağan toplantıların kat maliklerine en az 15 gün önce bildirilme zorunluluğu yoktur. Bu nedenle iptali istenen toplantının kat malikleri kurulunun olağan mı olağanüstü toplantısı mı olduğunun saptanması gerekir. Bunun için öncelikle yönetim planının göz önünde tutulması icabeder. Dosyada yönetim planı yoktur. Her ne kadar karar defterinin 20-21 sayfalarında yazılı 26.6.1968 günlü kararda bu yönetim planının kabulünden söz edilmişse de bu karara 3 nolu bağımsız bölüm maliki karşı çıkmıştır. Yasanın 28. maddesine göre yönetim planının değiştirilmesi için kat maliklerinin oybirliği şarttır. Bu sağlanmadığı hakimin müdahalesine dair dosyada bir belge bulunmadığı ve tapu sicil muhafızlığının karşılık yazısında 2.1.1967 tarihinde kat mülkiyetine geçildiği belirtildiğine göre 12. maddenin e bendi uyarınca tapu idaresinde var olması gereken yönetim planının getirtilerek kat malikleri kurulunun toplantı zamanlarının incelenmesi, planda böyle bir zaman belirtilmemişse o takdirde 29. maddeye göre olağan toplantı ocak ayı içinde yapılacağından 5.7.1970 günlü toplantının olağanüstü toplantı olduğunun kabulü ile 15 günlük süre koşulunun aranması zorunludur. Bu nedenlerle özel daire bozma kararına uyulmak gerekirken eksik incelemeye dayanan önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Direnme kararı bozulmalıdır.” (HGK 10/11/1973 T. 971/5-445 E. 856 K.)

Bu karar Mustafa Reşit Karahasan'ın "Kat Mülkiyeti Hukuku" 2007 basım 1. Cildinde yer alıyor. içtihat bankalarında bu konuyla ilgili karara rastlamadım ama sanırım bu yardımcı olur. Aynı ciltte, ayrıca aynı hususu belirten 5. HD. 9/11/1981 T. 10437 E. - 10831 K. sayılı Yargıtay kararı da mevcut. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi