Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlamlı takip ilam fotokopisiyle yapılabilir mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-06-2007, 12:57   #1
avonder

Varsayılan İlamlı takip ilam fotokopisiyle yapılabilir mı?

mrb.geçen gün 2000 yılına ait beykoz mahkemlesine ait bir kararla ilamlı icra takibi başlatmak istedim.ancak elimdeki karar metni kararın fotokopisi.icra memeru tutturdu buna aslı gibidir kaşesi diye(beykozdaki mahkemeden).

acaba gerçekten böyle bi zorunluluk var mı?bence karar kesinleştiği için ve icra müdürlüğünün sorumluluğu olmadığı için fotokopiyle takibi başlatabilmeliydim.sizce?
Old 16-06-2007, 13:03   #2
ecesaka

haklı bence. İlamlı takiplerde karar aslı ya da aslı gibi tasdikli suret istiyorlar. Hatta nafaka borcu için takip başlatmıştık... İlk takip birikmiş alacaklara yönelikti, 2. takip ise hem bir ay öncesi için hem de bundan sonraki ödemelerin daireye yapılmasına dairdi. Daha önce ilam aslını ilk dosyada kullandığımız halde yeniden aslı gibi tasdikli karar istediler... Bu durumda dosyanızı ilk takibi açtığınız daireye aldırarak bu sorunu giderebiliyorsunuz. (ilam aslı .... no.lu dosyadadır) diye bir ibare düşüyorlar dosyanın içine...
Old 16-06-2007, 15:04   #3
köktaş

Sayın meslektaşım sunu cok ıyı bılıyorumkı ilamlı takiplerde kararın aslını veya aslı gibidir ibaresini taşıyan suretini muhakkak istiyorlar.Bu hafta aynı şey benimde başıma geldiği için biliyorum.Umarım yardımcı olmusuzdur.Basarılar
Old 17-06-2007, 00:31   #4
Heybe Hukuk

Sayın meslektaşlarım;

İcra dairesinin işbu talebindeki ısrarı kanuni zaruretten kaynaklanmaktadır.

İİK'nun 35, 41 ve 58/3. maddeleri gereği takip dayanağı belgenin aslının takip talebi ile birlikte daireye tevdii mecburidir. Aslının olmaması halinde de ilamın verilmiş olduğu mahkeme kalemince "Aslı Gibidir" onaylı bir sureti kullanılabilecektir.

Ayrıca aslı yada aslı gibi onaylı olmayan ilamı ödeme emri ile birlikte tebliğiniz halinde, borçlunun işbu ödeme emrini iptal ettirebileceğini de unutmayınız. Bence bu tür zorunluluklara uymak sadece icra dairesini tatmin amacı gütmeyip; kendi dosyamız sıhhati açısından da gerekli olduğundan; özen göstermek menfaatimiz icabıdır.

Kolay gelsin..
Old 17-06-2007, 01:01   #5
ragıp

İlamlı takip, ilamın icra müdürlüğüne sunulması ile başlar. İlamın onaylı örneği ile ilamlı takip ypılamaz. Yasa bu konuda çok açık. Sayın Avonder, İcra müdürü size iyilik yapmış. Suretle takip yapılmaz.
Madde 35 - Takip, ilamın icra dairesine tevdii ile başlar. İstiyen alacaklıya kayıt numarasını mübeyyin bedava ve pulsuz bir ilmühaber verilir.
Yasa maddesi yukarda. Burada surettir, örnektir vs. yazmıyor
Old 17-06-2007, 01:17   #7
Av.MB

Bence ilamın aslı gerekmez. Zira belgenin aslı zaten yargılama makamlarında bulunmaktadır. ilamsız ve kambiyo takiplerinde ise belge aslı sizdedir. Belgeniz aslının istenme sebebi varlığının ispatı ve imza vs. gibi borçlunun daireye müracaatla incelemesi içindir. İlamda buna gerek yoktur, zira aslı zaten yargılamayı yapan mahkeme dosyasında vardır. Bu sebeple aslının talebi zorlamadır diye düşünmekteyim.
Old 17-06-2007, 12:07   #8
Admin

Sayın Av.MB,
Alıntı:
Yazan Av.MB
Bence ilamın aslı gerekmez. Zira belgenin aslı zaten yargılama makamlarında bulunmaktadır. ilamsız ve kambiyo takiplerinde ise belge aslı sizdedir. Belgeniz aslının istenme sebebi varlığının ispatı ve imza vs. gibi borçlunun daireye müracaatla incelemesi içindir. İlamda buna gerek yoktur, zira aslı zaten yargılamayı yapan mahkeme dosyasında vardır. Bu sebeple aslının talebi zorlamadır diye düşünmekteyim.
İlamlı takibin sonuçları (itirazla durdurulmasının mümkün olmaması, icra müdürünün yerine getirmek için zor kullanabilmesi vs.) belli. İlamın aslını icraya sunmadan bir takip yaptığınızda bu ilamın sahte olmadığı nereden belli olacak?

Ben şimdi oturup Word'de Av.MB'nin davalı olduğu ve davayı kaybedip bana 10 milyon dolar ödemeye mahkum edildiği bir İstanbul 14.Asliye Hukuk Mahkemesi ilamı hazırlasam ve bununla sizi icraya versem, İcra Memurunun bunun üzerine aslına uygundur kaşesini ya da ilamın aslını görmeden evinize hacze gelmesini veya banka hesaplarınıza el koymasını hoş karşılar mısınız?

Fotokopi bir ilamın gerçek olup olmadığını nasıl anlaşılabilir ki? Bu konuda ispat yükümlüğü takipten önce icra dairesine ilamı arz ederek alacaklıya mı düşer, yoksa takipten sonra (icra da devam ederken!) borçluya mı düşer sizce?

Bugüne kadar yüzlerce/binlerce ilamlı icra takibi yaptım, fotokopi ile icra takibi yapıldığını ne gördüm ne duydum doğrusu. Belki küçük yerlerde İcra Müdürleri avukatları tanıdıkları için onlara güvenerek böyle bir işlem yapıyor olabilir ancak yukarıda Sayın Meslektaşlarımızın belirttiği yasal dayanakları dikkate aldığımızda aslında yapmamaları gerektiğini düşünüyorum.
Old 17-06-2007, 22:48   #9
Av.MB

Evet sayın meslektaşım, sahte ilam yapıp icraya koyarsanız, sonuçlarına da katlanırsınız. Zira ilamın kaynağı bellidir ve şikayet üzerine o ilama şikayeti yargılayacak makam hemen ulaşır. Kambiyo ya da ilamsız takipte dayanak belgenin aslını ibraz etmek zorundasınız, zira senet sahteyse ve fotokopi koymuşsanız, aslını yırtıp takipten vazgeçersiniz. Fotokopiyle de ceza verilemeyeceğine göre bu işten sıyrılabilirsiniz. Ama ilamın sahte olması öyle mi, aslı biryerlerde duruyor değil mi. Sahte ilamın verildiği makama icra hukuk mahkemesinden yazdıracağınız yazının cevabına göre herhalde takip durur, sonrasını ilamı icraya koyan düşünsün. Bu durumda nasıl hacze gelineceğini anlayamadım.

Saygılarımla
Old 18-06-2007, 09:31   #10
bertrand

Selam,

Kararın onaylı örneği aranması bir yana ayrıca karar harç makbuzu veya karar harcının yatırıldığına dair mahkeme yazı işleri müdürlüğünden yazı getirilmeden işleme koymuyorlar Bursa'da.

Saygılar.
Old 18-06-2007, 09:42   #11
avonder

25 Sene Okuyup Avukat Oluyosun Ve Bu Nasil Cesarettİr Kİ Sahte Belge DÜzenleyİp İlamli İcra Yapiyosun.bence Bu Konuda Her Ne Kadar Kanunİ DÜzenleme Var İse De Alacakli Vekİlİ Olarak Aslina Uygundur Yazip İmzalamamiz Yeterlİ Olmali.(benİm Karar 2000 Yilina Aİt Beykoz Mahkemesİnİn Bİn-r Karari.mÜvekkİl De Bende Malatyadayiz.karar Ta O Zaman KesİnleŞmİŞ.karŞi Tarafta Bİlİyor Karari.Şİmdİ Ben Kİme Nasil Asli Gİbİdİr Yaptirttayim.)
Old 18-06-2007, 09:53   #12
ecesaka

Sitede ilan verin bence... Beykoz adliyesi civarında işleri yoğun olan arkadaşlarımız elbette ki vardır... Size yardımcı olacaklarından eminim...
Old 18-06-2007, 10:08   #13
Admin

Sayın avonder,
Alıntı:
Yazan avonder
25 Sene Okuyup Avukat Oluyosun Ve Bu Nasil Cesarettİr Kİ Sahte Belge DÜzenleyİp İlamli İcra Yapiyosun.
İlamlı icra takibi açmak için avukat olma zorunluluğu mu var? Sıradan bir vatandaş icraya bir ilam (veya sizin isteğiniz doğrultusunda fotokopi) ibraz edip ilamlı takip açamıyor mu?

İcra Müdürünün önüne yeni bir takip talebi geldiği zaman yapacakları bellidir. Bu takibi yapan kişinin mesleğine göre farklı belgeler aranması kanuni şartlardan değil. İlamlı bir takip fotokopi ile yapılabilsin derseniz, bu takibi sıradan vatandaş da yapar. Vatandaş ilam getirirse aslına uygun damgası ve parmak izi alalım, avukat getirirse, fotokopi bile istemeyelim sözünü zapta geçirip takibe geçelim şeklinde bir düzenleme yapılması gerektiğini savunduğunuzu sanmıyorum doğrusu.

Dolayısıyla burada tartışılan prensibin nasıl olduğu veya nasıl olması gerektiğidir. İcra Müdürü önüne bir ilamlı takip talebi geldiğinde bu ilamın gerçek olduğundan emin olmak için ilam aslı istemeli midir, yoksa istememelidir. Tartışılan husus bu ve benim fikrim istemesi gerektiği yolunda.

Ayrıca bunun meslektaşlarımıza (veya vatandaşlara) nasıl bir zorluk çıkardığını da anlamış değilim doğrusu. İlamlı takip yaptığınıza göre ilam elinizde demektir, bu durumda bunun icraya sunulmasının nasıl güçlüğü vardır ki, bundan kaçınılmaya çalışılmaktadır, doğrusu ben anlayamıyorum. (Sizin olayınıza özgü konuşmuyorum, GENEL konuşuyorum)

Not: Lütfen mesajlarınızı BU ŞEKİLDE TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE YAZMAYINIZ, teşekkürler!
Old 18-06-2007, 10:11   #14
bertrand

Alıntı:
Yazan avonder
25 Sene Okuyup Avukat Oluyosun Ve Bu Nasil Cesarettİr Kİ Sahte Belge DÜzenleyİp İlamli İcra Yapiyosun.bence Bu Konuda Her Ne Kadar Kanunİ DÜzenleme Var İse De Alacakli Vekİlİ Olarak Aslina Uygundur Yazip İmzalamamiz Yeterlİ Olmali.(benİm Karar 2000 Yilina Aİt Beykoz Mahkemesİnİn Bİn-r Karari.mÜvekkİl De Bende Malatyadayiz.karar Ta O Zaman KesİnleŞmİŞ.karŞi Tarafta Bİlİyor Karari.Şİmdİ Ben Kİme Nasil Asli Gİbİdİr Yaptirttayim.)

Selam,

Sahte boşanma ilamı düzenleyip vatandaşın parasını alıp, "tamam sizi boşadım mahkemeden, buyrun kararınız" diyen avukatlar gördüm.

Olmaz olmaz demeyin.

Saygılar.
Old 18-06-2007, 10:43   #15
hakanalb

İcra müdürünün fotokopi olan ilamda "aslı gibidir" kaşesini araması, bakiye karar harcının yatırıldığına ilişkin şerhi araması zorunluluktur. Aslında düşünün, ilam fotokopisi harca tabidir. Aslı gibidir kaşesini harç yatırarak alabilirsiniz. İcra müdürü, fotokopi olan ilamı kabul ettiğinde harcı yatırılmayan işlemi kabul etmiş olur. Bu bakımdan şerhlerin istenmesi doğru bir uygulamadır.
Old 18-06-2007, 10:59   #16
Av.Suat Ergin

Ben de Sayın hakanalb gibi düşünüyorum. Önemli olan, bakiye ilam harcının yatırılıp yatırılmadığının denetlenmesidir.İlamın aslı veya tasdikli sureti aranarak, bu denetim kesin olarak yapılabilmektedir.

Saygılarımla
Old 17-12-2009, 14:15   #17
avukatlutfi

Varsayılan enterasan!

Alıntı:
Yazan bertrand
Selam,

Sahte boşanma ilamı düzenleyip vatandaşın parasını alıp, "tamam sizi boşadım mahkemeden, buyrun kararınız" diyen avukatlar gördüm.

Olmaz olmaz demeyin.

Saygılar.

Avukatlık mesleğini, bir boşanma alacağı için yakabilecek arkadaşlar var demek ki aramızda.Olayın ahlaki boyutu bir yana büyük cesaret...
Old 17-12-2009, 23:41   #18
Av.YBayrak

Merhabalar, sayın ve sevgili meslektaşlarım;
İİK nun ilgili maddelerindeki düzenlemeleri aktaran sayın meslektaşlarım çok doğru ifade etmektedirler. Ve ilamın özelliği nedeniyle, avukat da olsa sıradan vatandaşdan her kademedeki vatandaş gibi yasa dışı işlem yapabileceğinden İcra müdürü, ilam aslını görmeden ilamlı takip işlemini başlatamaz. Bu husus, icra müdürünün yasal sorumluluğudur. İcra müdürü'nün bu sorumluluğunun gereklerine riayet etmeden ilamlı takip işlemini başlatması, hem disiplin soruşturmasına maruz kalmasına neden olur, hem de görevi ihmal suçunu işlemiş olur. Ve de ayrıca, ilamlı takipte teminat yatırılmadan tehiri icra olmadığı, veya bir hak kaybına neden olunduğu durumlarda uğradığı zararı takip talebinde bulunan kötü niyetliden tahsil edemeyen kişi, Adalet Bakanlığı'ndan talep edebilir. Adalet Bakanlığı bu zararı tazmin etmek zorunda kalacağından ilgili müdüre rücu edeceği gibi, zararının bakanlıktan talep eden de sorumlu icra müdürüne rücu şartlı tazmin talebinde bulunabilir.
Özellikle doğru bir bakış açısı, yol gösteren Sn. Admin'in, İİK.ndan dayanak gösteren Sn. Av-Yeliz'in ve Sn. ragıp'ın, ve bu doğrultudaki Sayın meslektaşlarımın açıklamalarına ve görüşlerine ek olarak bu hususun da dikkate alınması dileğiyle, iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi