Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayıplı cep telefonu değişim ve bedel sorunu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-05-2014, 10:05   #1
sailor1981

Varsayılan Ayıplı cep telefonu değişim ve bedel sorunu?

Müvekkil ait arızalanan cep telefonu garanti süresi içinde servis tarafından SWAP (özel bir tabir sıfır kutulu ürün değil, tamir edilmiş ürün gibi)yeni telefon vererek 2 kere değişim yapılmış (kutusuz ve açık)2. telefonda tekrar arızalanınca müvekkil 3.kere servise telefonu teslim etmiş ve ürünün bedelini istiyorum demiş. Servis telefonu tamir ederek teslim almasını istemiş. Müvekkil de ürün bedeli için tüketici mahkemesine dava açmış, dosyaya sunulan bilirkişi raporunda "Garanti Belgesi Yönetmeliği madde 14 uyarınca 4 kez arıza şartı gerçekleşmediğinden, ve ürünün tamiri yapıldığından talep haksızdır" şeklinde görüş beyan etmiştir.

1- Davayı bedel yönünden kazanmamız mümkün mü?
2- Davayı ıslah edip dava konusu ürünün sıfır kutulu misli ile değişimini talep etsek olur mu?
Old 20-05-2014, 10:30   #2
Av. Tevrat DURAN

Aynı arıza 1 yıl içinde 2 den fazla tekrarlamışsa bedel iade hakkınız vardır. İlk arıza halinde tamir yerine bedel iadesi hakkınızı kullanabilirdiniz. Ama bir defa tamir seçeneğini kullanmışsanız 2,4,6 dan fazla arızayı beklemek zorundasınız.
Old 21-05-2014, 14:41   #3
sailor1981

Davayı sıfır kutulu ürün değişimi şeklinde ıslah etsem ?
Yeni Tüketici yasasında ve yönetmelikte arıza sayısı zikredilmemiş yararlanmak mümkün olur mu?
Old 23-05-2014, 14:34   #4
the_gunner

Daha önce Sony bana Playstation için SWAP denen işlemi uyguladı. Ben de SWAP diye verdikleri makineyi aldım. 20 iş günü dolunca da şu talep ile hakem heyetine başvurdum:
"Bozulan cihazımı servise verdim. Bana 10 iş gününden uzun süren tamir işlemi için mağduriyetimi gidermek üzere muadil bir cihaz verildi. Ancak 20 iş günü sonunda benim tamir için teslim ettiğim ürünün tamiri gerçekleştirilemediğinden mal bedelinin iadesini talep ederim."

Yani size swap diye verdikleri, başkasının tamir edilmiş ürününün hukuki niteliği "Firmanın bir ürünün arızasını 10 iş gününde giderememesi halinde, ürün tamir edilinceye kadar tüketiciye muadil bir ürün vermesi gerekir" yükümlülüğünü yerine getirmektir.

Size verdiği başka cihaz ile sizin kendi cihazınızı tamir yükümlülüğünden kurtulmak diye birşey söz konusu değil.

Sonuç olarak hakem heyeti ücret iadesine karar verdi. Sony karara itiraz dahi etmedi.
Old 24-05-2014, 11:57   #5
sailor1981

teşekkürler bende ıslaha gerek olmadığını bedel iadesine karar verilmesini düşünüyorum. Bana kararı yollarsanız sevınırım.saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi