Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Sürekli şiddet görüyorum,ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 22-12-2008, 21:11   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Sürekli şiddet görüyorum,ne yapabilirim?

Aşağıdaki soru hatalı olarak KAHDEM Derneği Kurumsal WEB sayfasına gönderildiğinden; bu alana taşınmıştır.

Alıntı:
eşimden sürekli şidet görüyorum ve hamileykende dövüldüm şuanda 3 aylık bir kızım var ve ne yapabilirim çok birde üstüne hakaret olunca dahada çekilmez bir hal aldı ne yapabilirim bana yardımcı olun
Old 22-12-2008, 21:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katlımcı;

Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği,aile içi şiddet gören bireylerin aile mahkemesine başvurması halinde yargıca şiddet gösteren kişinin bundan kaçınması için birtakım tedbirler alma yetkisi vermiştir. Buna ilişkin yapılacak başvurular ve kararların uygulanması harçsızdır yani sizden herhangi bir ücret alınmadan gerekli tedbir alınır.

Bu tedbirler,

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması şeklindedir. Yargıç bunlardan gerekli olanlara hükmeder.

Kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eşe ihtar olunur.

Hemen, bulunduğunuz yerdeki Aile Mahkemesi'ne başvurunuz.

Ayrıca görmekte olduğunuz şiddet ve hakaret ile ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

Şiddetin hemen sonrasında en yakın sağlık ocağından rapor alınız.

Sonrasında boşanma davası açabilirsiniz.

Bu dava içinde çocuğunuzun velayetini, kendiniz ve çocuğunuz için öncesinde tedbir boşanma kararının kesinleşmesinden sonra yoksulluk ve iştirek nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.Hakim sizin ve çocuğunuzun yaşamını idame ettirebilmesi ile ilgili olarak gereken tedbirleri almak zorundadır. Talep ediniz.Evin ve ev eşyalarının çocuğunuzun ve sizin kullanımına özgülenmesi de isteyebilirsiniz.

Yine aynı dava içinde maddi ve manevi tazminat talebinde de bulunabilirsiniz.

Oturulan evle ilgili olarak aile konut şerhini acilen aldırmanızda yarar vardır.

Ama her şeyden önemlisi,haklarınız çeşitli olduğundan MUTLAK bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanızdır.

Maddi durumunuz elverişli değilse bile davanızın takibinde ücretsiz avukat hizmetinden yararlanabilirsiniz.
Bulunduğunuz yer il barosundan bu yönde talepte bulununuz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi