Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

borçlu sayısının birden fazla olması halinde itirazın iptali davasını açma süresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-03-2013, 13:17   #1
av.sevdakoseoglu

Varsayılan borçlu sayısının birden fazla olması halinde itirazın iptali davasını açma süresi

arkadaşlar benim sorum şu; açmış olduğum icra takibinde birden fazla borçlu var. bir borçluya tebligat yaptım ve o itiraz etti. diğer borçluya ise henüz yasal bir tebligat yapamadım. bu arada tebligat yapılan borçlu yönünden, 1 yıllık itirazın iptali için dava açma süresi doluyor. borçlu sayısının birden fazla olması halinde itirazın iptali dava açma süresi her bir borçlu için ayrı ayrı mı işler, yoksa diğer borçlu yönünden tebligat akıbetinin beklenmesi mi gerekir? yorumlarınızı bekliyorum
Old 13-03-2013, 20:27   #2
gamze tuna

her borçlu için ayrı ayrı işler.çünkü alacaklının itirazın iptali davası açma süresi borca itirazdan itibaren 1 yıldır.borçlunun da borca itiraz süresi tebliğden itibaren 7 gündür.şimdi henüz tebligat dahi yapmadığınız ve borca itiraz etmeyen bir borçlu için nasıl itirazın iptali açacaksınız.kaldi ki tebligat dahi yapılmayan bir borçunun borca itiraz edip etmeyeceği belli değil.siz bence süresinde davanızı açın.diğer borçlu da borca itiraz ederse iki dosyanın birleştirilmesini istersiniz.
Old 14-03-2013, 11:50   #3
üye7160

Alıntı:
Yazan av.sevdakoseoglu
arkadaşlar benim sorum şu; açmış olduğum icra takibinde birden fazla borçlu var. bir borçluya tebligat yaptım ve o itiraz etti. diğer borçluya ise henüz yasal bir tebligat yapamadım. bu arada tebligat yapılan borçlu yönünden, 1 yıllık itirazın iptali için dava açma süresi doluyor. borçlu sayısının birden fazla olması halinde itirazın iptali dava açma süresi her bir borçlu için ayrı ayrı mı işler, yoksa diğer borçlu yönünden tebligat akıbetinin beklenmesi mi gerekir? yorumlarınızı bekliyorum

Sayın Köseoğlu, Meslektaşın yazdıklarına ilaveten;
1 yıllık dava açma sürenizi borçlunun itiraz ettiği tarihe göre mi hesapladınız bilmiyorum ama dip not olarak belirtmek istedim.
Borçlunun itirazı icra dairesi tarafından tarafınıza tebliğ edilmemiş ise, ıttıla ettiğimiz tarih deyip süre dolsa bile dava açabilirsiniz.Tabi siz yine de riske girmeyin.Süresinde davanızı açın.Ama dediğim gibi,icra daireleri tarafından sıklıkla göz ardı edilen borçlunun itirazının alacaklıya tebliği hususu sebebi ile 1 yıllık sürenin sonrasında da dava açabilme imkanınız var
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi