Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ehliyete el konması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-10-2012, 10:31   #1
Pandekt

Varsayılan ehliyete el konması

Herkese merhaba,
Müvekkilin yaklaşık 4 sene önce bir trafik kazasından ötürü adli para cezası var. Bu karar onanmış ve müvekkile para cezası ödeme emri tebliğ edilmiş ilk taksit ödenmiş.
Ancak cuma günü müvekkilin ehliyetine el konulmuş. Müvekkil uzun yol tır şoförü, sigortalı olarak çalışmakta. Ehliyetine el konulması işsiz kalmasına sebep olacağı gibi para cezasın ı da ödeyemez hale getiriyor.

Ümidim yok ancak yapılabilecek bir şey var mıdır?
Old 15-10-2012, 14:12   #2
Matrix

maalesef,para cezası taksitlerinin tamamı bitmeden yahut peşin ödenmeden ehliyetin iadesi mümkün değil...( Yargıtay'dan edinilmiş bir bilgi )
Old 15-10-2012, 14:30   #3
Pandekt

Alıntı:
Yazan Matrix
maalesef,para cezası taksitlerinin tamamı bitmeden yahut peşin ödenmeden ehliyetin iadesi mümkün değil...( Yargıtay'dan edinilmiş bir bilgi )

Teşekkür ederim. O halde müvekkil para cezasını peşin öder ise, ehliyetini alabilir. Umarım taksitlendirme yapıldıktan sonra peşin ödeme yapılabiliyordur.
Old 15-10-2012, 17:46   #4
Matrix

Peşin ödeme yapmak mümkün.İyi çalışmalar...
Old 16-10-2012, 13:09   #5
MRMES35

Sayın Pandekt müvekkilinizin ehliyeti TCK. 53/6. maddesi kapsamında mı alınmıştır. Eğer bu durum gerçekleşmişse yasaklama (ehliyetin alınması), kararın kesinleşmesiyle yürürlüğe girer, kararın infazından sonra denetim süresi işlemeye başlar. Kısaca karar kesinleşince ehliyet alınır, infazın sonrasında kararda belirtilen denetim süresi kadar bir süre sonunda müvekkiliniz ehliyetini kullanabilir.
Old 16-10-2012, 15:29   #6
Pandekt

Açıkcası ben mahkeme kararını görmedim, ancak kararın kesinleştiği ortada zira müvekkile adli para cezası ödeme emri tebliğ edilmiş o da taksitlendirme yaparak cezayı ödemeye başlamış, ödeme emrinin tebliğinden bir hafta sonra da emniyet ehliyeti teslim etmesi için aramış. Olay bu şekilde.
Old 16-10-2012, 17:05   #7
Matrix

Taksitler ödenmeye başlamış ise karar kesinleşmiş demektir.Daha evvelki yanıtımı tekrarlıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi