Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tarihsiz Çeyiz Senedinin Hukuki Niteliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-10-2012, 17:17   #1
FiNaZZi

Varsayılan Tarihsiz Çeyiz Senedinin Hukuki Niteliği

Tarihsiz çeyiz senedinin aksi tanık beyanıyla ispatlanabilir mi? Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum sayın meslektaşlarım..
Old 16-10-2012, 17:25   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan FiNaZZi
Tarihsiz çeyiz senedinin aksi tanık beyanıyla ispatlanabilir mi? Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum sayın meslektaşlarım..

Senedin içindeki eşyaların gerçeği yansıtmadığından mı yoksa, bu eşyaların gerçek olup, kim tarafından götürüldüğünden mi söz ediyorsunuz?
Old 16-10-2012, 17:32   #3
FiNaZZi

Eşyaların gerçek olup kim tarafından götürüldüğü konusunda sormuştum sayın C_Okyay
Old 16-10-2012, 17:35   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan FiNaZZi
Eşyaların gerçek olup kim tarafından götürüldüğü konusunda sormuştum sayın C_Okyay

Çeyiz senedinde yer alan eşya ve ziynetlerin kadının olduğu, bu eşyaların boşanma durumunda kadına geri verileceği, söz konusu eşyaların iade edilmek üzere verildiği, eşyaların aynen geri iade edilmemesi durumunda değerinin tazmin edileceği, söz konusu eşyaların kadın tarafından evden ayrılırken götürüldüğü iddiası varsa bu iddianın erkek tarafınca ispat edilmesi gerektiği, Çeyiz bedeli tahsili davasında asıl talebin aynen iade olması nedeniyle davanın zamanaşımının söz konusu olmaması,gibi unsurlar yargılama aşamasında kabul gören karinelerdir.

Bu itibarla, yaygın şekilde ve hukuki sonuçları bilinmeden yapılan “çeyiz senedi” bir senettir.Ve yargılamada esas olan senede karşı senetle ispat yükümlülüğü uyarınca senette yazılı olanların aksi ancak senetle ispat edilebilecektir. Örneğin; gerçekte çeyiz senedinde yazılı buzdolabı damat tarafından alındığı halde, gelin tarafından getirildiği yazılmış olsun.Bu durumda ilerde doğacak bir uyuşmazlıkta buzdolabını gelinin getirdiği kabul edilecektir. Damat tarafı bunun aksini ancak senetle ispat etmek zorunda kalacaktır. (Bir yazıdan alıntıdır). Kolay gelsin diyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi