Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temİnat Senedİ Ve MÜkerrer Takİp

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-12-2009, 14:20   #1
Nil Şeker

Varsayılan Temİnat Senedİ Ve MÜkerrer Takİp

Müvekkil kiracı ev sahibine teminat senedi olarak bir yıllık kira karşılığı 15.000,00 TL lik bono vermiş.Teminat senedi olduğuna ilişkin bir belge ya da kanıtı yok.Bu arada işlerinin bozulması sebebi ile kira borcunu ödeyememiş.Ev sahibi bu bonoya dayanarak kambiyo senedine ilşkin takip açmış.Müvekkil üzerine mal bulamadığı için tahsilat yapılmamış.
Ev sahibi kira alacağı ve taşınmazın tahliyesi için örnek 13 ödeme emri göndererek bir takip daha açmış.Biz bu takipte, kambiyo senedi ile bir takip daha yapıldığı için mükerrer takip yapıldığından borca itiraz ettik.Takip durdu.
Ev sahibi itirazın iptali davası açmış.Bononun teminat senedi olduğuna dair bir belgemiz yok.Fakat bononun miktarı olan 15.000,00 TL aynı zamanda bir yıllık kira bedelinin toplamı.Ve bir yıllık kira bedelinin toplamı matbu kira kontratlarıdaki bölüme 15.000,00 TL olarak yazılı.

İki rakamın örtüşmesinin dışında başka bir delil yok.Bu durumda itirazın iptali davasında bizim açımızdan önerebileceğiniz bir şey var mı?
Old 18-12-2009, 22:41   #2
wellan

Sorunuza cevap yerine soru ile ayanıtlamak istiyorum.Teminat senedi olsa bile takibe konulmasında bir engel var mıdır?Teminat senedinin olduğu hatır snetlerinde olduğu gibi borçlu ile alacaklı arasındaki şifahi bir prosedürel anlaşma değilmidir?
Old 19-12-2009, 11:24   #3
Nil Şeker

Sorun teminat senedinin işleme konmuş olması değil.Aynı alacak için kambiyo takibinden sonra 2.bir takip yapılmış olması.Kambiyo senedinin bedeli her ne kadar ödenmediyse de,yasal olarak aynı borç için ikinci bir takip var ortada.Bu açıdan sormuştum ben sorumu.
Old 19-12-2009, 13:43   #4
Av.YBayrak

Sayın Meslektaşım,
Senette yazılı meblağın, hangi dönem kira borcuna dair olduğuna ilişkin kanıtınız yok ise; senet sebepten soyut olduğundan maalesef müvekkiliniz aynı borç için de olsa takip konusu kira borcu ile senet borcunu da ayrıca ödemekle karışı karşıyadır.
Vatandaş, işlemi yapmadan avukata danışmayı öğrenecek. Siz her halükarda vatandaşın hakkını korumaya çalışmış iseniz -ki öyle olduğu anlaşılıyor- yapılacak başka bir şey yok.
Sağlık ve mutlulukla iyi çalışmalar.
Old 19-12-2009, 15:02   #5
Av.Soner TERZİ

İlgili senedin kira bedelleri için verildiğini; yani teminat senedi olsuğunu ancak bu konudaki yazılı bir anlaşma ile ispatlayabilirsiniz;bunu yapamayacağınız anlaşılıyor ki şu halde karşı tarafa bu konuda yemin teklifinde bulunabilirsiniz...
Old 19-12-2009, 15:44   #6
avukat1980

hep söylerim senet sebepten mücerettir.alacaklı deseki borçlu bana senin kaşını gözünü sevdim al sana senet sonra karşılığını ödeyecem diye iş bitti.
Old 19-12-2009, 19:34   #7
wellan

Sayın meslektaşımında haklı olarak belirtmiş olduğu üzere senet sebebten soyuttur.Bu nedenle alacaklı tarafından itirazın iptali davasında yaptığı savunmalara karşı HUMK 290 gereğince senet hükmündeki bir belgeyle ispat etmek zorundasınız.Bu açıdan savunma açısından ispat yükü açısından sınıntı doğurabilir.Mükerrer takip konusunda da YARGITAY tarafından tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla mükerrer takibe izin verilmiştir.Bu konuda İİK 43, sizin olayınızda müvekkiliniz iflasa tabi şahıslardan olmadığından dolayı uygulama alanı bulmaz.Ancak ilk yapılan icra takibinde tahsilat olmadığı gerek icra dosyasından gerekse sizdek belgelerden anlaşılmıyorsa ikinci bir takip başlatılmasında engel yoktur.Nitekim kanunun lafzına ve amacına bakıldığı zaman bunu yasaklayan bir hükümde yoktur.İcra hukukunun amacı borçlu olduğu iddia edilen şahsın alacaklının talebi üzerine borçlu olunan meblağın icra veznesine girmesini sağlamak olduğundan dolayı;tahsil olunamayan yada icra veznesine girmeyen takip konusu alacak için mükerrer bir takip başlatılmasında aksine hukuki yarar olduğunu düşünüyorum.Lafzı ve amacına bakıldığında yasada bu konuda yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır.SAYGILARIMLA.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi