Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-07-2009, 16:44   #1
Konuk aslı ayhan

Mutlu boşanma ve nafaka

merhaba ben 5 senelik evliyim 2 yaşında bir oğlum var bir aydır ailemin yanındayım evi bn ter ettim ve ayrılmak istiyorum eşim 700 ytl maaşlı özel bir yerde çalışıyor ama ayrı kendi işyerleride var ailesinin ordanda geliri alıyor davayı ben açsam oğlum ve kendim için ne kadar nafaka alabilirim o açsa ne kadar verir ben çalışmıyorum ailemin durumuda yok çocukla çalışmam mümkün değil bilgi verirseniz çokk sevinirim
Old 28-07-2009, 21:34   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

1-Eğer evi terk etmekte, ayrı yaşamakta haklı iseniz, boşanma davası açmadan sadece nafaka davası açabilirsiniz.

III. Birlikte yaşamaya ara verilmesi

Madde 197 - Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.

Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.

Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

Medeni kanun 197. madde kapsamında, çocuğun velayeti de talep edilebilecektir.

2-Boşanmaya karar vermiş iseniz de;

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile açacağınız davada, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispat etmeniz gerekir.

Bunun için en yakın akrabalarınızın da şahitliğinden yararlanabilirsiniz.

Nafaka miktarının belirlenmesinde davayı onun ya da sizin açmanızın bir etkisi yoktur.

Nafaka ve tazminatların miktarını etkileyen eşinizin GERÇEK geliri, gelirleri ve mal varlıkları toplamıdır. Bunların ispatın da yine her tür delilden yararlanabilirsiniz.Tapu, banka, trafik tescil kayıtları, iki işte çalıştığına gelir aldığına dair tanık beyanları vs..

Açacağınız boşanma davası içinde, çocuğunuzun velayeti ile birlikte, sizin ve çocuğunuz için öncesinde TEDBİR, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra ise Yoksulluk ve İştirak nafakaları olarak devamı talep edilir.

Yine maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.

Evi terk etmekte haklı olduğunuzu kanıtlamak zorunda olduğunuzu, bunun her iki davanın şartı olduğunu hatırlatırız.

Sayın Katılımcı,

Davanızı tek başınıza açıp takip etmeyiniz, hukukta detaylar ve ispat önemlidir ve hukuki sorunlar profesyonel takip gerektirir.

Hukuki desteği DOĞRUDAN alınız.Aksi halde hak kaybına uğrarsınız.

Maddi durumunuz leverişli değil ise, bunu ispatlayarak, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi