Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İmam Nİkahi Suç Değil Mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2009, 10:53   #1
Konuk

Varsayılan İmam Nİkahi Suç Değil Mi?

Herkese merhabalar.Forumu araştırdım ama soruma yanıt bulamadım,yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Ben evliyim,eşim 6 ay önce bir kadının peşine takılıp evden gitti şimdi birtikte yaşıyorlar.Bir çocuğum var,çocuğum için boşanmak istemiyorum.eşim o kadına imam nikahı yapmış artık benim karım bu kadın diyor bana.Bense eşimin o kadından ayrılması için şikayet etsem cezası vermıdır,en azından ceza alırsa belki korkar ve birdaha böyle şeylere kalkışmaz.Şikayet için ne yapmam gerekiyor.Birde böyle kadınların yuva yıkmaya çalışan kadınlara neden ceza verilmiyor.Bu kadar yuva yıkılıyor,bu kadar çocuk babasız büyüyor.Yakında türkiyede aile kavramı kalmayacak,ve çocuklar ya annesiz ya babasız büyüyecekler.Artık devletin bu duruma bir durması gerekmiyormu.İmam nikahı ile yaşamaya ceza vermesi gerekmiyormu.Benim içim o kadar yanıyorki ama elimden hiçbirşey gelmiyor.Şikayet edebiliyormuyum,bunun için nereye başvurmalıyım.Teşekkür ederim yardımlarınız için.
Old 23-07-2009, 11:18   #2
özfn_34

Merhaba,bu durum Türk Ceza Kanununda suç olarak düzenlenmemiş,yani sizin şikayetiniz bir sonuç doğurmayacaktır.Bunu sadece boşanmayı düşünmeniz halinde boşanma sebebi olarak gösterebilirsiniz o kadar.Canınız yanmış olsa da durum bu.
Old 23-07-2009, 11:32   #3
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk,
Türk Ceza Kanunu'nun 230. maddesine göre, "Aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir." Aynı maddeye göre "Evlenme akdinin kanuna göre yapılmış olduğunu gösteren belgeyi görmeden bir evlenme için dinsel tören yapan kimse hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir."
Bu maddeye dayanarak eşinizi, eşinizle dini nikah yaptıran kadını ve dini nikahı gerçekleştiren kişiyi Cumhuriyet Sevcılığı'na şikayet edebilirsiniz.
Ayrıca eşinizin bir başkası ile dini nikah yaptırıp birlikte yaşaması boşanma nedenlerinden biri olan zina sayılır. Bu nedene dayalı boşanma davası açabilirsiniz.
Haklarınızı kullanırken bir avukattan doğrudan hukuksal yardım almanız, hak kaybına uğramanızı önleyecektir. Maddi durumunuz elverişli değilse, bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurarak sizin için adli yardım çerçevesinde ücreti devletçe karşılanan bir avukat görevlendirilmesini isteyebilirsiniz.
Old 23-07-2009, 11:46   #4
Konuk

Cevabınız için teşekkür ederim Cengiz Bey.Ben boşanmak istemiyorum.Sadece ceza alıp bu işden vazgeçmesini,ceza alırsa birdaha böyle şeyler yapmamasını istiyorum.
Şimdi ben Cumhuriyet Savcılığına gidip ne yapacağım dilekçemi vereceğim,oturdukları ev adresinimi bildireceğim,kadının adını soyadını da bildirecekmiyim.Oturdukları mahallenin muhtarlık kayıtlarında görünmüyorlar,oturdukları evide eşim o kadın adına kontrat yaptırmış,elektrik,su faturalarıda o kadının üstüne geliyor.Sen istediğin kadar şikayet et ben burda oturmuyorum derim diyor.Am evlerinde düğün resimleri var,apartmandakilerede yeni evlendik demişler.Evlerine baskın yaptırabilirmiyim.polise gitsem olurmu? Çünkü eşim iş çıkışı o eve gidiyor ve orda yaşıyor.
Old 23-07-2009, 13:28   #5
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk,
O eve baskın yaptıramazsınız. İlk mesajımda açıkladığım gibi, suç olan birlikte yaşamaları değil, resmi nikah olmadan dini nikah yaptırmalarıdır. Siz dini nikah yaptırdıklarına dair elinizdeki delilleri ve tanık ad ve adreslerini şikayet dilekçenizle birlikte Cumhuriyet Savcılığı'na veriniz, gerekeni Cumhuriyet Savcısı yapacaktır.
Old 23-07-2009, 13:50   #6
av.yasemin turan

Merhabalar eşinizin gayri resmi olarak yaşadığı bayana manevi tazminat davası açabileceğiniz kanaatindeyim.Yargıtay bir kararında 'davacının eşi ile davalı arasında bir yakınlaşma bulunduğu anlaşılmaktadır.Bu durum aile bütünlüğüne haksız bir saldırı oluşturduğu benimsenerek davacı yararına manevi tazminat takdir edilmesi gerekmektedir'demekte.Ceza kanununda zina suç olmadığı için ve dini nikahı ispatlama şansınız zor olduğundan bu yola başvurabilirsiniz.
Old 24-07-2009, 08:23   #7
Konuk

Yasemin Hanım çok teşekkür ederim cevabınız ve yardımlarınız için.Şimdi bu durumda hangi mahkemeye başvurmalıyım,aile mahkemesinemi? Ayrıca nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor,masrafı varmıdır dava açarken.Ayrıca dilekçeme neler eklemem gerekiyor,beraber çekildikleri düğün resmi yeterli olurmu?herkes eşimden çekindikleri için tanıklık yapmak istemiyorlar,resimler yeterli olabilirmi,oturduklaı ev adresini bildirsem olabilirmi?Teşekkür ederim yardımlarınız için.
Old 24-07-2009, 09:54   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Meslektaşlarımız siz hukuki olanakların neler oduğunu açıklamışlardır.

Buradan edindiğiniz kısıtlı bilgilerle davanızı yürütmeye çalışmak ,size zarar verebilir.

Bu açıklamalardan sonra yapmanızı önerdiğimiz şey,bir meslektaşımızla doğrudan görüşmeniz ve davanızı takip etmenizdir.

Mali durumunuz elverişli değilse muhtarlıktan alacağınız ikametgah ve fakirlik evrakı ile baroya başvurmanızı öneriyoruz.Uygun bulunması durumunda size vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukat atanacaktır.Akla gelen tüm ihtimalleri avukatınızla görüşebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi