Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2009, 01:29   #1
gevez

Varsayılan boşanma ve nafaka

merhaba ben 16 yılık evliyim 3 tane çocuğum var eşimin sorumsuz ve kumara düşkünlüğü yüzünden boşanmak istiyorum ama çalışmadığım için çocukların velayeti babaya verile bilirmi .
çocuklar babada kalmak istemiyor zaten çocukların bakımını okul deshane vs ihtiyaçlarını benim ailem karşılıyor ev kiramı elektrik faturamı dahi ailem üdüyor eşim hakında boçlanıp üdemediği için açılan davalar var bütün bunlara rağmen mahkeme 14.8.4,yaşlarındaki çocukların velayetini babaya vere bilirmi
teşekürler
Old 23-07-2009, 08:03   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk,
Velayet konusunda mahkemelerce dikkate alınan husus, çocukların yararıdır. Boşanma davasında eşinizin belirttiğiniz kusurlarını (kumar alışkanlığı gibi) kanıtlarsanız, mahkemece velayetin eşinize verilmesi sözkonusu olamaz. Ayrıca 4 yaşındaki çocuğun anne şefkatine ihtiyacı olduğu, kendini ifade edebilecek durumda olan 14 ve 8 yaşındaki çocuklarınızın da velayet konusundaki görüşleri de mahkemece dikkate alınacaktır.
Velayetin siz verilmesi talebi ile birlikte çocuklarınız için iştirak nafakası da isteyebilirsiniz.
Davanızı bir avukattan hukuki yardım alarak yürütmeniz, hak kaybına uğramamanız açısından önemlidir. Bir geliriniz yok ise, bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurarak sizin için bir avukat görevlendirilmesini isteyebilirsiniz.
Old 29-07-2009, 12:45   #3
Konukgevez

Varsayılan boşanma

çok teşekürler
vaktinizi alarak bir kaç sorum daha olacak
boşanma davası açıldıktan sonra mı avukat verilir
yoksa ben önce barodan ücretsiz avukat isteyip sonramı dava açayım
ayrıca eşimin kumara düşkünlüğü ve iş hayatında da yaptığı bir çok hatayı benim araştırıp mahkemeye delil olarak sunmam gerekir yoksa savcılık araştırıyormu
tekrar çok teşekürler
Old 03-08-2009, 13:30   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanma davası açmadan önce de baroya başvurabilir ve davanızı avukat vasıtası ile açmak istediğinizi bildirebilirsiniz. Yoksulluğu kanıtladığınız taktirde avukatlık hizmeti ücretsiz olarak tarafınıza sunulacaktır.

Yine davanızı açtıktan sonra da mahkemeden süre isteyip avukat tayin edilmesi için başvuracağınızı bildirebilirsiniz.

Ancak en yararlısı, davanızı bir avukat eli ile açmanızdır.

Açılacak dava içinde eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu olduğunu, kumar oyanadığını veya hesapsızca borçlandığı gibi hususları siz ispat edeceksiniz. Savcılığın belirttiğiniz biçimde bir görevi yoktur.

Konu ile ilgili tanık ve delillerinizi sunacaksınız. Ki mahkeme gerekli araştırmayı yapabilsin.
Avukatınız sizi bilgilendirecektir.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi