Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbİr Nafakasi, Feragat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-10-2010, 11:23   #1
pathem

Varsayılan Tedbİr Nafakasi, Feragat

Değerli meslektaşlarım davacı olarak bulunduğumuz boşanma davası red ile sonuçlandı ve karar kesinleşinceye kadar tedbir nafakasına hükmedildi. Bu aşamada davadan feragat etmem halinde karşı taraf kararı temyiz ederse tedbir nafakası dosya yargıtaydan dönünceye kadar ödenmelimidir?Feragat ne sonuç doğurur?Zira şayet nafaka yükümlülüğü de ortadan kalkacak ise feragat edip terke dayalı boşanma davası açmayı planlıyorum. Teşekkürler.
Old 07-10-2010, 11:57   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pathem
Değerli meslektaşlarım davacı olarak bulunduğumuz boşanma davası red ile sonuçlandı ve karar kesinleşinceye kadar tedbir nafakasına hükmedildi. Bu aşamada davadan feragat etmem halinde karşı taraf kararı temyiz ederse tedbir nafakası dosya yargıtaydan dönünceye kadar ödenmelimidir?Feragat ne sonuç doğurur?Zira şayet nafaka yükümlülüğü de ortadan kalkacak ise feragat edip terke dayalı boşanma davası açmayı planlıyorum. Teşekkürler.

Sizin feragatiniz, temyiz dilekçesi anlamına gelecektir. Karşı tarafın temyiz etmesine gerek dahi yoktur. Mahkeme dosyadan elini çektiği için, feragat konusunda karar veremeyecektir. Dosya Yargıtay'a gidecek, Yargıtay da "feragat konusunda bir karar verilmek üzere" kararı bozacaktır. Yani daha fazla zaman kaybedeceksiniz. Tedbir nafakası her halükarda karar kesinleşinceye kadar hüküm ifade eder. Terke dayalı davayı nasıl açacağınızı da merak ettim.
Old 07-10-2010, 12:22   #3
pathem

Cevabınız için teşekkür ederim. Amacım dosyanın Yargıtayda zaman kaybetmeden temyizden feragat ederek(şayet davalı yanda temyiz etmezse)kesinleşmesi idi. Bu dosya şiddetli geçimsizliğe dayalı idi ve kesinleşmeden itibaren ya başka bir nedenle yeniden boşanma davası açılacak ya da malum müddet beklenecekti. Tedbir nafakası da kesinleşme ile son bulur diye düşünmüştüm. Yanılmışmıyım?
Old 07-10-2010, 12:45   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pathem
Cevabınız için teşekkür ederim. Amacım dosyanın Yargıtayda zaman kaybetmeden temyizden feragat ederek(şayet davalı yanda temyiz etmezse)kesinleşmesi idi. Bu dosya şiddetli geçimsizliğe dayalı idi ve kesinleşmeden itibaren ya başka bir nedenle yeniden boşanma davası açılacak ya da malum müddet beklenecekti. Tedbir nafakası da kesinleşme ile son bulur diye düşünmüştüm. Yanılmışmıyım?

Şimdiki mesajınızda "temyizden feragat" edeceğinizi yazıyorsunuz ama ilk mesajınızda ise,
Alıntı:
davadan feragat etmem halinde
davadan feragat edilmesi halinde neler olacağını sordunuz. Önce ne yapacağınıza karar verin. Biz de ona göre cevap verelim.
Old 07-10-2010, 13:16   #5
pathem

Haklısınız Suat bey, açıkcası kafam çok karıştı. Aslında sorum henüz karar tebliğe çıkmadan davadan feragat etmem halinde Mahkemece bu hususta karar verilip verilmeyeceği ve tedbir nafakasının bu durumda ödenip ödenemeyeceği idi. Sonrasında ihtar gönderilerek şartlar oluştuğunda terk nedeniyle boşanma davası açmak idi. Ama sizin bu feragatle dosyanın Mahkemeye gönderileceği cevabınızla çark ettim. Temyizden feragat etmem halinde(şayet karşı tarafta temyiz etmez ise)tedbir nafakasının ve terk nedeniyle boşanma davasının ne şekilde olacağını öğrenmek istedim. Saygılar.
Old 07-10-2010, 13:30   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pathem
Haklısınız Suat bey, açıkcası kafam çok karıştı. Aslında sorum henüz karar tebliğe çıkmadan davadan feragat etmem halinde Mahkemece bu hususta karar verilip verilmeyeceği ve tedbir nafakasının bu durumda ödenip ödenemeyeceği idi. Sonrasında ihtar gönderilerek şartlar oluştuğunda terk nedeniyle boşanma davası açmak idi. Ama sizin bu feragatle dosyanın Mahkemeye gönderileceği cevabınızla çark ettim. Temyizden feragat etmem halinde(şayet karşı tarafta temyiz etmez ise)tedbir nafakasının ve terk nedeniyle boşanma davasının ne şekilde olacağını öğrenmek istedim. Saygılar.

Kafanız hala karışık. Şimdi cevap yazdığım mesajınız 10 dakika önce daha farklı idi. Yine "çark" etmişsiniz.

Ben olsam, temyizden feragat etmez; kararı tebliğe çıkarırdım. Karşı taraf kararı boşanma bakımından temyiz ederse, dosya nasılsa Yargıtay'a gidecek diye "katılma yolu ile temyiz" ederdim. Karşı taraf temyiz etmezse karar zaten kesinleşecek, nafaka sona erecektir.

Terk nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için gerekli merasimi yerine getirip, sürelere riayet edeceksiniz. Ancak, müvekkilinizin "samimiyeti" ve kadının "terkte haklı olup olmadığı" da sorgulanacaktır.
Old 07-10-2010, 13:38   #7
pathem

Peki kararı tebliğe çıkarttım karşı taraf temyiz etti diyelim, dosya nasılsa yargıtaya gideceğinden davadan feragat etsem terke dayalı boşanma davasında samimiyet göstergesi olmaz mı? Çok teşekkürler.
Old 07-10-2010, 13:44   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pathem
Peki kararı tebliğe çıkarttım karşı taraf temyiz etti diyelim, dosya nasılsa yargıtaya gideceğinden davadan feragat etsem terke dayalı boşanma davasında samimiyet göstergesi olmaz mı? Çok teşekkürler.

Beni caydırmaya çalışacağınıza siz ikna olmalısınız. Ben olsam, ne yapacağımı yazdım zaten. Davadan feragat ettiğinizde Yargıtay'ın nasıl karar vereceğini de yukarıda yazdım.
Alıntı:
Yazan Ben
Yargıtay da "feragat konusunda bir karar verilmek üzere" kararı bozacaktır. Yani daha fazla zaman kaybedeceksiniz.
Yargıtay onaması gereken bir karar olsa bile, vaki feragatınız nedeniyle kararı bozacaktır. Yeniden duruşma günü verilecek ve karşı tarafa yeniden temyiz hakkı verilecektir. Kaç yıl kaybetmiş olacaksınız farkında mısınız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi