Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bilişim suçları ile ilgili olarak . .

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2015, 12:40   #1
Konuk

Varsayılan Bilişim suçları ile ilgili olarak . .

Devlet memuruyum ve yeni bir yere geçen sene atamam yapıldı. Eşim ile uzun süredir ciddi problemlerimiz var ve uzun bir ayrılık dönemi yaşıyoruz. Özellikle yeni atandığım yere geldikten sonra gerek tehdit telefonları ve gerekse internet hesaplarıma ve özellikle de facebook hesaplarıma dışarıdaki illerden giriş yapıldığını tespit ettim. Giriş yapılan il ve ıp numaraları ve saatleri kayıtlı. Bu durumda suç duyursunda bulunmak istiyorum. Tehdit telefonları ile ilgili olarak savcılığa gerekli suç duyurularında bulunmuştum. Ancak ; Bu konu bilişim suçları ile ilgili olduğu için facebook hesabıma dış illerden yapılan izinsiz girişlerin hangi suçu teşkil ettiğini bilmediğimden ne şekilde şikayette bulunacağımı bilmiyorum. Bu konu bilişim suçlarının ve TCK nın hangi maddesini içeriyor. Suç duyurumu nasıl ve hangi maddelere istinaden yapmalıyım ? Bana yardımcı olursanız sevinirim.
Old 09-06-2015, 15:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Facebook hesabına izinsiz giriş eyleminin,
Haberleşmenin gizliliğini ihlal(TCK MADDE 132/1)
Özel hayatın gizliliğini ihlal (TCK MADDE 134/1)
Kişisel verilerin kaydedilmesi (varsa)(TCK MADDE 135/1)
Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme (varsa)(TCK MADDE 136/1) suçlarını oluşturabileceğini düşünüyorum.

İlgili yasal düzenlemeler aşağıdadır.

Alıntı:
Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar

Haberleşmenin gizliliğini ihlal

MADDE 132 - (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis” cezası ile cezalandırılır.

Özel hayatın gizliliğini ihlal

MADDE 134 - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, “bir yıldan üç yıla kadar hapis” cezası ile cezalandırılır.

Kişisel verilerin kaydedilmesi

MADDE 135 - (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye bir yıldan” üç yıla kadar hapis cezası verilir.

Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme

MADDE 136 - (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan” dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Old 10-06-2015, 12:27   #3
Av. Erdem Akçay

Suç duyurusunda madde ya da suç belirtmeniz gerekmez. Cumhuriyet Savcılığı değerlendirecektir. Ancak anlatılan olay, TCK 243/1 ve şartlar oluşmuşsa devamı maddeleri ile Sayın Kayar'ın belirttiği maddelerle ilgilidir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi