Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ödenmeyen nafaka ve çocuğumun velayeti

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2010, 13:16   #1
Konuk

Varsayılan Ödenmeyen nafaka ve çocuğumun velayeti

Merhaba
Biz eski eşimle boşanalı 1 yıl oldu ve 3,5 yaşında bir oğlumuz var. Boşanma kararımıza göre hakim oğluma ve bana verilmek üzere toplam 400 TL. nafaka bağladı.Çocuğumun babası bugüne kadar nafaka ödememekle birlikte oğlumuza 1 çorap bile almadı.
Biz İstanbul'da yaşıyoruz babası ise Antalya'da yaşıyor. Ayda 1 kez çocuğu görmeye geliyor. Nafaka için icra davası açamıyorum çünkü babasının adresini bilmiyorum ve iş yerinde SSK'lı çalışmıyor. Nafakayı 1 kaç kez sözlü olarak istedim ve annesisin ya para isteme sen bak yada ver bana ben bakayım hiç bir şeyine karışma dedi.
Son geldiğinde ise velayet için bu ay dava açacağını ve oğlumun velayetini alacağını söyledi. Velayet davası esnasında ben nafaka ödemediğini dile getirmek istiyorum ancak ben her ay elden ödedim diye yalan söyleyeceğini düşünüyorum. Bu durumu nasıl ispatlarım ailemin şahitliği mahkemece kabul edilirmi?
Ben aileminde desteği ile oğlumun sağlıklı ve mutlu bir birey olarak yetişmesi için elimden geleni fazlası ile yapmaya çalışıyorum.Anneyim ve 1. önceliğim oğlumun menfaati ve yüksek yararı. Velayet davasında velayeti babası alır ise sorumsuz babasına oğlumu teslim edemem
Bende tam bu aralar ailemin tanıdığı iyi bir beyefendiyle evlenmeyi planlıyordum yeniden evlenmem velayet davasını kaybetmeme sebep olurmu? Yeniden evlenmem halinde velayet için elinden geleni yapacaktır.
Son olarak yeniden evlenebilmek için 3 yıl süre geçmesi gerektiğini duydum bu doğrumudur?
Yardımlarınızı rica eder iyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla
Old 17-03-2010, 14:32   #2
av.araf

Sayın Katılımcı
Nafakaların tahsili için icra takibi başlatabilirsiniz.Boşanma davasında bildirdiği son adresine tebligat çıkartabilir ve bu adrese tebligat yapılamaması halinde adreslerinin icra müdürlüğü kanalıyla araştırılmasını talep edebilirsiniz.Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine geçtiğimizden eşinizin kimlik numarası ile bilinen bütün adresleri icra dosyasının elektronik ortamında görülecektir.Sonrasında bu adreslere ilan yoluyla tebligat yapıp takibinizi kesinleştirebilirsiniz.Nafakayı tahsil zorunluluğu çeksenizde nafakaların ödenmemesi sebebiyle disiplin hapsi ile cezalandırılmasını talep etme hakkınız doğacaktır.

Eşinizin nafakaları ödediğini iddia etmesi halinde bunu ispatla yükümlüdür.Elden ödeme yaptığını iddia etmesi halinde bunu yazılı bir makbuz ile ispat etmelidir.
Banka hesabına yatırması halinde banka dekontları ile ya da adınıza başka yolla bir havale gerçekleştirmişse bunların dekontları ile ispat etmelidir aksi halde soyut iddiadan ibaret olan bu iddialar ve talepleri dikkate alınmaz.

Mahkeme çocuğun velayetini size bırakırken onun bütün menfaatlerini gözetmiştir.Bu durumda eşinizin velayeti sizden alabilmesi için sizin velayet hakkını kötüye kullanmanız ya da çocuğunuzun gelişimini olumsuz yönde etkileyecek ciddi tutum ve davranışlarda bulunmanız ve karşı yanın bunu ispat etmesi gerekir.Yapacağınız yeni evlilik tek başına velayetin sizden alınması için yeterli sebep değildir.

Yeniden evlenebilmeniz için şu durumda hukuki hiçbir engel bulunmamaktadır.Boşanan eşlerin yeniden evlilik yapabilmeleri için 3 yıl geçmesi gerekeceği şeklinde bir kanun hükmü bulunmamaktadır.Yanlış bir bilgidir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan destek alınız.Ekonomik durumunuz uygun değilse bulunduğunuz yer barosuna başvurarak tarafınıza ücretsiz bir avukat atanmasını talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi