Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

gebeyim ve şiddet görüyorum boşanma halinde haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-09-2010, 13:32   #1
konuk

Varsayılan gebeyim ve şiddet görüyorum boşanma halinde haklarım nelerdir?

1,5 yıllık evliyim gebeliğimin 9. ayındayım. evliliğimin 1. ayından itibaren eşimle kavga etmeye başladık. eşim her tartışmamızda kendinden geçiyor ve bana şiddet uyguluyordu. ilk zamanlar itip kakma, savurma gibi şiddet eğilimi gösteren eşim hamile kalmamla birlikte her geçen gün şiddetin dozunu arttırarak tokatlara yumruklara varan eğilimler gösterdi. 2 aylık hamnileyken gösterdiği şiddet yüzünden düşük tehlikesi yaşadım. gösterdiği şiddetin ardından sancılandığımda benimle hastaneye geldi ve ben korktuğumdanmıdır, bebekle ortada kalırımdanmıdır hiç birinden şikayetçi olmadım taki dün komşulardan biri polisi arayana dek. polisi eşim içeri almadı ben polis geldiğini sonradan öğrendim. bu olaylara herkes şahit ama benim raporum ve şikayetim hiç olmadı düzelir düzelir diye diye. şimdi boşanmaya karar verdik büyük bir kavgadan sonra yine şiddet uygulayacaktı annem elişnden aldı. ailesi alın kızınızı bitti bu iş diye aileme telefon etti. evet bu iş bitti. boşanmak istiyoruz. doğumuma 10 gün kadar kaldı yani stresten erken doğum olabilir. ben bu çektiklerimi yanlarına kalmasını istemiyorum. bir paçavra gibi beni ve oğlumu atamazlar. benim ve oğlumun ne gibi hakları var, bu süreçte ben birlikte yaşadığımız ama tapusu eşimin babasına ait evde yaşayabilirmiyim? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Old 22-09-2010, 14:40   #2
pluvia

Sayın Konuk;

Aile Mahkemesi'ne başvurarak kendinizle ilgili tadbirler aldırabilirsiniz.

Bunlardan biri de oturduğunuz evin size özgülenmesini istemek.

Bu kararla beraber en azından tedbir sürecince şiddetten uzak olacak ve çocuğunuzla ilgilenebileceksiniz.

Bu aşamada boşanma davası açabilir ve nafaka talebinde bulunabilir ,tüm iddialarınızı tanık ve delillerle destekleyerek taleplerinizi bildirebilirsiniz.

Ayrıca yaşananlar ile ilgili olarak tazminat davası da açabilirsiniz.

Hukuki olarak hak kaybına uğramamak için LÜTFEN bir avukattan hukuki yardım alınız. Eğer maddi olanaklarınız buna elvermiyorsa bulunduğunuz ilin barosuna başvurarark avukat talep ediniz.

Hukuk davaları oldukça teknik davalardır ve avukat yardımı herhangi bir hak kaybınıza engel olacaktır.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi