Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belgesİz İcra Takİbİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2012, 01:31   #1
İBRAHİM AYDIN

Varsayılan Sahte Senet İle İcra Takİbİ Yapilirsa

Sevgİlİ MeslektaŞlarim Acİl Cevabinizi Beklİyorum MÜvekkİlİm 1 YilliĞina Şehİr DiŞina ÇikmiŞ Bu Arada Şehİr DiŞinda BulunduĞu Zaman Evİne Sahte Senetle İcra Takİbİ YapilmiŞ MÜvekkİlİm Şehİr DiŞinda OlduĞu Kendİsİ Evde BulunmadiĞi İÇİn Teblİgat Muhtara YapilmiŞ 1 Yil Sonra Eve DÖndÜĞÜnde Hadİseyİ ÖĞrenİyor Hadİseyİ GeÇ ÖĞrendİĞİ İÇİn Takİbe SÜresİnde İtİraz Edemedİk İtİraz SÜresİ GeÇtİ Neyapmamiz Lazim Senet Üzerİndekİ İmza MÜvekkİlİme Aİt DeĞİl Acİl Yardimlarinizi Beklİyorum Saygilarimla
Old 13-02-2012, 08:39   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan İBRAHİM AYDIN
Sevgİlİ MeslektaŞlarim Acİl Cevabinizi Beklİyorum MÜvekkİlİm 1 YilliĞina Şehİr DiŞina ÇikmiŞ Bu Arada Şehİr DiŞinda BulunduĞu Zaman Evİne Sahte Senetle İcra Takİbİ YapilmiŞ MÜvekkİlİm Şehİr DiŞinda OlduĞu Kendİsİ Evde BulunmadiĞi İÇİn Teblİgat Muhtara YapilmiŞ 1 Yil Sonra Eve DÖndÜĞÜnde Hadİseyİ ÖĞrenİyor Hadİseyİ GeÇ ÖĞrendİĞİ İÇİn Takİbe SÜresİnde İtİraz Edemedİk İtİraz SÜresİ GeÇtİ Neyapmamiz Lazim Senet Üzerİndekİ İmza MÜvekkİlİme Aİt DeĞİl Acİl Yardimlarinizi Beklİyorum Saygilarimla

Menfi tespit davası açın. Ayrıca savcılığa dilekçe vererek şikayetçi olun.
Old 13-02-2012, 09:46   #3
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan İBRAHİM AYDIN

Benzer durumlarla karşılaştım.Hepsinde de imzanın müvekkile ait olduğu ortaya çıktı.Suç duyurusunda bulunmadan veya menfi tespit davası açmadan önce işin ciddiyetini müvekkilinize anlatın derim...Çünkü genellikle sırf takibi uzatmak adına kişiler senet altındaki imzanın kendilerine ait olmadığını iddia ediyorlar.Ben bu güne kadar imzasını inkar edip de haklı çıkan müvekkil görmedim...
Old 13-02-2012, 11:29   #4
İBRAHİM AYDIN

Varsayılan sahte senet ile icra takibi yapılırsa

verdiğiniz yanıt için çok teşekkür ederim fakat bu durumda menfi tespit davasını teminatsız açmamız mümkünmüdür.
Old 13-02-2012, 11:31   #5
İBRAHİM AYDIN

Varsayılan sahte senet ile icra takibi yapılırsa

müvekkilim yıllardır çok iyi tanıdığım bir aile dostumuz senet üzerindeki imzanın ona ait olmadığına çok eminim.
Old 13-02-2012, 11:35   #6
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan İBRAHİM AYDIN
verdiğiniz yanıt için çok teşekkür ederim fakat bu durumda menfi tespit davasını teminatsız açmamız mümkünmüdür.
tedbir isteyecekseniz teminatsız açmanız mümkün degildir
Old 13-02-2012, 11:56   #7
GÜLSÜM ÖNAL

HMK.208.Maddesine dayanarak sahtelik iddiasında bulunulmalıdır.
Old 13-02-2012, 12:07   #8
janveljan

Dikkat

Tebligat muhtara yapılmış demişsiniz.Tebligat Tüzüğü'nün 28. maddesini inceleyin.Türkiye de Muhtara yapılan tebligatların çoğu usulsüzdür.
Usulsüz tebligata ıttıla tarihinden itibaren 5 günlük süreyi kaçırmadıysanız ,İcra hakimiliğinde usulsüz tebligatın tespiti ile birlikte imza inkarında bulunabilirsiniz.Menfi tespit davası meşakkatli ve pahalı bir yol.
Kolay gelsin.
Old 13-02-2012, 12:28   #9
aso19

Kambiyo senedine dayalı bir takip var. Teminatsız takibi durduramazsınız. Yani ilk cevap geçerli cevap. Menfi tespit ve savcılığa suç duyurusu. Yapacak başka bir şey yok.
Old 14-02-2012, 22:20   #10
İBRAHİM AYDIN

Varsayılan Belgesİz İcra Takİbİ

Sevgİlİ MeslektaŞlarim Acİl Cevabinizi Beklİyorum MÜvekkİlİm 1 YilliĞina Şehİr DiŞina ÇikmiŞ Bu Arada Şehİr DiŞinda BulunduĞu Zaman İKAMETGAH ADRESİNE İcra Takİbİ YapilmiŞ MÜvekkİlİm Şehİr DiŞinda OlduĞu Kendİsİ Evde BulunmadiĞi İÇİn Teblİgat Muhtara YapilmiŞ 1 Yil Sonra Eve DÖndÜĞÜnde Hadİseyİ ÖĞrenİyor Hadİseyİ GeÇ ÖĞrendİĞİ İÇİn Takİbe SÜresİnde İtİraz Edemedİk İtİraz SÜresİ GeÇtİ ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİNİN ELİNDE MÜVEKKİLİME DAİR HERHANGİ NE BİR İMZALI BELGE NE ÇEK SENET NEDE SÖZLEŞME YANİ KISACASI HİÇ BİR BELGE YOK ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİNİN BEYANINA GÖRE TAKİB YAPILMIŞ ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİ MÜVEKKİLİMİN ŞEHİR DIŞINDA OLDUĞUNU BİLDİĞİ İÇİN BUNU FIRSAT BİLEREK KULLANMIŞ TEMİNATSIZ MENFİ TESPİT DAVASI AÇABİLİRMİYİZ YADA ORTADA HERHANGİ BİR BELGE OLMADIĞI İÇİN MENFİ TESPİT DAVASI DIŞINDA BAŞKA BİR YOL VARMI ACİL CEVABINIZI BEKLİYORUM SAYGILARIMLA.
Old 14-02-2012, 23:26   #11
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan İBRAHİM AYDIN
Sevgİlİ MeslektaŞlarim Acİl Cevabinizi Beklİyorum MÜvekkİlİm 1 YilliĞina Şehİr DiŞina ÇikmiŞ Bu Arada Şehİr DiŞinda BulunduĞu Zaman İKAMETGAH ADRESİNE İcra Takİbİ YapilmiŞ MÜvekkİlİm Şehİr DiŞinda OlduĞu Kendİsİ Evde BulunmadiĞi İÇİn Teblİgat Muhtara YapilmiŞ 1 Yil Sonra Eve DÖndÜĞÜnde Hadİseyİ ÖĞrenİyor Hadİseyİ GeÇ ÖĞrendİĞİ İÇİn Takİbe SÜresİnde İtİraz Edemedİk İtİraz SÜresİ GeÇtİ ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİNİN ELİNDE MÜVEKKİLİME DAİR HERHANGİ NE BİR İMZALI BELGE NE ÇEK SENET NEDE SÖZLEŞME YANİ KISACASI HİÇ BİR BELGE YOK ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİNİN BEYANINA GÖRE TAKİB YAPILMIŞ ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİ MÜVEKKİLİMİN ŞEHİR DIŞINDA OLDUĞUNU BİLDİĞİ İÇİN BUNU FIRSAT BİLEREK KULLANMIŞ TEMİNATSIZ MENFİ TESPİT DAVASI AÇABİLİRMİYİZ YADA ORTADA HERHANGİ BİR BELGE OLMADIĞI İÇİN MENFİ TESPİT DAVASI DIŞINDA BAŞKA BİR YOL VARMI ACİL CEVABINIZI BEKLİYORUM SAYGILARIMLA.

1- İtiraz ve gecikmiş itiraz yapamıyorsanız menfi tespit davası açmaktan başka bir yol yoktur.
2- Menfi tespit davası açmak için teminata gerek yoktur; teminat, takibin durdurulması yönünde ihtiyati tedbir isterseniz ve talebiniz mahkemece kabul edilirse gerekecektir.
3- Menfi tespit davalarında ispat yükünün alacaklıda olduğunu unutmayınız.
Old 15-02-2012, 11:05   #12
M.SERDAR DEMİRTAŞ

İcra dosyasında , taraflar arasında borç ilişkisine vücut verecek bir belge yoksa , takibin ; dava sonuna kadar tedbiren durdurulması kararı teminatsız verielecektir diye düşünüyorum ; tabi takip sonucu haciz yapılıp mallar satılmadıysa ; aksi takdir de istirdat davası düşünülmelidir.
Old 15-02-2012, 12:53   #13
av.onurcelik

Gecikmiş itiraz prosedürünü yürütemiyorsanız (ki hukukumuzda bu hakkımızı kullanmamız çok kısıtlı) tek çareniz Menfi Tespi Davası açmaktır.
Bunun dışında dosya içeriğini bilmemekle birlikte biraz cambazlık yaparak tebligatın hükümsüzlüğünü sağlayacak yollar denenebilir. Saygılar
İyi Çalışmalar
Old 15-02-2012, 13:20   #14
Avukat Hakan Eren

Gecikmiş itiraz, olumsuz tespit davası bunlar biraz uzun yollar.

Eğer ki tebligatta bir usulsüzlük varsa, ki dikkatli gözler bir tebligatta genellikle bir usulsüzlük bulabilir, usulsüz tebliğ için şikayet yapın, icra dosyasına derhal itiraz edin (aman bunu atlamayın) ve tebliğ tarihinin müvekkilinizin öğrenme tarihi olarak düzelttirin.

Bir alıntı:

Genellikle İİK.nun 65. maddesine dayanan gecikmiş itiraz ile, 7201 sayılı Tebligat Kanununun 32. maddesi hükmünce usulsüz tebliğ nedenine dayalı şikayetler karıştırılmaktadır.
Gecikmiş itirazda, tebligat usulüne uygun olarak yapılmış olup, muhatabı bir engel nedeniyle süresi içinde itiraz edememiştir. Bu durumda, gecikmiş itirazda bulunacak kişi, mazeretini gösterir delillerle birlikte, esasla ilgili itirazlarını ve dayanaklarını da engelin kalktığı günden itibaren üç gün içinde Tetkik Merciine bildirmek zorundadır. Merci Hakimi gecikmiş itiraz nedenlerini ve belgelerini inceleyerek, sonucuna göre bir karar verecektir. İİK.nun 65. maddesine göre hakim, "gecikme sebebinin mahiyetine" ve "hadisenin özelliklerine" göre, takibin tatilini tensip edebilir. Mazeretin kabulü halinde icra takibi durur. Aynı celsede alacaklı, itirazın kaldırılmasını sözlü olarak da isteyebilir. Bu taktirde tetkikata devam olunarak Merci Hakimliğince gerekli karar verilir.
Usulsüz tebligatla ilgili 7201 sayılı Kanunun 32. maddesinin tatbikinde ise, İİK.nun 65. maddesinden farklı olarak tebligat, "usulüne uygun olarak yapılmamıştır. Usulsüz tebliğ işlemini öğrenen muhatabın, bu tebliği öğrendiği tarihten itibaren yedi gün içinde şikayet yolu ile tebligatın usulsüzlüğünü Tetkik Mercii önüne getirmesi gereklidir. Ayrıca, işin önemli yönü, yine öğrenme tarihinden itibaren kanuni süresi içinde, alacaklının seçtiği takip şekline göre, borçlu ait olduğu mercie itirazlarını da bildirmek zorundadır. Aksi halde takip kesinleşir. Bir başka deyişle, tebligatın usulsüzlüğünün şikayet edilmesi, itiraz süresinin işlemesini durdurmaz.

Tetkik konusu olayda, borçlu vekilinin dava dilekçesinde "gecikmiş itiraz" deyimini kullanması sonuca etkili değildir.Zira, HUMK.nun 76. maddesi gereğince hukuki sebebin ve uygulanacak yasa maddesinin tesbiti hakimin görevine giren bir konudur. Kaldı ki, dilekçede, borçlu vekili usulsüz tebligat nedeniyle şikayette bulunduğunu da bildirmiştir.

[FONT='Times New Roman','serif']Yargıtay HGK 1991-12/258 – 344 s. 05.06.1991 t. kararı [/font]
Old 16-02-2012, 15:02   #15
Gijinok

Sevgili Meslektaşım;
Sorunuzun cevabı İcra İflas Yasasının 72/3. maddesinde. Bu maddeye göre, icra takibinden sonra açılan menfi tespit davasında ihtiyati tedbir yoluyla takibin durdurulmasına karar verilemez. Ancak takip borçlusu , gecikmeden doğan zararları karşılamak ve alacağın yüzde onbeşinden aşağı olmamak üzere göstereceği teminat karşılığında mahkemeden ihtiyati tedbir yoluylaicra veznesindeki paranın alacaklıya verilmemesini isteyebilir.
Sayın Aladağ'ın da belirttiği gibi, menfi tespit davasında ispat yükü davalıdadır. Takip alacaklısının elinde hiçbir belge olmadığından bahsetmişsiniz. Dolayısıyla açacağınız menfi tespit davasında avantajlı durumdasınız. Takip nedeniyle müvekkilinizden herhangi bir tahsilat yapılmışsa, menfi tespit davasıyla birlikte istirdat davası açma olanağınız da var.
Old 18-02-2012, 16:34   #16
İBRAHİM AYDIN

Varsayılan Belgesİz İcra Takİbİ

Sevgİlİ MeslektaŞlarim Acİl Cevabinizi Beklİyorum MÜvekkİlİm 1 YilliĞina Şehİr DiŞina ÇikmiŞ Bu Arada Şehİr DiŞinda BulunduĞu Zaman İKAMETGAH ADRESİNE İcra Takİbİ YapilmiŞ MÜvekkİlİm Şehİr DiŞinda OlduĞu Kendİsİ Evde BulunmadiĞi İÇİn Teblİgat Muhtara YapilmiŞ 1 Yil Sonra Eve DÖndÜĞÜnde Hadİseyİ ÖĞrenİyor Hadİseyİ GeÇ ÖĞrendİĞİ İÇİn Takİbe SÜresİnde İtİraz Edemedİk İtİraz SÜresİ GeÇtİ ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİNİN ELİNDE MÜVEKKİLİME DAİR HERHANGİ NE BİR İMZALI BELGE NE ÇEK SENET NEDE SÖZLEŞME YANİ KISACASI HİÇ BİR BELGE YOK ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİNİN BEYANINA GÖRE TAKİB YAPILMIŞ ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİ MÜVEKKİLİMİN ŞEHİR DIŞINDA OLDUĞUNU BİLDİĞİ İÇİN BUNU FIRSAT BİLEREK KULLANMIŞ TAKİBİ DURDURMAK İÇİN TEMİNATSIZ MENFİ TESPİT DAVASI AÇABİLİRMİYİZ YADA ORTADA HERHANGİ BİR BELGE OLMADIĞI İÇİN MENFİ TESPİT DAVASI DIŞINDA TAKİBİ DURDURMAK İÇİN BAŞKA BİR YOL VARMI ACİL CEVABINIZI BEKLİYORUM SAYGILARIMLA.
Old 18-02-2012, 16:59   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan İBRAHİM AYDIN
Sevgİlİ MeslektaŞlarim Acİl Cevabinizi Beklİyorum MÜvekkİlİm 1 YilliĞina Şehİr DiŞina ÇikmiŞ Bu Arada Şehİr DiŞinda BulunduĞu Zaman İKAMETGAH ADRESİNE İcra Takİbİ YapilmiŞ MÜvekkİlİm Şehİr DiŞinda OlduĞu Kendİsİ Evde BulunmadiĞi İÇİn Teblİgat Muhtara YapilmiŞ 1 Yil Sonra Eve DÖndÜĞÜnde Hadİseyİ ÖĞrenİyor Hadİseyİ GeÇ ÖĞrendİĞİ İÇİn Takİbe SÜresİnde İtİraz Edemedİk İtİraz SÜresİ GeÇtİ ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİNİN ELİNDE MÜVEKKİLİME DAİR HERHANGİ NE BİR İMZALI BELGE NE ÇEK SENET NEDE SÖZLEŞME YANİ KISACASI HİÇ BİR BELGE YOK ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİNİN BEYANINA GÖRE TAKİB YAPILMIŞ ALACAKLI OLDUĞUNU İDDİA EDEN KİŞİ MÜVEKKİLİMİN ŞEHİR DIŞINDA OLDUĞUNU BİLDİĞİ İÇİN BUNU FIRSAT BİLEREK KULLANMIŞ TAKİBİ DURDURMAK İÇİN TEMİNATSIZ MENFİ TESPİT DAVASI AÇABİLİRMİYİZ YADA ORTADA HERHANGİ BİR BELGE OLMADIĞI İÇİN MENFİ TESPİT DAVASI DIŞINDA TAKİBİ DURDURMAK İÇİN BAŞKA BİR YOL VARMI ACİL CEVABINIZI BEKLİYORUM SAYGILARIMLA.

İcra takibinden sonra açılan menfi tespit davasındaki merasimi, Sayın Bülent Özkan mesajında gayet açık anlatmış. Bunun dışında, tebligat parçasını inceleyin; usulsüzlük varsa, icra mahkemesine şikayet ederek, öğrenme tarihini dğiştirebilir ve süresinde itiraz etmeyi deneyebilirsiniz.
Old 18-02-2012, 17:31   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İcra takibinden sonra açılan menfi tespit davasındaki merasimi, Sayın Bülent Özkan mesajında gayet açık anlatmış. Bunun dışında, tebligat parçasını inceleyin; usulsüzlük varsa, icra mahkemesine şikayet ederek, öğrenme tarihini dğiştirebilir ve süresinde itiraz etmeyi deneyebilirsiniz.

Benim yukarıdaki mesajım, başka bir foruma Sayın İbrahim Aydın'ın 10 no.lu mesajına cevap olarak yazılmıştır. Dolayısıyla önceki cevabi mesajları görmeden ve bu forumda imza inkar edilse de bir senet olduğunu görmeden yanıtlanmıştır. THS yönetimi ilgisinden dolayı forumları haklı olarak birleştirince, benden önce cevap yazan bazı meslektaşlarımın verdiği bilgileri tekrar etmiş gibi oldum. Yani benim suçum yok.

Ek not: Ben mesajı yazarken, tekrar birleştirme olmuş. Yeni haliyle(şimdilik) bu mesaj 16 no.lu mesaja yanıt olmuştur.
Old 18-02-2012, 17:37   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan İbrahim Aydın
Yanitiniz İÇİn Çok TeŞekkÜr Ederİm Fakat MÜvekkİlİn İcra Takİbİnİ Durdurmasi İÇİn Menfİ Tespİt Davasi SonuÇlanana Kadar İcra Dosyasina İddİa Edİlen Borcun Tamami Kadar Para Depo Etmesİ Lazim MÜvekkİlİn Nakİt Parasi Yok Fakat Gayrİmenkulu OturduĞu Evİ İddİa Edİlen BorÇtan En Az 5 Kat Daha DeĞerlİ Bu Bahsİ GeÇen Eve Gayrİmenkule Alacakli OlduĞunu İddİa Eden KİŞİ İcra Dosyasindan Tedbİr KoydurtmuŞ Bundan Sonra Gelebİlecek Hacİzlerİ Engellemek İÇİn Alacakli OlduĞunu İddİa Eden KİŞİnİn İcra Dosyasindan Tedbİr KoydurttuĞu Bu Gayrİmenkulu MÜvekkİlİm İcra Dosyasina Temİnat Olarak GÖsterİp Bundan Sonra Gelebİlecek Hacİzlerİ Engellİyebİlİrmİyİz.saygilar

Sayın Aydın, kavramları düzgün kullanırsak hem sorunun yanlış anlaşılmasını engelleriz, hem de hukuk öğrenci ve stajyer üyeleri yanıltmamış oluruz.

Menfi tespit davasında tedbir kararı verilemez. İİK 72 inci maddesi gereğince "vezneye yatan paranın alacaklıya ödenmemesine" karar verilir. O nedenle gayrımenkul teminatı geçerli değildir. Her ne kadar meslek yaşamımızda bir defa karşılaşmışsak da, ilk celsede tedbiri kaldırtmıştık. Linki bulursam aktarırım.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=35040
Old 18-02-2012, 17:45   #20
İBRAHİM AYDIN

Yanitiniz için Çok teşekkür ederim fakat müvekkilin İcra Takibini Durdurmasi için İcra Dosyasina İddia Edilen Borcun Tamami Kadar Para Depo Etmesi Lazim Müvekkilin Nakit Parasi Yok Fakat Gayrimenkulu Oturduğu Evi İddia Edilen Borçtan En Az 5 Kat Daha Değerli Bu Bahsi Geçen Eve Gayrimenkule Alacakli Olduğunu iddia Eden kişi İcra Dosyasindan Tedbir Koydurtmuş Bundan Sonra Gelebilecek Hacizleri Engellemek için Alacakli Olduğunu İddia Eden kişinin İcra Dosyasindan Tedbir Koydurttuğu Bu Gayrimenkulu müvekkilim İcra Dosyasina Teminat Olarak gösterip Bundan Sonra Gelebilecek Hacizleri Engellİyebİlİrmİyİz.saygilar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi