Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kıymetli evrak iptal kararıyla ilamsız takip itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2013, 14:59   #1
emi_shn

Varsayılan kıymetli evrak iptal kararıyla ilamsız takip itiraz

Müvekkilin bankaya tahsil için verdiği senetleri banka kaybediyor,daha sonra banka kıymetli evrakın iptali kararı alıyor ve biz de bu kararı ilamsız icraya koyarak senet borçlusuna takip başlattık.Bankaya senetleri kaybettiği için tazminat davası açabilmemiz için önce borçluya karşı tüm hukuk yollarının tüketilmesi gerekiyor.
Borçlu takibe itiraz etti. Yetki açısından ikametgahının başka yerde olduğunu belirtmiş,borcu olmadığını ve kendisine ödeme emriyle birlikte senet gönderilmediğini belirtiyor. Yetki açısından itirazı doğru bir an için çeklerde muhatap bankanın da bulunduğu yerde takip başlatılabileceği ile karıştırarak protesto için senetlerin verildiği bankanın bulunduğu yerde takibi başlattım. Ödeme emriyle de iptal kararını içeren mahkeme kararını gönderdim diye hatırlıyorum.
Şu durumda benim için hangisi daha kestirme ve net bir yol olur fikirlerinizi almak istiyorum.
İtirazın kaldırılması için dava açsam yetki açısından yapılan itiraz doğru ve davam reddedilecek. Bu kararı gerekçe göstererek borçlulara karşı hukuki yolların tüketildiğini belirtip bankaya tazminat davası açabilir miyim?
Yoksa itirazın kaldırılması davası açmadan dosyayı yetkili icra dairesinde tekrar açıp tekrar borçluya karşı takip mi başlatmalıyım?
Old 11-07-2013, 13:20   #2
Aybüke Kağan

senetler iptal edildiği için artık temel ilişkiye dayanacaksınız. itiraz olursa da dava açıp alacağınızı ispat etmeniz gerekecek.yetkili icra müdüürlüğünden senedin dayanağı ne ise ona göre ilamsız takip yapın. yine itiraz olursa itirazın iptali davası açacaksınız. çek iptali ile ilgili böyle bir davam oldu. yaklaşık 4 yıldır yargılama devam ediyor.çekler iptal oldu. borçlu çek karşılığı malları aldı. ödemedi,çek sorumluluğundan da kurtuldu. bize de mahkemelerde alacağın ispatı için uğraşmak düştü
Old 11-07-2013, 14:41   #3
emi_shn

senetle ilgili zaten bankanın açtığı senetlerin iptal davası sonucu iptal kararı elimde mevcut. Yani bu karar bankanın senetleri kendisindeyken kaybettiğini yani bu senetlerin mevcut olduğunu açıkça gösteren bir belge .Buna dayanarak ilamsız takip açılmasında bir sıkıntı yok. Benim sorum son paragrafta belirttiğim şekilde hangi yolun benim için daha pratik olacağı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi