Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukat ve şikayet hali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2008, 17:39   #1
Av. Kader DEMİR

Varsayılan avukat ve şikayet hali

merhabalar;
sayın meslektaşlarım benim sualim şöyle ki;
bir boşanma davası ve biz davalı tarafız. boşanma davası sonuçlanıyor ve davanın sonunda halim tedbir nafakasına, yargılama giderlerine ve vekalet ücretine mahkum ediyor. buraya kadar sorun yok. davanın açılış tarihi 2006 ve bitiş tarihi 2008 bu arada.
davacı vekili 3 ayrı takip yapıyor. birinde 2006 nafakasını birinde 2006 sonrası ve davanın sonuna kadar olanı ve birinde de vekalet ücreti takibe konuyor. yargılama giderlerine dair henüz bir takip yok onu da ayrıca başlatacaktır sanırım. böyle bir çerçevede davacı vekillerinin yaptığı haksız kazanç içine girmez mi!btün bu masraflar tek bir takip altında yapılamaz mıydı!
size göre benim baroya haksız kazanç veya başka bir sebepten dolayı şikayet etme hakkım varmıdır!
şimdiden teşekkürler...
Old 09-06-2008, 21:23   #2
Av.Turan

sayın meslektaşım, icra hakimliğine müracaat ederek haksız yere yağılan takiplerin iptalini istemenizi öneririm. zira bir ilamın bir defa takipe konulması gerekir. ayrıca takip konusu edilmeden karşı tarafa konutta ödemeli olarak yargılama giderlerini gönderebilirsiniz. şikayete gelince karşı tarafın haksızlığı size onu baroya şikayet hakkı vermemeli bence. zira ben şikayet yolunu etik bulmuyorum. meslektaşı arayıp uyarmanızı öneririm. belkide içinde olduğu zorluklar onu bu yola itmiştir. bence meslektaşı şikayet en son yol bile olmamalı.karar sizin tabii.
Old 10-06-2008, 08:33   #4
aydın5610

iyi günler ,söz konusu taleplerin hepis boşanmanın fer'i niteliğinde olduğundan tek ilam olur..Bence şikayet etmeyin icra hukuktaki haklarınızı kullanın siz de karşıı tarafa açmış olduğu haksız takip başına dava ücreti alırsınız
Old 10-06-2008, 09:09   #5
Av. Kader DEMİR

her birinize çok teşekkür ediyorum.
meslektaşım olduğu için şikayet yoluna bavurmama sıcak bakmıyorsunuz. bu yolu deneyeceğim en azından sonuçları ne oluyormuş göreceğiz.
icra hukuktaki yöntemi ve usulü bana biraz daha açarsanız sevinirim.
tekrardan teşekküler...
Old 10-06-2008, 14:51   #6
Songül Yıldız Aksarı

Tedbir nafakasına dava devam ederken mi, kararla birlikte mi hükmedilmiş bu tam olarak açık değil. Ama tedbir nafakasının talebi bakımından bir tane takip yapılmalıydı. Sonuçta nafakanın icrası için tek bir takip yapmak yeterlidir. 2006 yılı için ayrı sonrası için ayrı takip yapmak nafaka borcunun niteliği gereği kesinlikle yanlış olacaktır. Vekalet ücretine gelince tedbir nafakası ilamdan sonra icraya konulmuşsa artık vekalet ücreti için ayrı bir takip yapmak borçlu için haksızlık olacaktır. Bence açılan takiplerin hepsi ilamdan sonra icraya konulmuşsa üç dosyayı irtibatlandırarak 'aynı ilama dayalı alacakların farklı takip konuları yapılmasından dolayı' icra hukuk mahkemesine şikayet yoluna gidin.
Tedbir nafakasının icraları birisi ilamdan önce birisi sonra olmuş ise, bu kez ikinci tedbir nafakasının icraya konulmasının yanlış olduğunu, ilk takibin devamı niteliğindeki alacağın yeni takip konusu yapılamayacağını konu edip şikayet yoluna gidin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi