Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüzel Kişiye Karşi Usulsüz Tebligat Sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2016, 11:56   #1
Av.PUDY

Acil Tüzel Kişiye Karşi Usulsüz Tebligat Sorunu

Merhaba arkadaşlar; müvekkil limited şirket aleyhine 2014 yılında kira alacağı takibe konu edilerek icra takibi başlatılmış olup ödeme emri gönderilmiştir. Ancak gönderilen bu ödeme emri tebligatı mazbatasında aynen şu yazmaktadır; " muhatap geçici olarak adreste yok, beyan eden komşu ( komşunun adı vs yok) tebligatı almaktan imtina ettiğinden TK md 21 gereği tebligat mahalle muhtarına tebliğ edilerek 2 nolu form muhatabın kapısına yapıştırılmış olup durumdan komşusu "komşu isimden ve imzadan imtina" ( yine komşunun kim olduğu bilgi vs yok burada) haberdar edilmiştir." tebligat mazbatası aynen bu şekilde düzenlenmiştir.Aynı zamanda müvekkil aleyhine gönderilen bu tebligat ilk tebligattır. İcra dosyasında da müvekkilin ticaret sicil adresine ilişkin herhangi bir araştırma yapılmamıştır belge yoktur, doğrudan gönderilmiştir. Biz bu icra dosyasından şirketin alacaklısı olduğu başka bir icra dosyası üzerine konulan (2015 yılında yani yaklaşık bir sene sonra) iştirak haczi belgesini görerek öğrendik ve hemen süresi içerisinde icra hukuk mahkemesine ıttıla tarihinin düzeltilmesi konusunda şikayet davası açtık.İcra hukuk mahkemesi duruşma günü verdi ve duruşmada Davalı yan şirketin ticaret sicil müd. de ki adresinin celbini talep etti ve mahkeme talep doğrultusunda karar vererek yine duruşmayı erteledi. Bizim zaten şirketin sicil adresi o bu konularında tartışmamız yok davalı yan uzatmaya calışıyor; bizim icra dosyasına davalı yanca itiraz haklarımız engellendiğinden dolayı tebligatın usulsüzlüğü ve iptali konusunda taleplerimiz bulunmaktadır. kaldı ki Müvekkilin kira borcuda yok.Konuyu çok araştırdım ama net olarak konuma uygun bir yargıtay kararı bulamadım. Bu konuda görüş alabileceği ve yargıtay kararı sunabilecek yardımcı olabilecek meslektaşlarımın bilgisine ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler..
Old 13-01-2016, 12:14   #2
Darkshine

7201 sayılı Tebligat Kanunu’nun 12. ve 13. maddelerinde ve 25.01.2012 tarihinde yürürlüğe giren Tebligat Kanununun uygulanmasına dair yönetmeliğin 20. ve 21. maddelerinde ticari işletmelere tebligatın yapılma usulü açıkça açıklanmıştır. İlgili maddelere göre tebligatın, bunların tabi oldukları kanunlara ve statülerine göre belirlenecek yetkili temsilcilerine, eğer tüzel kişinin yetkili temsilcisi yoksa veya evrakı bizzat alamayacak bir halde ise; görev itibariyle temsilciden sonra gelen kimse veya evrak müdürü gibi bu işle görevlendirilmiş bir kişiye, o da yoksa tüzel kişinin o yerdeki memur veya müstahdemlerinden birine, yapılacağı öngörülmüştür. Ayrıca tebligat tüzel kişinin yetkili temsilcisine yapılmamış ve sıralı kişilere yapılmışsa, bunun nedenlerinin açıkça ve ayrıntılı olarak tebligat mazbatasına yazılması gereğine de işaret edilmiştir.

Bu konuyla ilgili Hukuk Genel Kurulunun
16.04.2014 tarihli 2013/10-1027 E. ve 2014/528 K. sayılı içtihadı mevcut bir inceleyin isterseniz.

Old 13-01-2016, 12:20   #3
Av.PUDY

Sayın Meslektaşım bu hususları bende dava ve beyan dilekçemde dile getirdim. Cevabınız için çok teşekkür ederim ilgili kararı inceledim. Ben hakimin karşı tarafın talebi doğrultusunda ticaret sicil müd. ne müzekkere yazılmasına karar vererek şirket adresinin istemesine anlam veremedim bir yandan da.. Konuya ilişkin tam ve açık yargıtay kararı bulamamakla birlikte şirketin ticaret sicildeki adresi ile usulsüz olduğunu beyan ettiğimiz tebligat üzerindeki adresinin aynı olması neyi değişterecek? Zaten bizim şirketin adresi konusunda bir beyanımız yada iddiamız yok ki! Biz tebligat usulsüz diyoruz ve bu yönde mahkemeden karar istiyoruz. Konuya ilişkin bilgisi olan ve bilgi paylaşımı yapamak isteyen meslektaşlarımda yardımcı olurlarsa sevinirim..
Old 13-01-2016, 15:25   #4
GÜLSÜM ÖNAL

7201 sayılı kanunun 21/1.maddesi , 23/7 maddesi ile Tebligat Tüzüğünün 28.maddesi ve Tebligat Kanunun uygulanmasına dair yönetmeliğin 30. maddesi gereği tebligat muhatabının adreste bulunmama sebebinin yasal mevzuat gereği kimlerden sorulduğu belirli olmadığı gibi, sorulan kişilerin isim ve imzaları dahi tebligata işlenmemiş olduğundan tebligat usulsüzdür.
Old 13-01-2016, 15:45   #5
Armedangel

Selamlar,
Benzer bir durum olabileceğini düşündüğüm için bir davamdan bahsetmek istedim.
Tüm yargılama sürecinde hakim karşı tarafın en eften püften taleplerini bile kabul edip davanın 1 yıldan fazla uzamasına neden oldu, tüm itirazlarımıza rağmen en son bizim defterlerimizin incelenmesi kararı verdi. ve sinirlenip defter fln göstermedik. bir sonraki celsede hiç ummadığım bir şekilde dava tamda bizim dilekçemizde istediğimiz gibi neticelendi. Şaşıran karşı taraf 1 senedir bu kadar incelemeyi neden yaptırdınız diye sorunca hakim talep ettiniz, bende inceledim. incelemesem temyiz nedeni yapacaktınız dedi ve konuyu kapattı. umarım benzer bir nedendir.
Old 14-01-2016, 11:53   #6
Av.PUDY

Acil

Alıntı:
Yazan Armedangel
Selamlar,
Benzer bir durum olabileceğini düşündüğüm için bir davamdan bahsetmek istedim.
Tüm yargılama sürecinde hakim karşı tarafın en eften püften taleplerini bile kabul edip davanın 1 yıldan fazla uzamasına neden oldu, tüm itirazlarımıza rağmen en son bizim defterlerimizin incelenmesi kararı verdi. ve sinirlenip defter fln göstermedik. bir sonraki celsede hiç ummadığım bir şekilde dava tamda bizim dilekçemizde istediğimiz gibi neticelendi. Şaşıran karşı taraf 1 senedir bu kadar incelemeyi neden yaptırdınız diye sorunca hakim talep ettiniz, bende inceledim. incelemesem temyiz nedeni yapacaktınız dedi ve konuyu kapattı. umarım benzer bir nedendir.
usulsüz tebligatta defter incelemesine neden karar verdi alakasını kuramadım ben işin açıkçası? benim asıl öğrenmek istediğim şirketin sicildeki adresesi ile tebligat üzerindeki adresinin aynı olması durumunda müvekkil adına aleyhe bir durum söz konusu olup olmayacağı yani sonuca etki eder mi? Sonuçta müvekkile yapılan ilk tebliğde doğrudan 21 e göre muhtara tebliğ edilmesi ve komşunun kim olduğu vs bilgileri belli olmaması sonucu bir usulsüz tebliğ söz konusu..Hakimin davalının talebi ile böyle bir ara karar oluşturmasının müvekkil şirketin ticaret sicil adresinin sorgulanmasının sonuca etkisi ne olur buna ilişkin yargı kararı oluyorum özellikle lehime kullanabileceğim bir yargı kararı arıyorum ve hukuki gerekçe..Bizim iddialarımızda tebliğ üzerindeki adres müvekkilin ticaret sicildeki adresi değildir gibi beyanımız yok ki adres zaten müvekkil şirketin adresi o konuda husumet yok ; bizim beyanlarımız usulsüz tebligat sonucu itiraz haklarımızın engellenmiş olması vs. ve öğrenme tarihinin tebliğ tarihi olarak düzeltilmesine karar verilmesi..
Old 14-01-2016, 15:39   #7
Armedangel

Alıntı:
Yazan Av.PUDY
usulsüz tebligatta defter incelemesine neden karar verdi alakasını kuramadım ben işin açıkçası? benim asıl öğrenmek istediğim şirketin sicildeki adresesi ile tebligat üzerindeki adresinin aynı olması durumunda müvekkil adına aleyhe bir durum söz konusu olup olmayacağı yani sonuca etki eder mi? Sonuçta müvekkile yapılan ilk tebliğde doğrudan 21 e göre muhtara tebliğ edilmesi ve komşunun kim olduğu vs bilgileri belli olmaması sonucu bir usulsüz tebliğ söz konusu..Hakimin davalının talebi ile böyle bir ara karar oluşturmasının müvekkil şirketin ticaret sicil adresinin sorgulanmasının sonuca etkisi ne olur buna ilişkin yargı kararı oluyorum özellikle lehime kullanabileceğim bir yargı kararı arıyorum ve hukuki gerekçe..Bizim iddialarımızda tebliğ üzerindeki adres müvekkilin ticaret sicildeki adresi değildir gibi beyanımız yok ki adres zaten müvekkil şirketin adresi o konuda husumet yok ; bizim beyanlarımız usulsüz tebligat sonucu itiraz haklarımızın engellenmiş olması vs. ve öğrenme tarihinin tebliğ tarihi olarak düzeltilmesine karar verilmesi..

Demek istediğim hakim temyiz sebebi yapılmasının önüne geçmek ve eksik inceleme gibi bir nedenden bozulmasını engellemek için adres konusunda bir anlaşmazlık olmamasına rağmen davalının talebini yerine getiriyor olma olasılığının yüksek olması. zaten geri kalan kısım tebligat kanununa açıkça aykırı olduğu için gelen bilgiden sonra lehinize karar vereceğini düşünüyorum.
Old 25-03-2016, 14:41   #8
Av.PUDY

Bizim olay halen çözülemedi karara çıkamadı Allah'tan ivedilikle karar verilmesi gereken bir dosya Davacı şirketin ticari sicilden kayıtlarıda geldi ki bizim zaten adres inkarımız yoktu tebligat adresi ile şirketin ticaret sicil adresi aynı adres ama dediğimiz olay aşağıda anlattığımız gibi işte.. Mahkeme normal dava gibi gün attırıp duruyor işte git gel konya 6 saat olayı...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi