Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada Mal Paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-06-2010, 19:06   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmada Mal Paylaşımı

iyi günler
28 yıllık evliyim. ev hanımıyım. eşim benden boşanmak istiyor ama malları bölüşmek istemiyor. şu an ayrı yaşıyoruz. eşim esnaf. evliliğin başlarında hiçbir şeyimiz yoktu. sonra eşim işlerini büyüttü ve 2002 ye kadar 1 ev , 2 dükkan alındı. 2002 sonrası 3 dükkan ve 1 ev,lüks bir motorsiklet ve yazlık aldık
bu arada tabi eşim dükkanını büyüttü ve dükkanın üzerinede 2 tane araba, aldı. yanlız bunların hiçbiri miras kalmadı. ve benim üzerime hiçbir şey kayıtlı değil. yani benim değil. hepsi kocamın üzerine.
kocam işini bahane gösterip bana hiçbir şey vermek istemiyor. bende artık boşanmak istiyorum. ve bana dükkan ve dükkanın içindeki maldan yaklaşık (500 bin lira) üzerine olan 2 arabadan hak alabilir miyim. ve tabiki diğer mallardan .

teşekkür ediyorum.
Old 28-06-2010, 10:12   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Katkı payı/değer atış oranı:

2002 öncesinde eşinizin adına kayıtlı olan mallar,eşinizin kişisel malıdır.Bu dönemde çalışma karşılığı veya miras gibi başkaca sizin kişisel malınızdan bu mallara katkı yapmanız duurmunda değer atış oranı da dikkate alınarak katkı payı talep edebilir.

Mesajınızda bu yönde katkı sağladığınızı belirten bir bir bilgi olmadığından 2002 öncesi edinilen ve eşinizin
adına kayıtlı malların değerinden bir talepte bulunma olasılığı bulunmamaktadır.

2002 sonrası dönemde de yine aynı biçimde bir katkı sağlamamış iseniz bu dönem için de katkı payı/değer artış oranı talep edilemeyecektir.

2-Katılım Alacağı:1 Ocak 2002 sonrasında geçerli olan mal rejim,edinilmiş mallara katılma rejimidir.
Bu rejimde diğer eşin çalışıp çalışmamasının bir önemi yoktur.Evlilik birliği içinde karşılığı verilerek el edilen gelirle alınan malların değerinin yarısı diğer eş tarafından ,mal rejimi tasfiye davasında talep edilebilir.İşyerinden elde edilen kazançla alınmış malların değeri hesaplamada dikkate alınacaktır.

Yine eşin kişisel mallarının geliri (kira,faiz) de bu hesaplamada dikkate alınır.

Hatırlatalım ki edinilmiş mallara katılma rejimine tabi mal rejimi tasfiye davasında malların kendisi dava konusu değildir.Davada değer talep edilebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı ,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi