Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temyiz süresini kaçıran vekili şikayet süresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2009, 16:26   #1
avukat aktaş

Önemli temyiz süresini kaçıran vekili şikayet süresi

merhabalar...
2 farklı dosyada temyiz süresinin kaçmış olması durumunda müvekkilin şikayet süresi ne kadardır? ayrıca her iki dosya için de şikayet edilmesi halinde avukat için sonuç ne olacaktır? iyi çalışmalar,teşekkürler...
Old 01-06-2009, 17:03   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın Aktaş,

Avukat tarafından temyiz süresinin kaçırılmasının hukuken "vekalet görevinin gereği gibi yerine getirilmemesi" sebebiyle Borçlar Kanunu hükümlerinin ve "görevin ihmali yada kötüye kullanılması" sebebiyle de 5237 Sayılı Yasanın 257. maddesinin uygulanabileceği kanaatindeyim. Cezai açıdan TCK 257. maddesinde suçun oluşması bakımından görevin gereklerine aykırılık teşkil eden icrai ve ihmali davranışta ayrıca "kişilerin mağduriyetine, kamu zararına ya da kişilere kazanç sağlanmasına neden olma" öğeleri arandığından şayet kararlar temyiz edilse idi de sonuç değişmeyecekse cezai sorumluluk doğmayacağını; Tazminat davası açılması halinde de yine söz konusu temyizi atlanmış olan dosyalar tazminat dava dosyasına getirtilip zarar doğup doğmadığına göre bir karar verilecektir diye düşünüyorum.
Old 02-06-2009, 10:32   #3
Av.Kamil Mercan

avukatı şikayet etmek için diğer avukatlardan yardım talep etmek!!!
ilginç!!!
Old 02-06-2009, 11:16   #4
Av.Nevra Öksüz

Sayın Mercan,

Sayın Aktaş ın sorusunda algıladığınızdan farklı olarak; "avukatın kendi başına gelen bir durumdan nasıl kurtulabileceğine" dair yardım talebi olabilir.

Yargısız infaz etmeyelim lütfen
Old 02-06-2009, 12:10   #5
avukat aktaş

Alıntı:
Yazan Av.Kamil Mercan
avukatı şikayet etmek için diğer avukatlardan yardım talep etmek!!!
ilginç!!!
sayın meslektaşım...
sanırım mesajım yanlış algılandı. kusura bakmayın.bu soruyu soran şahıs yine bir meslektaşımız. bu şekilde bir olay vuku bulduğu için görüş sordu...
iyi çalışmalar...
Old 02-06-2009, 14:51   #6
Av.Bilgin Elial

Benzer bir durum bir arkadaşımın başına geldi.Görevi ihmal -görevi kötüye kullanma(artık tek maddedeler diye biliyorum)suçundan Ağır Ceza Mahkemesin de yargılandı. Şikayetçi duruşmada şikayetinden vazgeçtiğini beyan etti ve Mahkeme tarafından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair karar verildi.Dosya halen Yargıtay'da. Ayrıca baro tarafından da uyarma-kınama cezası ile cezalandırıldı.
Üstelik CMK nedeniyle görevlendirildiği bir işin sonucunda oldu bütün bunlar..
Old 06-06-2011, 13:08   #7
nihilietzsche

Son mesajın üzerinden uzunca bir süre geçmiş fakat yeni gördüğüm için yorum yazma ihtiyacı hissettim..

kanımca ilginç olan; bir avukatı şikayet etmek için diğer avukatlardan yardım talep etmek değil, bu yardım talebini ilginç bulmanız ilginçtir.. Ben de bir avukatım ve müvekkilimin hak kaybına neden olduğumda müvekkilimin bir başka avukattan yardım talep etmesi kadar doğal bir hak arayışı olamaz.. bizler yaptığımız her işten ve işlemden sorumluyuz ve bu sorumluluğumuzun bilincinde olmamız gerekiyor.. zımni bir dokunulmazlık zırhına sığınmaya çalışmaktansa işimizi doğru yapsak hayat daha kolay olur sanırım..

Ya da doğru davranış şeklini bir soru ile bulmaya çalışacak olursak: işini doğru yapmayarak müvekkilinin hak kaybına uğramasına neden olan bir meslektaşı;

1- Korumak mı daha etiktir?
2- Şikayet etmek mi daha etiktir?
3- Eylemsiz kalmak mı daha etiktir?
Old 06-06-2011, 13:48   #8
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan nihilietzsche
Son mesajın üzerinden uzunca bir süre geçmiş fakat yeni gördüğüm için yorum yazma ihtiyacı hissettim..

kanımca ilginç olan; bir avukatı şikayet etmek için diğer avukatlardan yardım talep etmek değil, bu yardım talebini ilginç bulmanız ilginçtir.. Ben de bir avukatım ve müvekkilimin hak kaybına neden olduğumda müvekkilimin bir başka avukattan yardım talep etmesi kadar doğal bir hak arayışı olamaz.. bizler yaptığımız her işten ve işlemden sorumluyuz ve bu sorumluluğumuzun bilincinde olmamız gerekiyor.. zımni bir dokunulmazlık zırhına sığınmaya çalışmaktansa işimizi doğru yapsak hayat daha kolay olur sanırım..

Ya da doğru davranış şeklini bir soru ile bulmaya çalışacak olursak: işini doğru yapmayarak müvekkilinin hak kaybına uğramasına neden olan bir meslektaşı;

sonuna kadarkatılıyorum hukuk öğrencisi olduğum dönemde dayımın avukatı tazminatı alıp önce oyalamış sonra da adres değiştirmiş ve dayım hiçbirşey yapamamıştı.Mesleğe başladığımdan bu yana benzer hadiseleri duyuyorum.Meslektaş bile olsak neden adaletten yana olmayalım.
Old 09-07-2013, 12:00   #9
over

Alıntı:
Yazan nihilietzsche

Sayın meslektaşımın görüşlerine aynen katılıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi