Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık Meslek kuralları Md. 36 hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2013, 13:56   #1
ehaci

Mesaj Avukatlık Meslek kuralları Md. 36 hakkında

İyi günler değerli meslektaşlarım. Geçtiğimiz günlerde yaşanan ölümlü bir trafik kazası ile ilgili şüpheli taraf ile bir görüşme gerçekleştirdik ancak iş ücret konusunda kaldı ve anlaşamadık. Aradan bir hafta kadar süre geçti ve bu sefer mağdur tarafla bir görüşme yaptık ve neticede vekaletnameyi aldık. Resmi olarak diğer tarafa bir hukuki yardımda bulunmamış olsak bile bu durumun Avukatlık Meslek Kuralları Madde 36 çerçevesinde bir sorunla karşılaşır mıyız? (AMK md 36: Bir anlaşmazlıkta taraflardan birine hukuki yardımda bulunan avukat, yararı çatışan öbür tarafın vekaletini alamaz, hiçbir hukuki yardımda bulunamaz.)
Şimdiden değerli katkılarınız için teşekkürler.
Old 27-09-2013, 14:02   #2
yılmazkan

Hukuki yardımı geniş anlamak gerekir. Bir taraf ile iş konusunda görüşmek, fikir vermek, değerlendirme yapmak da hukuki yardım sayılır, diye düşünüyorum.
Old 27-09-2013, 14:08   #3
ehaci

İşin açıkçası ben de aynı şekilde düşünüyorum ancak bir taraftan da bu durumun özellikle küçük yerlerde avukatların iş yapma özgürlüğünü kısıtlayacağını düşünüyorum. Küçük illerde genelde olaylar gerçekleştiğinde hangi avukata gidileceği, kimlerden yardım alınabileceği hemen hemen belli oluyor. Neticede bu bir iş görüşmesi olarak da algılanabilir şayet bir anlaşmaya varılırsa ücreti karşılığında hukuki yardımda bulunulur.
Old 27-09-2013, 14:19   #4
yılmazkan

Son söylediklerinizde hakkınız var. Ancak paradan daha önemli olan mesleki itibar vardır. Sanık daha önce kendisiyle de görüşüldüğünü söyler,bu durum mağdur tarafın kulağına giderse töhmet altında kalınacaktır.
Old 27-09-2013, 14:28   #5
ehaci

Elbette ki en önemlisi meslek ahlakı zaten vicdanen kaldıramayacağımız bir işi yapmamamız gerekir. Sanık taraf gelir de dosya kapsamında mevcut olmayan, sır niteliğindeki şeyleri sizinle paylaşır ve bu paylaştığı şeyler de hükme etki edecek nitelikte ise sanığın bizi töhmet altında bırakmasından ziyade vicdanen bunun ağırlığını taşıyamayız. İki durum arasında ince bir çizgi var, bunu aşıp aşmamak da avukatın mesleki ahlakına bağlı.
Old 27-09-2013, 14:42   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Hukuki yardımı geniş anlamak gerekir. Bir taraf ile iş konusunda görüşmek, fikir vermek, değerlendirme yapmak da hukuki yardım sayılır, diye düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Son söylediklerinizde hakkınız var. Ancak paradan daha önemli olan mesleki itibar vardır. Sanık daha önce kendisiyle de görüşüldüğünü söyler,bu durum mağdur tarafın kulağına giderse töhmet altında kalınacaktır.

Sayın yılmazkan'ın isabetli görüşlerine katılıyorum. Müvekkil adayı ile yapılan her tür iş görüşmesi ister istemez hukuki yardım içerir. Bu nedenle 36. madde kapsamında değerlendirilmelidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi