Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tütün mamulleri satım sözleşmesi fesih

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2009, 16:17   #1
limpid

Varsayılan tütün mamulleri satım sözleşmesi fesih

herkese iyi çalışmalar diliyorum.

kafama takılan bir sorunu sizinle paylaşarak fikirlerinizi almak istiyorum. müvekkil şirket marketinde tütün ürünleri de satmaktadır. bir sigara firmasıyla A diyelim tütün mamülleri satım sözleşmesi imzalıyor. sözleşme 3 senelik. sözleşmede A gelip 3 standı kuracak, müvekkil onun mamullerini bu stantta satacak. sözleşmede müvekkili sınırlayan bir çok kısıtlama var. örneğin A nın yazılı muvafakati olmadan stand çevresini değiştirememe, sigaraları belli sıralarda satma vs. ayrıca sözleşmenin eki var. onda da asıl sözleşmenin imzalanmasından itibaren A nın 21 gün içerisinde müvekkile belli bir miktar parayı yatıracağı taahhüdü var. bu para müvekkile A nın standını marketinde bulundurması için verilen teşvik bedeli olarak değerlendirilebilir. şuan standlar kuruldu satış yapılıyor. sözleşme 30 nisanda imzalanmış olmasına rağmen hala bedel yatırılmadı. sözleşmeyi feshetmeyi düşünüyoruz fakat paranın yatmaması asli unsurmudur? neticede standlar kurulmuş, mallar geliyor satılıyor. sırf para yatmadı diye sözleşmeyi feshedebilirmiyiz? ayrıca kesin vade olduğu için sözleşmede karşı tarafı temerrüde düşürmeye de gerek yok diye düşünüyorum. direkt feshettiğimizi bildirebiliriz ancak fesih için haklı bir sebep olup olmadığı konusunda sizinde fikrinizi almak istedim.

ilgilenenlere şimdiden teşekkürler.
Old 25-05-2009, 20:41   #2
adesleno

Sayın meslektaşım,
Taraflar arasında yapılan sözleşmede fesih nedenleri arasında sözleşme hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmemesi şeklinde bir hüküm var mı yoksa belirli haller mi fesih nedeni olarak belirtilmiş?

Şayet sözleşmenin ilgili maddelerindeki yükümler şeklinde belirtilmiş ise paranın ödeneceğine ilişkin madde bu kapsamda değerlendirilmiş mi?

Yine de işinizi sağlama almanız ve şu an için satışların devam ediyor olması sebebiyle sözleşmenin ilgili maddesinin ifa edilmediği, ...iş günü içinde ödenmesini, ödenmediği taktirde sözleşmenin tek taraflı feshedileceğine ilişkin ihtarname göndermenizde fayda olacağını düşünüyorum.

Zira başıma buna benzer bir olay geldi. Sözleşmede fesih sebepleri arasında sayıldığı için ihtarname göndermemiştim ve yapılan yargılama sonucunda karşı tarafın temerrüde düşürülmediği gerekçesiyle özellikle faiz açısından aleyhe karar çıktı.

Size önerim mutlaka ihtarname keşide edin.
Old 09-06-2009, 12:33   #3
limpid

Sayın Adesleno,

cevabınız için teşekkür edrim. sözleşmede fesih ve sona erme başlığında ,sözleşmenin sürenin hitamıyla sona ereceği, satıcının dilediği zaman neden göstermeksizin sözleşmeyi sona erdirebileceği ve alıcının hiçbir şey talep edemeyeceği yazılı. bunun haricinde bir şey yok. sözleşmede cezai şart var alıcı için. şayet alıcı ürünlerin teşhirini sözleşmedeki gibi yapmaz standların yerin değiştirir, satış noktasını değiştirir, gizli belgeleri ifşa ederse cezai şart ödeyecek. ayrıca da alıcıya emre muharrer senet imzalatılmış sözleşmeye aykırı hareket durumunda zararın karşılanması için. daha sonra da ek protokol yapılyor ve burada sözleşmedeki gibi ürünlerin teşhiri karşılığında sözleşmenin imzalanmasını müteakip 21 gün içerisinde alıcıya ..... tl ödenecektir diyor.
kısacası biz alıcı olarak bu sözleşmeden kurtulmak istiyoruz. normal şartlarda 2012'ye kadar devam edecek sözleşme. raflar kuruldu ürünler alınıyor ve markette satılıyor ama onlardan gelen bir para yok. sözleşmede açıkça belirtilen süre çoktan geçti. bu sözleşmeden sadece ihtar çekerek, sözleşmeye uygun olarak standların kurulduğunu satışların yapıldığını ancak onların sözleşmede belirtilen miktarı belirtilen sürede yatırmadıkları gerekçesiyle sözleşmeyi feshettiğimizi 2 gün içerisinde gelip raflarını sökmelerini aksi takdirde rafların söküm işlemi tarafımızca yapılıp kendiilerine bu masrafın rücu edileceği vs. gibi hususları noter kanalıyla ya da iadeli taahhütlü mektupla bildirsek sözleşme usulüne uygun feshedilmiş olurmu?

teşekkür edrim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi