Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idari organın onay işleminin iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-04-2008, 21:40   #1
Av. YMuzaffer

Varsayılan idari organın onay işleminin iptali

Herkese merhaba,

Siteye yeni üye oldum, aynı zamanda da yeni bir üye ismimden de anlaşılabileceği gibi yeni bir mezunum.
Çalıştığım büroda bir avukatın ayrılması ile onun ilgilendiği hemen hemen tüm davalar, geçici bir süre için de olsa benim üstüme kaldı.
Bazı davalar hakkında rapor sunmam gerekiyor.
Bu davalardan biri, idari bir dava. iptal davası..raporumu yazarken bende bazı soru işaretleri belirdi.
Sizinle paylaşmak ve sizin önerilerinizi tecrübelerinizi dinlemek ya da daha doğru bir ifade ile görmek istedim.

dava hakkında genel bilgi:
davacı: özel kişi, davalı:idari organ, dava konusu: iki tüzel kişinin aralarında imza ettiği sözleşmeyi onaylayan idari organın; yaptığı onay işleminin iptali istenmiştir. sorularım idare hukukuna ilişkindir geneli itibariyle, spesifik olarak davaya ilişkin değildir.

benim konuya ilişkin sorularım:
1) iptal istemimiz kabul olduğu takdirde; söz konusu sözleşme yine bu idari organın önüne incelenmesi için mi gelecektir;ya da idari mahkeme kararı nedeniyle incelenmeden onaylamama kararı mı vermek durumunda kalacaktır. hükümsüzleşeceği açık sözleşmenin, onay verildiği tarih itibariyle..
2) iptal istemimiz red edildiği takdirde, karar da kesinleşirse; bu duruma rağmen tam yargı davası açılabilir mi? İYUK 12 hilafına birşey söylemiyor ama içtihatlarda böyle bir durumun emsali yok. Açılabildiği takdirde, tam yargı davasının, iptal istemi reddine rağmen, kazanılmasını beklemek imkansızı istemek, bir bakıma zaman ve para kaybı mıdır? Mahkeme böyle bir davada iptal isteminin reddini vereceği karara gerekçe yapabilir mi?

yardım ve önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

İyi Çalışmalar,

MY
Old 18-04-2008, 00:49   #2
Av.Selim Balku

Sayın Meslektaşım hoşgeldiniz,

Meselenize künhünde vakıf olduğunuz sorunuzda anlaşılmakla birlikte ve nezdimin konunun uzmanı olmadığımı hatırlatarak fikirlerimi sunmak isterim.

Malumu olduğunuz üzere idarenin işlem ve eylmlerinin hukuka uygunluğunun yargısal yolla denetlenmesi, kamu hizetlerinin hukuk kurallarına uygun yolla yapılmasını sağlamak maksadıyla idare dava yollarına başvuruyoruz, idarenin yapmış olduğu işlem manfaatimizi haleldar hale getiriyorsa genellikle iptal davası açar, menfaat ihlalimiz sonucunda zararımız oluşmuşsa tam yargı davası ile bunun tazminini talep ederiz.

Meselinizde, iki tüzel kişinin işleminin idare tarafından onaylanması davacının genel anlamda menfaati ihlal edildiği düşüncesiyle iptal davası açılmış, neden çünkü idari işlem hukuka aykırı yada yapılan kamu hizmeti kurala uygun yapılmamış. Durum böyleyse idari işlem iptal edilecek işlem hükümsüz kalacaktır.

Cevap 1: İptal kararı verilmişse işlem hükümsüz hale gelir, hükümsüz işlem tekrar idarenin önüne aynı şekilde gelirse, onaylanmaması gerekir.

Cevap 2: Tam yargı davası açabilmek için, idari işlemin menfaat ihlalinizle birlikte hak kaybınınıza sebep olduğunu belirtmeniz gerekir, malumunuz olduğu üzere idare işlem ve eylemlerini yasallık karinesi neticesinde yasal olarak yapar yani aksi ispatlanmadıkça idarenin işlemi yasal bir işlemdir. Açılmış olan iptal davası reddinde ortaya çıkan sonuç şudur;

İdarenin işlemi yasalığını devam ettirmekte ve red kararı davacının menfaatininin ihlal edilmediğinin, yapılan işlemin hukuka uygun olduğunun göstergesidir.

Hukuka uygun bir işlem iptal davasının reddi ile kesinleşmişken, tam yargı davası ile, aynı işlemin hak kaybına, menfaat ihlaline, ihlal edilen bu hakkın idare tarafından yerine getirilmesini veyahut sebep olduğu zararın tazmine edilmesi beklenilmez...

Kolay gelsin...
Old 18-04-2008, 16:28   #3
Av. YMuzaffer

Sayın Meslektaşım Selim Bey,

Sorularıma verdiğiniz cevaplar ve sorularımla ilgili paylaştığınız bilgileriniz için size teşekkür ediyorum. İdari Yargılama Hukuku benim için gerçekten Hukuk Usulüne kıyasla farklı bir alan olduğundan, yorumlarınızdan, hazırlayacağım raporlarda oldukça çok yararlanacağımı düşünüyorum.

İyi çalışmalar,

Stj. Av. Muzaffer Yurdakul
Old 04-05-2008, 00:51   #4
Av. YMuzaffer

Tekrar Merhaba herkese,

Davada tek hakim olduğundan dolayı, iptal davası rededilirse,İYUK 45 uyarınca Danıştayda temyize gidemiyoruz, ancak Bölge idare mahkemesine itirazda bulunabiliyoruz. Bölge idare mahkemeleri, henüz kurulmadı diye biliyorum. Yanlışım var ise düzeltin lütfen. Bilgim doğrultusunda, temyiz için direk Danıştaya başvurulabilinir mi?
Old 04-05-2008, 10:44   #6
caner87

Sayın Yurdakul, sorunuzu okurken yoruldum.
Öncelikle idare mahkemesi, iptal davasını iki şekilde sonuçlandırabilir.
Dava reddedilir.
Dava kabul edilir.
Davanın ön koşullar nedeni ile ya da davanın esastan reddi ihtimalleri bu defa gündeme gelir.
Dava kabul edilir ilse bu durumda iptal konusu idari işlemin varlığına son verilir.Yani bu işlemin idare tarafından geri alınması gerekmez. Otomatik olarak düşer.İşlemin tesis edildiği andan itibaren-yani geriye yürür- ortadan kalkar.
Geçmişe yürümesinin bazı sonuçları vardır:
iptal edilen işlem hiç yapılmamış sayılır.
davalı idare iptal kararını uygulamak zorundadır.
iptal davaları herkese etkilidir.
iptal kararı ile önceki durum geri gelir.
iptal kararlarının uygulanmaması ağır hizmet kusurudur.

iptal davası ve tam yargı davası
birlikte açılabilir.
iptal davası açıldıktan sonra açılabilir.
doğrudan aılabilir.
idari işlemin uygulanmasından doğan zararın tazmini için açılabilir.
idari eylemlerden dolayı açılabilir.
idari sözleşmelerden dolayı açılabilir.

Bir idari işlem hakkında önce iptal davası açılmış ise, sonra açılacak olan tam yargı davası için ön koşul olarak daha evvel açılmış iptal davasının kabulü gerekmez.
Önceden açılan iptal davasının reddi üzerine tam yargı davası açılabilir.İdare hukuka uygun bir işlem tesis etmiş olsa bile hatırlar iseniz kusursuz sorumluluğu vardır ve malen her türlü zararı prensip olarak karşılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi