Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma davasında yeni ortaya çıkan tanığın dinlenilebilirliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-07-2012, 10:30   #1
av.adil

Varsayılan boşanma davasında yeni ortaya çıkan tanığın dinlenilebilirliği

İyi çalışmalar meslektaşlarım. Boşanma davasında yeni ortaya çıkan tanığın dinlenilmesi talebim reddedildi. Orataya çıkan tanığın dinlenilmesini talep etmemize ve fazlaya dair haklarımızı saklı tutmamıza reğmen verilen bu karara çok şaşırdım. Yorumlarınızı bekliyorum. Ya da yargıtay kararı varsa paylaşırsanız çok memnun olrum. İyi Çalışmalar.
Old 12-07-2012, 10:41   #2
av_yaseminceylan

Sn. av. adil,

HMK 240/2 uyarınca hakimin verdiği kararın uygun olduğunu düşünüyorum.
Old 12-07-2012, 11:18   #3
aykutyigit

Sonradan delil gösterilmesi
MADDE 145- (1) Taraflar, Kanunda belirtilen süreden sonra delil gösteremezler. Ancak bir delilin sonradan ileri sürülmesi yargılamayı geciktirme amacı taşımıyorsa veya süresinde ileri sürülememesi ilgili tarafın kusurundan kaynaklanmıyorsa, mahkeme o delilin sonradan gösterilmesine izin verebilir.Hakimin kararı doğru ya da yanlış diyemem.Kanun sonradan delil göstermede mahkemeye takdir hakkı vermiş.Takdir hakkının kullanılmasının yanlış olduğunu düşünüyorsanız temyizde ileri sürersiniz.
Old 12-07-2012, 12:07   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.adil
İyi çalışmalar meslektaşlarım. Boşanma davasında yeni ortaya çıkan tanığın dinlenilmesi talebim reddedildi. Orataya çıkan tanığın dinlenilmesini talep etmemize ve fazlaya dair haklarımızı saklı tutmamıza reğmen verilen bu karara çok şaşırdım. Yorumlarınızı bekliyorum. Ya da yargıtay kararı varsa paylaşırsanız çok memnun olrum. İyi Çalışmalar.

Verilen yanıtlara katılıyorum. Koyulaştırdığım bölümü merak ediyorum. Tanık dinletmek için mi "fazlaya ilişkin hakları" saklı tuttunuz?
Old 12-07-2012, 12:27   #5
av.adil

Varsayılan meslektaşım. Fazlaya dair derken kast edilen.

İlginize teşekkürler. karşı tarafın dinletmek istediği tanıklara karşı tanık dinletme hakkımı saklı tuttuğuma ilişkin bir beyanım vardı. Delil dilekçemde. Ancak burada benim şaşırdığım ve başıma gelmesi ile öğrendiğim(aslında bildiğim ama uygulamada hiç karşılaşmadığım) (yani somut olaydaki gibi) Bir telefon numarası ortaya çıktı ve telefon sahibi müvekkilin kocasının kız arkadaşı burada önemli olan husus şu; boşanma davası toplum için çok önemli bir şey. Öyle ki toplumun temeli aile kurumu dağılıyor. Böyle vahim bir olayda tanık konusunda ki kısıtlamayı görünce acaba bir istisnası var mıdır diye sorayım dedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi