Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş akti ne zaman sona ermiş olur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-10-2011, 11:55   #1
adalet için

Varsayılan İş akti ne zaman sona ermiş olur?

Meslektaşlarım,işçinin iş aktinin işverence (mazeretsiz işe gelmeme)haklı nedenle fesihinde iş aktinin sona erme tarihi haklı nedenin ihbar gönderilip süre verilerek sorulduğu sürenin bitim tarih mi; yoksa fesih beyanının gönderildiği tarih mi?
Old 13-10-2011, 12:32   #2
üye7160

ihbar yolu ile fesihte sözleşmenin sona ermesi
kural olarak ihbar süresinin dolmasına bağlıdır. Haklı nedenle fesihte sözleşmenin fesih beyanının karşı tarafa ulaşması ile sona erer.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_183.htm İNCELEYİNİZ
Old 13-10-2011, 12:48   #3
Atahun

Alıntı:
Yazan adalet için
Meslektaşlarım,işçinin iş aktinin işverence (mazeretsiz işe gelmeme)haklı nedenle fesihinde iş aktinin sona erme tarihi haklı nedenin ihbar gönderilip süre verilerek sorulduğu sürenin bitim tarih mi; yoksa fesih beyanının gönderildiği tarih mi?

Şahsi düşüncem; haklı nedenlerle fesihde, fesih iradesinin beyan edildiği tarih esastır.
Old 13-10-2011, 12:50   #4
adalet için

meslektaşımsayın yıldız hukuk, ilginiz için tşkr.ancak sorumu anlamamışsınız.Sormak istediğim işveren noter kanalıyla işçiye işe gelmeme nedenlerini soruyor mazeretini bildirmesi için 3 gün süre veriyor.Mazeret bildirilmiyor ve iş aktinin feshedildiği noter kanalıyla gönderiliyor.Benim aklıma takılan husus; iş akti verilen 3günlük sürenin dolmasıyla mı sona ermiş olur (gerekçesi;derhal fesihte fesih ihbarı geçerlilik değil ispat şartıdır.)yoksa fesih beyanı öğrenme ile hüküm doğurur gerekçesi ile feshin muhataba tebliğ edildiği anda mı iş akti sona ermiş olur.Bu kouda yorumları öğrenmek istedim.
Old 13-10-2011, 12:58   #5
Atahun

Alıntı:
Yazan adalet için
meslektaşımsayın yıldız hukuk, ilginiz için tşkr.ancak sorumu anlamamışsınız.Sormak istediğim işveren noter kanalıyla işçiye işe gelmeme nedenlerini soruyor mazeretini bildirmesi için 3 gün süre veriyor.Mazeret bildirilmiyor ve iş aktinin feshedildiği noter kanalıyla gönderiliyor.Benim aklıma takılan husus; iş akti verilen 3günlük sürenin dolmasıyla mı sona ermiş olur (gerekçesi;derhal fesihte fesih ihbarı geçerlilik değil ispat şartıdır.)yoksa fesih beyanı öğrenme ile hüküm doğurur gerekçesi ile feshin muhataba tebliğ edildiği anda mı iş akti sona ermiş olur.Bu kouda yorumları öğrenmek istedim.

Ben şahsen ne sorduğunuzu anladım.

Bu konudaki şahsi düşüncem; fesih yazısında geçen fesih tarihi esastır.
Old 13-10-2011, 13:35   #6
üye7160

bahsettiğim makaleyi incelerseniz sorunuza yanıt alabileceğinizi düşünüyorum.saygılarımla
Old 14-10-2011, 10:07   #7
üye38190

Çözüm

Alıntı:
Sormak istediğim işveren noter kanalıyla işçiye işe gelmeme nedenlerini soruyor mazeretini bildirmesi için 3 gün süre veriyor

İş kanunu Madde 25/2-g:
İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi

İş akdi sizin verdiğiniz 3. günün sonunda hukuken sona erecektir. Tabi maaş hesaplamasında ve diğer özlük işlemleri yönünden gelmediği günlere ait hesaplama yapılması gerekir. Saygılarımla..
Old 15-10-2011, 12:42   #8
davuterkan

İşçi 3 gün devamsızlık yapıyor. İşveren doğrudan sözleşmeyi feshetmek yerine önce ihtarname göndererek haklı bir mazeretinin olup olmadığının bildirilmesini istiyor. Burada beyan edilen irade, "3 gün içerisinde mazeretini bildirmez veya işe gelmezsen iş akdini feshederim"dir. Kanunun aradığı haklı nedenler, ancak bir fesih iradesi ile birleşince fesih söz konusu olur. Bu nedenle, fesih tarihi, eğer işçiye süre tanınmış ise bu sürenin bittiği tarihtir. Haklı nedenle fesih durumunda bildirim zorunluluğu olmadığından, fesih bildiriminin yapıldığı tarih değil, fesih iradesinin ortaya konduğu tarih önemlidir. Yani fesih bildiriminde "iş akdiniz ... tarihinde feshedilmiştir" şeklinde olursa fesih tarihi bildirimde yazılı tarih olur. Eğer "iş akdiniz feshedilmiştir" şeklinde ihbarname gönderilmişse, iş akdinin işçiye tanınan süre sonunda (veya bildirim tarihine kadar herhangi bir gün) feshedildiği kabul edilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi