Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu İptali ve Tescil, Kadastro ve Süreler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2022, 16:02   #1
asenad

Varsayılan Tapu İptali ve Tescil, Kadastro ve Süreler

Merhabalar, hiç karşılaşmadığım bir konu ile ilgili bilgilerinize ihtiyaç duymalıyım. Somut olayı anlaşılabilir olması amacı ile kişileri harf olarak yazacağım.

- A, 11 kardeşin en büyüğü. A'nin babası vefat ettiğinde babasından 1800 metrekare yer kalıyor ve kız çocuklarına miras payı vermeksizin A, B, C üç erkek kardeş olarak babalarından kalma arsayı kendi aralarında çit çekerek, duvar örerek paylaşıyorlar.
- 2000 yıllarının başında A'ya ait kısımda yer alan taşınmaza bir kiracı(K) geliyor, bedel ödemeksizin bu evde yaşıyor. A'nın rızası var.
- 2002 senesinde köye kadastro giriyor, evde yaşayan kiracı K'nın bilgisine başvuruluyor. K ise 1800 metrekarenin tamamının A kişisine ait olduğunu söylüyor, bu şekilde tescil yapılıyor. İtiraz süreleri geçiyor, taşınmazın tamamının A adına kayıtlı olduğu fark edilmiyor.
-2018 senesinde kiracı K, A'ya gelerek A'ya ait kısmı satın almak istiyor. A kabul ediyor ve kendisine ait olduğunu düşündüğü 700 metrekarelik kısım için 40.000-TL karşılığında anlaşıyorlar. Satış işlemi gerçekleşiyor. (40.000-TL'ye 700 metrekare sattığını sanıyor, 1800 metrekareyi satıyor. A o tarihte 75 yaşlarında.)
-2021 senesinin sonunda A'ya savcılıktan bir evrak geliyor. Evrakta kardeşleri B ve C'nin kendilerinin izni olmaksızın miras paylarını sattıklarını belirterek şikayetçi oluyorlar, A meseleyi burada öğrendiğini beyan eder.

Bu aşamada, süreler doğrultusunda tapu iptali ve tescil davası açmanın makul olacağını düşünmekteyim.
1. Vekalet ilişkisini A ile mi B ve C ile mi kurmam gerekiyor?
2. İzlemem gerekir yol hakkında kafam çok karışık, bu hususta vereceğiniz her tavsiye benim için çok kıymetli.
Yanıt verecek olan meslektaşlarıma peşinen teşekkür ediyorum
Old 15-02-2022, 20:57   #2
Gaspıralı

Bence;

1) Taşınmazın tamamının A adına tescil edilmesi doğru değil ise de 10 yıllık süre dolduğu için buna dayanarak dava açılamayacağını düşünüyorum.

2) A'nın satışı "akdin konusunda hata" kapsamına gireceğini ve BK 31. maddeye göre K'ya karşı, A'dan vekalet alarak dava açılması gerektiğini düşünüyorum.

3) Tapu iptali davasını kazanırsanız ve taşınmaz tekrar A adına tescil edilirse B ve C nin ve diğerlerinin kaybı nasıl karşılanabilir;
a) Tapu izin verirse (sanmıyorum ama) hisseli satış yapılabilir.
b) Belediye ve tapu izin verirse (yine sanmıyorum) ifraz yapılabilir.
c) Taşınmazın bedeli paylaştırılabilir.
Old 16-02-2022, 12:43   #3
asenad

Çok teşekkür ediyorum yanıtınız için. A, B ve C arasında herhangi bir problem mevcut değil; kendi tabirleri ile tapuyu K'dan kurtarmaları yeterli olacak. Kadastro noktası benim de süre yönünden kafamı bulandırmıştı fakat sizin gibi düşünmüştüm, tekraren teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi