Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayıplı taşınır malın teslimine ilişkin icra takibi ve yoruma açık zarar halinde tazminat talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2022, 20:59   #1
NumerusClausus111

Varsayılan Ayıplı taşınır malın teslimine ilişkin icra takibi ve yoruma açık zarar halinde tazminat talebi

Sayın meslektaşlarım,
Mesleğe yeni başladım ve ilk dosyamı aldım. Sorulara geçmeden olaydan bahsedeyim.
Müvekkilimin aldığı klima ayıplı çıkmış ve kendisi tüketici hakem heyetine başvurmuş ve misliyle değişim hakkını kullanmak istemiştir. Heyet müvekkilimi haklı bulmuş ancak karşı taraf karara Tüketici Mahkemesinde itiraz etmiş. Ben davayı bu aşamada aldım.
Davayı kazandık. Karar kesinleşti. Tüketici Mahkemesi Hakem Heyeti Kararını onadı. Bu aşamada iki sorum olacak:

1. Daha önce hiç ilamlı icra takibi başlatmadım. UYAP üzerinden icra takibi başlatırken ilamların icrası: taşınır teslimine ilişkin takip başlatırken talep kısmında taşınır teslimi ile birlikte mislinin borçlu yedinde bulunmaması halinde alacak paraya çevrilirse baştan yasal faiz talep etmek gerekir mi? Uyapta açıklama kısmında matbu olarak faiz talebi bulunması soru işareti yarattı açıkçası. Konusu taşınır teslimi olan takipte ne açıdan faiz işletilir yada işletilebilir mi? Elinizde buna yönelik takip talebi örneği var mı?

2. Yeni klimayı borçlu icra dairesine mi teslim edecek yoksa müvekkil adresine teslim edilmesi için talepte bulunabilir miyim?

3. Bir başka husus da müvekkilim dava sonuçlandıktan sonra bir de tazminat davası açmak istedi. Ortada ayıp dışında maddi bir zarar yok. Müvekkil elektrik faturasının yüksek geldiğinden söz ediyor ancak klimayı da neredeyse hiç kapatmamışlar. Bununla da alakalı olabilir. Bu durumda yine bu yolu izleyebilir miyim bilemedim.

4. Diğer taraftan müvekkil annesi ile beraber yaşıyor ve annesi Alzheimer hastası. Klimanın ayıp nedeniyle gürültülü çalışmasından dolayı müvekkil klimanın geceleri annesini uykusundan uyandırdığından bahsediyor. Buradan hareketle manevi tazminat yoluna gidilebilir mi? Ne düşünüyorsunuz?

Konu hakkında her ne kadar araştırma yapmış olsam da spesifikler olarak aradığım cevaplara ulaşmadım maalesef. Fikirleriniz benim için çok önemli. Bu sorular hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi