Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Icra Dosyasinin Takipsizlik Karari Sadece Alacakli Tarafa Göre Mi Değerlendirilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2022, 22:36   #1
AHMET01

Varsayılan Icra Dosyasinin Takipsizlik Karari Sadece Alacakli Tarafa Göre Mi Değerlendirilir?

Değerli Meslektaşlarım

Bir icra dosyasında borçlu taraf vekili olarak vekâletim var. Nafakanın indirilmesi talebimizin geriye yönelik kabul edilmesi ve alacaklı kadının evlenmesine rağmen durumu dosyaya bildirmemeleri nedeniyle bizden 2000 Tl. civarında bir fazla tahsilât yapıldığı yapılan son dosya hesabı ile hesaplandı. Daha önce haricen ödediğimiz bir miktar paranın haricen tahsil arcını icra müdürlüğünün istemesi üzerine bu parayı dosyaya biz gönderdik ve icra müdürlüğü de bunu tahsil harcı olarak kullandı fakat 400 TL civarındaki bu miktarı bütün taleplerimize rağmen bir türlü dosya hesabına dâhil etmedi. İki sene bu şekilde talep ve retlerle geçti. Yapması gereken bir işlemi yapmaması süresiz şikayete tabi diye düşünüyorum. Ben de dosya takipsizlikten kapatılmasın diye bir yıl dolmadan takip açıyordum. İlgili kişiler değişirse işi bilen biri gelir belki haklı talebimizi işleme alır diye bu şekilde hareket ettim. Fakat ilgili İcra Dairesi 08.2.2021 tarihinde bu yönde talebimiz olmasına rağmen bu tarihten 2 ay sonra 08.4.2021 tarihinde dosyamızı takipsiz bırakıldı gerekçesiyle işlemden kaldırarak kapalı dosyalar içerisine almış yani kapatmış. Ben de 04.2.2022 tarihinde tekrar talep açarak dosyanın işleme açılmasını ve ilgili haricen tahsil harcının dosya hesabına dâhil edilmesini tekrar istedim. Fakat talebim halen dosyaya dâhil edilmedi ve işlemlerim kısmında bekliyor. Sizlere danışmak istediğim sorular;

1. Dosyanın kapatılması durumu sadece alacaklı tarafa göre mi değerlendirilir? Benim borçlu taraf olarak dosyada vekâletim var. Biz de tarafız. Ayrıca fazladan tahsilât olduğundan durumumuz aslında alacaklı bir hal da almış durumda. Borçlu taraf olarak dosyada talebimiz olmasına rağmen aradan 1 yıl geçmeden bu şekilde dosyanın kapatılması uygun mudur?

2. İcra Dairesi dosyanın kapatılmasını bana bildirmedi. Ben UYAP’tan 6, 7 ay sonra gördüm fakat maalesef 04.2.2022 tarihinde talep gönderebildim. Fakat yine 1 yılı geçirmedim. Bundan sonra İcra Mahkemesine şikâyet yoluna gitmeyi düşünüyorum. Kapatma üzerinden 10 ay kadar süre geçmesi sıkıntı olur mu? Dediğim gibi icra dairesi bu konuda bana resmi bir tebligat göndermedi.

Bu konuda görüş ve önerilerinizi paylaşırsanız müteşekkir olurum. Şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi