Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yeni Ticaret Kanununa göre elimizde bulunan bonoların durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-06-2012, 10:25   #1
mlk

Varsayılan Yeni Ticaret Kanununa göre elimizde bulunan bonoların durumu

Merhabalar;
Aşağıya kısa metnini koyduğum yeni ticaret kanunu ile ilgili yorum karşısında ne yapılması gerekir? Düzenlenme tarihi eski olan bonolar vadesi ileri tarihli bile olsa sıkıntı olmayacak diye düşünüyorum. Ancak 1 temmuzdan sonra düzenlenecek bonolarda ne yapacağız? Yeni kanuna göre basılmış bonolara mı ihtiyaç var? Kaldı ki emre yazılı senet ve emre muharrer senet aynı anlamı taşıyor diye bilirim. Bu arada yorumu yapan Gediz Ün. Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku anabilim dalı hocası..

Yeni TTK'nın ayrıntıları, çok farklı bir ticari hayata işaret ediyor. Bu kapsamda, Gediz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vural Seven 'senet'le ilgili dikkat çekici bir uyarı yaptı. Piyasada kolayca bulunabilen matbu senetlerin 1 Temmuz'dan itibaren geçersiz olacağını belirten Seven "Yeni TTK'da, 'emre muharrer senet' ifadesi yerine, 'emre yazılı senet' ya da 'bono' kullanıldı. Mevcut senetlerde, 'emre muharrer senet' yazısı vardır.
1 Temmuz'dan sonra bu senetleri düzenleyenler hak iddia edemeyebilir. Vatandaşlar dikkatli olsun, mevcut senetleri kullanmasın" dedi.
Old 22-06-2012, 10:30   #2
Av.Birsel

Ben 1 Temmuz'un düzenleme tarihine etki edeceğini düşünüyorum. 1 Temmuzdan önceki tarihlerde düzenlenen senetler geçerli olmalıdır. Yoksa çok büyük sıkıntı doğar..
Old 22-06-2012, 11:02   #3
mlk

Cevabınız için teşekkürler-bende aynı fikirdeyim. Ayrıca halen kullanmakta olduğumuz bono metinlerinin kullanılmaya devam edilmesi durumunda da herhangi bir sıkıntı olmaması gerekir diye düşünüyorum. Poliçe ve bono kavramının içeriğini düşünürsek..
Old 22-06-2012, 11:23   #4
Av.Birsel

Bence yeni düzenlenecek bonolarda yeni bir metin hazırlanmalı. En azından riske etmemek açısından..
Old 22-06-2012, 17:11   #5
fidel kadastro

Alıntı:
Yazan Av.Birsel
Ben 1 Temmuz'un düzenleme tarihine etki edeceğini düşünüyorum. 1 Temmuzdan önceki tarihlerde düzenlenen senetler geçerli olmalıdır. Yoksa çok büyük sıkıntı doğar..

Ben eski senetlerin kullanılması durumunda da bir problem olmayacağını düşünmüyorum. Zira "emre muharrer" ile "emre yazılı" arasında hukuken hiçbir fark yoktur.
Old 24-06-2012, 18:46   #6
mlk

yeni bir metin hazırladık-fark olarak sadece muharrer yerine yazılı kelimesi mi eklenecek-kaldıki meslektaşımızın söylediği gibi aynı anlamda..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi