Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banko görevlisinin eylemi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2015, 15:45   #1
Av.A.Aksoy

Varsayılan Banko görevlisinin eylemi

Kıymetli Meslektaşlarım;

Bir konuda kararsız kaldım. Bilindiği üzere zimmet suçu özgü suçtur, yalnızca kamu görevlileri tarafından gerçekleştirilebilir. Elimde bir iş var ve bir konuda karar vermem gerekiyor. A kişisi özel bir bankada çalışıyorken mudiler adına açtığı fiktif hesaplardan sahte imza ile para çekiyorsa burada zimmet suçu oluşur mu? Ya da burada gördüğünüz nedir ? Eylem hakkında ağır ceza mahkemesinde zimmet, iş mahkemesinde de paraların tahsili için dava açılmış. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 15-01-2015, 14:31   #2
av.d.d

Zimmet suçu, banka çalışanları için 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nda, devlet memurları içinse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda düzenlen*miş olan bir suç türüdür.

İş mahkemesinde açılan dava rücuen tazminat davası mıdır??
Old 15-01-2015, 14:38   #3
Av.A.Aksoy

Hayır üstadım alacak davası açılmış.

Bankacılık Kanunu madde 160 dan hareket etmemi önerdi bir hocam. Siz ne düşünüyorsunuz?
Old 15-01-2015, 15:21   #4
av.d.d

Evet ben de 5411 sayılı yasanın 160. md üzerinden olaya bakmanızı öneririm. Bu yasaya göre suçun unsurları :
1- Suç konusunun aidiyeti
2-Suç konusunun görevi nedeniyle zilyedliği kendisine devredil*miş olması ya da koruma ve gözetimle yükümlü olması
3- Suç konusunun zimmete geçirilmiş olması
4- Kast

İş mahkemesindeki davada banka, çalışanı aleyhine mi dava ikame etmiştir???
Old 21-01-2015, 13:15   #5
Av.A.Aksoy

Alıntı:
Yazan av.d.d
Evet ben de 5411 sayılı yasanın 160. md üzerinden olaya bakmanızı öneririm. Bu yasaya göre suçun unsurları :
1- Suç konusunun aidiyeti
2-Suç konusunun görevi nedeniyle zilyedliği kendisine devredil*miş olması ya da koruma ve gözetimle yükümlü olması
3- Suç konusunun zimmete geçirilmiş olması
4- Kast

İş mahkemesindeki davada banka, çalışanı aleyhine mi dava ikame etmiştir???

Evet dava banka tarafından banko görevlisi hakkında açılmış.
BK m.160'dan ilerliyorum fakat sahte imza konusuna da değinmek gerekiyor elbette. Yalnız şöyle bir sorum var, bankacılık zimmetinin yanında güveni kötüye kullanmaya da değinmek gerekli midir ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi