Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Yargılamasında Temyizden Feragat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-11-2010, 17:27   #1
zeynep1969

Varsayılan Ceza Yargılamasında Temyizden Feragat

Müvekkil sanık TCK 188/3 maddesinden dolayı alt sınırdan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.Tefhimden itibaren 7 günlük süre dolmadan süre tutum dilekçesi verdim.Ancak bu arada;tutuklu sanık kararın temyiz edilmemesi yönünde haber gönderdi.Henüz 7 günlük süre de dolmadığından Mahkemeye hitaben temyizden feragat dilekçesi verdiğimde dosya Yargıtay'a gitmeden kesinleşir diye düşünüyorum.Konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorm.Saygılarımla.
Old 10-11-2010, 18:25   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan zeynep1969
...tutuklu sanık kararın temyiz edilmemesi yönünde haber gönderdi...

Müvekkilinizden temyizden feragat etme iradesini ortaya koyan bir yazılı onay almanızı öneririm.

Linki inceleyiniz. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=28534
Old 10-11-2010, 18:38   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan zeynep1969
Müvekkil sanık TCK 188/3 maddesinden dolayı alt sınırdan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.Tefhimden itibaren 7 günlük süre dolmadan süre tutum dilekçesi verdim.Ancak bu arada;tutuklu sanık kararın temyiz edilmemesi yönünde haber gönderdi.Henüz 7 günlük süre de dolmadığından Mahkemeye hitaben temyizden feragat dilekçesi verdiğimde dosya Yargıtay'a gitmeden kesinleşir diye düşünüyorum.Konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorm.Saygılarımla.

Aleyhe bozma yasağı varken, müvekkiliniizn "kararın temyiz edilmemesini" istemesini açıkçası anlayamadım.
Old 11-11-2010, 01:09   #4
Av.Ali KAYA

Temyizden feragat tarihi itibariyle karar kesinleşir.Aleyhe temyiz yok ise tabi ki.Sevgili meslektaşım Mehmet Saim Dikici;uzun süre tutuklu kalan ve halen Yargıtayda başkaca dosyaları olan hükmen tutuklular bir an önce şartlı tahliyeden yararlanıp dışarı çıkmak istiyorlar.Zira eli kulağındaki dosyalar onanmadan cezaevinden kurtulmak derdindeler.Başkaca özel nedenler de çoktur tabi ki...
Old 11-11-2010, 11:22   #5
zeynep1969

Cezaevindeki müvekkilimle bugün görüşeceğim.Ancak;temyiz istememesinin sebebi Yargıtay'dan dosyaların çok uzun sürede gelmesi itibariyle cezanın 2/3 ünü çektikten sonra şartlı tahliyeden yararlanamamak olduğunu sanıyorum .
Old 11-11-2010, 12:31   #6
akoguz

Sayın zeynep1969, illaki temyizden feragat etmek istiyorsa mutlaka müvekkilinizden yazılı olarak feragat iradesini yansıtan imzalı bir beyan dilekçesi alınız. Aksi halde ileride görevi ihmal gibi bir sorunla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Ancak temyiz etmeme gerekçesi dosyanın geç gelmesi gibi bir durumsa, tutuklu dosyaları ivedilikle incelendiğinde çok uzun bir süre beklemeyeceğinizi düşünüyorum ve temyiz etmenizde fayda var. iyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi