Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka / Velayet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-12-2009, 14:03   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka / Velayet

iyi günler diliyorum...
20 yıllık evliliğim boyunca şiddete maruz kaldım, psikolojik baskı gördüm, hakaret ,insan haklarımın kısıtlanması vb. birçok şey yaşadım.Eşim hasta hasta oldugunu kabul edip doktora gitmiyor.küçük kızımla birlikte evi terkedip annemin evine yerleştim.Nafaka davası açtım.Eşim avukata herşeyi kendini haklı gösterecek şekilde anlatmış avukatta ona 3 şahit getir nafakayı az alır demiş.Ayrıca şahitler yalanda söyleyecekmiş.3 şahitle mahkemeyi yanıltabilir mi benim çocuklarımdan başka şahidim yok.İkamet ettiğimiz yerde benim akrabamda yoktu.Bu durumda sonuç ne olur acaba..hiçbir gelirim yok çocuğumuda öyle hasta bir,ne teslim etmek istemiyorum.Babam banada çocuğumada bakabilir.Evladımı benden alabilir mi? Mahkemeyi yanıltabilir mi?
Old 01-12-2009, 15:29   #2
uye8490

Sayın konuk,

Mahkemenin hükmedeceği nafaka miktarında belirleyici unsurlardan biri de tarafların sosyal ve ekonomik durumlarıdır.Mahkeme sizin sosyal ve ekonomik durumunuz ile eşinizin sosyal ve ekonomik durumunu araştıracak ve nafaka miktarını duruma göre belirleyecektir.

Nafaka davalarında tarafların kusuru da mahkeme tarafından göz önünde bulundurulur.Tanık anlatımları ,varsa doktor raporları ve karşı tarafın kusurunu ispat etmeye yarayacak her türlü yasal delil mahkeme tarafından göz önünde bulundurulur.

Yaşadığınız olumsuz olaylara bizzat tanıklık etmiş kişileri tanık olarak bildirmeniz lehinizedir.Tanıklık edebilecek yaşta olması koşuluyla çocuğunuz ve yakın akrabalarınız da mahkeme tarafından tanık sıfatıyla dinlenebilir.

Sayın konuk, açmış olduğunuz dava anlattığınız kadarıyla nafaka davasıdır.Nafaka davasında mahkeme velayetle ilgili bir karar vermez.Sadece çocuğun şu an yanınızda olması nafaka miktarının belirlenmesinde göz önünde bulundurulur.

Davanızı takipte avukattan hukuki yardım almanız lehinizedir.Maddi durumunuz yetersiz ise yargılamanın yapıldığı yer barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi