Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vergi Dairesine yapilan ödemenin geri talep edilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2007, 16:23   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Vergi Dairesine yapilan ödemenin geri talep edilmesi

Merhabalar arkadaslar;
Müvekkilimin Kocaeli"deki binasinda 5 kiracisi vardir. Müvekkilim kiracilarini cikararak 2001-2003 yillari arasinda binasini tadilattan geciriyor. Vergi dairesinden gelen bildirimde kendisinin 2001-2003 yilinda almis oldugu kiralar sebebiyle 8.000 YTL. vergi borcu oldugu teblig ediliyor. Müvekkilim hicbir itirazi kayit yazmadan bu parayi vergi dairesine yatiriyor. Ilgili dönemde binada kiraci olmadigi ve binanin o sira onarildigi ispatlanirsa ve dolayisiyla da bir vergi borcunun olmadigi iddia edilirse yatirilan para geri alinabilir mi? Acilacak dava türü nedir? Yardimlariniz icin tesekkür ediyorum.
Old 07-09-2007, 17:55   #2
Muhsin KOÇAK

Anılan dönemlerle ilgili her hangi bir gayrimenkul sermaye iradının olmadığını, gayrimenkullerinin kirada olmadığını, gvk 70 maddesinde belirtilen mal ve haklara ilişkin olarak herhangi bir gelirinin bulunmadığını kanıtlayabilirseniz, istirdat davası ikamesi ile ya da sebebsiz zenginleşme davası açarak iade talebinde bulunmazı mümkündür. ancak ispat külfeti tamamen size ait olduğunu biliyorsunuz, sağlam kanıtarınız varsa iadealabilirsiniz diye düşünüyorm...
iyi çalışmalar diliyorum
Old 11-09-2007, 09:48   #3
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan teşekkür

Sayın Ararat;
Kıymetli emeğiniz için teşekkür ediyorum.
Old 11-09-2007, 10:37   #4
Hukukçu55

Vergi hukukunda istirdat davası yada sebepsiz zenginleşme davası diye bir dava türü bulunmamaktadır.Bu davalar ancak adli yargıda ikame olunabilir. Sorulan konu idari yargı (vergi yargısı) düzeninde halli gereken bir konudur. Vergilendirme hatalarına karşı açılan davaların görüm ve çözümünde adli yargı görevli değildir.
Old 11-09-2007, 10:40   #5
Hukukçu55

Sayın Akgül'ün bence izlemesi gereken yol VUK 116 v.d. maddeleri gereğince vergilendirme hatası nedenine dayalı olarak düzeltme yoluna başvurmak ve reddi durumunda da vergi mahkemesine dava açmak olmalıdır.
Old 11-09-2007, 10:49   #6
üye14072

sayın meslektaşım,
vergide hata kavramı ile vergi dairesine müracaat edyorsunuz,
reddediyorlar,
bakanlığa şikayet yolu ile müracaat ediyorsunuz,
onlarda reddediyor
akabinde VUK uyarınca vergi mahkemesinde dava açıyorsunuz,
kazansanız bile vergi müdürü ödememek için bin dereden su getiriyor,
ve sonra vergi müdürünün şahsına icra takibini çıkarıyorsunuz
paşa paşa ödüyor.

akademik olmadı ama forum yöneticileri görmeze gelir belki
sevgiler
av. m. emin öztürk
kocaeli
Old 11-09-2007, 10:55   #7
Hukukçu55

vergi müdürü vergi mahkemesinden alacağınız kesinleşmiş ilamın tarafı olmadığına göre vergi müdürünün şahsına karşı nasıl icra takibi yapacaksınız?
Old 11-09-2007, 12:10   #8
Muhsin KOÇAK

vergi yargısında istirdat ya da sebepsiz zenginleşme diye bir kavram yoktur (iade vardır ), bu gibi davalar sadece genel hükümler çerçevesinde yerel mahkemelerde görülür. ikinci yol olarak şikayet yoluyla düzeltme talebinde bulunulması ( şahısta hata, vergide hata, hesaplamada hata VUK 116 ve devamı maddeler ) düzeltme talebi doğrultusunda vergi mahkemesine dava açılması ve idari yargı çerçevesinde de işlemin devam etmesi gerekir. ilk verdiğim yanıt böyle bir vergileme işleminin hatalı olduğunun kanıtlanması halinde ödenen verginin iade alnıabileceğine yöneliktir.
iyi çalışmalar...
Old 11-09-2007, 14:21   #9
Hukukçu55

Sayın Ararat,

Sorulan konunun tek bir çözüm tarzı olup ikincisi yoktur. Düzeltme yolu ve sonuç alınamazsa vergi mahkemesinde dava açmak. Düzeltme yoluna başvurduğunuzda da vergiyi fazladan ödediğinizi zaten kanıtlamak zorundasınız.Başka bir anlatımla vergiyi doğuran olayın gerçekleşmediği halde vergi ödediğinizi... Olayımızda vergi dairesine husumet tevcih ederek hiç bir şekilde adli yargıda dava açamazsınız.Zira vergilendirme işleminden kaynaklanan davalar her halde idari yargıda görülecektir.Soru sahibinin tereddütte kalmaması için açık ve net cevaplamak adına yazdım.iyi çalışmalar...
Old 11-09-2007, 15:04   #10
Av. Bülent Sabri Akpunar

Tecrübeye dayalı bir not eklemek istiyorum. Veri mehkemesinde, vergi hatasının düzeltilmesine karar verilse bile "tahsilat" tek başına yürütülebilir bir işlem olmadığından iadeye karar verilmiyor. Bu nedenle, vergi düzeltme başvurusunda mutlaka sebepsiz yere ödenen verginin de istirdatını talep etmelisiniz. Daha sonra vergi dairesinin vergi hatası iddiasını ve iadeyi red kararına karşı hem iptal hem de tam yargı davası açacaksınız.
Old 11-09-2007, 17:18   #11
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan teşekkür

Tüm saygıdeğer meslektaşlarıma kıymetli emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.
Old 12-09-2007, 11:06   #12
Hukukçu55

sayın igündüz
idarenin ajanları mahkeme kararlarını uygulamak zorundadır.
eğer bu gereğe uymazlarsa şahsen sorumlu olurlar,
ve dahi biraz masraflı olmakla birlikte
şahsa gönderilen bir icra takibi inanın korkunç etkili oluyor

saygılar

vergi müdürünün şahsi sorumluluğuna gidilebilmesi için ayrıca adli yargıda davaa açarak hüküm elde etmek gerekir. Herhalde sizin kastettiğiniz vergi müdürünün şahsına ilamsız takip yapmak. Etkili olacağına inanıyorum.Ancak itiraz olursa sonuç alınmaz
Old 12-09-2007, 20:53   #13
YALÇIN ÖNDER

2577 Sayılı İDARİ YARGILAMA USULÜ KANUNU

Kararların sonuçları:
Madde 28

3. Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemeleri kararlarına göre işlem tesis edilmeyen veya eylemde bulunulmayan hallerde idare aleyhine Danıştay ve ilgili idari mahkemede maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.

4. Mahkeme kararlarının (otuz) (1) gün içinde kamu görevlilerince kasten yerine getirilmemesi halinde ilgili, idare aleyhine dava açabileceği gibi,kararı yerine getirmeyen kamu görevlisi aleyhine de tazminat davası açılabilir.

//////////////
Old 12-09-2007, 21:02   #14
YALÇIN ÖNDER

Varsayılan Malİ MÜŞavİre İhtİyaci Var.

Alıntı:
Yazan Avukat Kamer Akgül
Merhabalar arkadaslar;
Müvekkilimin Kocaeli"deki binasinda 5 kiracisi vardir. Müvekkilim kiracilarini cikararak 2001-2003 yillari arasinda binasini tadilattan geciriyor. Vergi dairesinden gelen bildirimde kendisinin 2001-2003 yilinda almis oldugu kiralar sebebiyle 8.000 YTL. vergi borcu oldugu teblig ediliyor. Müvekkilim hicbir itirazi kayit yazmadan bu parayi vergi dairesine yatiriyor. Ilgili dönemde binada kiraci olmadigi ve binanin o sira onarildigi ispatlanirsa ve dolayisiyla da bir vergi borcunun olmadigi iddia edilirse yatirilan para geri alinabilir mi? Acilacak dava türü nedir? Yardimlariniz icin tesekkür ediyorum.

//////////////
Sayın Akgül,

Müvekilinizin konuya ilişkin belgeleri toparlamasıyla birlikte, öncelikle vergi dairesinden düzeltme yaptırabilmesi için "DÜZELTME ve REDDİYAT" işlemlerini iyi bilen bir Mali Müşavire ihtiyacı var ve/veya sorunu çözebilmenize dayanak olabilmesi için sizin öncelikle yukarıdaki özelliklere sahip bir Mali Müşavir ile işbirliği yapmanızda yarar var.
Old 18-05-2009, 12:12   #15
ulkut

Benim sormak istediğim şu :
Müvekkil banka hesabı aracılığıyla SSK primini yatırırken hesap numaralarının benzerliği sebebiyle para sehven Mal Müdürlüğü hesabına yatırılıyor.

Bu olay vergilendirme hatası kapsamına girer mi? Bana takip edilmesi gereken yol düzeltme,şikayet,vergi mahkemesinde dava yolu gibi görünüyor. Ancak müvekkilin olayda mükellefiyeti olmaması sehven yapılmış bir maddi hata olması da idare mahkemesinde dava açıp açmamam gerektiği konusunda kafamda soru işaretleri yaratıyor.

Bu konudaki bilgi ve deneyimlerini paylaşacak olanlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 18-05-2009, 18:07   #16
lawyer_721

Alıntı:
Yazan ulkut
Benim sormak istediğim şu :
Müvekkil banka hesabı aracılığıyla SSK primini yatırırken hesap numaralarının benzerliği sebebiyle para sehven Mal Müdürlüğü hesabına yatırılıyor.

Bu olay vergilendirme hatası kapsamına girer mi? Bana takip edilmesi gereken yol düzeltme,şikayet,vergi mahkemesinde dava yolu gibi görünüyor. Ancak müvekkilin olayda mükellefiyeti olmaması sehven yapılmış bir maddi hata olması da idare mahkemesinde dava açıp açmamam gerektiği konusunda kafamda soru işaretleri yaratıyor.

Bu konudaki bilgi ve deneyimlerini paylaşacak olanlara şimdiden teşekkür ederim.
bir ihtarname gönderin. müvekkilin parasını iade etmezlerse; yerinizde olsam doğrudan icra takibini başlatırım. belki diğer yollar daha sağlıklıdır; ama bana göre en kestirme yol budur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi