Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müdafiin cezai sorumluluğu ile ilgili karar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2010, 15:47   #1
üye26959

Varsayılan müdafiin cezai sorumluluğu ile ilgili karar

merhaba sevgili dostlar. ilgilendiğim ceza davasında müdafii iki sanığın vekilliğini üstlenmiştir. hüküm verildiğinde müdafii sanıklardan önce biri lehine temyize gitmiştir. henüz temyiz süresi dolmadan diğer sanık müdafii savcılığa görevini ihmalden dolayı şikayet etmiştir. daha sonra yine temyiz süresi içinde müdafii diğer sanık lehine de temyize başvurmuş ve dosya incelenmeye başlamıştır. bu arada sanık müdafii görevinden azletmiştir. müdafiin sorumluluğuna ilişkin yargıtay ceza dairelerinin bu konuda vermiş olduğu karar varsa paylaşırsanız ok sevinirim. şimdiden teşekkürler
Old 18-01-2010, 15:52   #2
uye8490

Alıntı:
Yazan _justice_
merhaba sevgili dostlar. ilgilendiğim ceza davasında müdafii iki sanığın vekilliğini üstlenmiştir. hüküm verildiğinde müdafii sanıklardan önce biri lehine temyize gitmiştir. henüz temyiz süresi dolmadan diğer sanık müdafii savcılığa görevini ihmalden dolayı şikayet etmiştir. daha sonra yine temyiz süresi içinde müdafii diğer sanık lehine de temyize başvurmuş ve dosya incelenmeye başlamıştır. bu arada sanık müdafii görevinden azletmiştir. müdafiin sorumluluğuna ilişkin yargıtay ceza dairelerinin bu konuda vermiş olduğu karar varsa paylaşırsanız ok sevinirim. şimdiden teşekkürler

Yasal süre içerisinde temyize gidilmişse bu konuda avukatın herhangi bir sorumluluğu doğmaz.
Old 18-01-2010, 17:18   #3
üye26959

Alıntı:
Yazan Özgür DİKTAŞ
Yasal süre içerisinde temyize gidilmişse bu konuda avukatın herhangi bir sorumluluğu doğmaz.
benim de kanaatim bu yönde ancak dosyaya koymak için yargıtay kararlarına ihtiyacım var. bulabilen varsa paylaşabilir mi?
Old 18-01-2010, 22:50   #4
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan _justice_
benim de kanaatim bu yönde ancak dosyaya koymak için yargıtay kararlarına ihtiyacım var. bulabilen varsa paylaşabilir mi?

Neden yargıtay kararı arıyorsunuz ki ? Müdafiinin hiçbir sorumluluğu olmaz.

Şimdi ,siz görevi ihmalden yargılanan müfafiinin ,müdafiiliğini mi yapıyorsunuz ?

Soruyu sorma nedenime gelince , Sizin anlattığınız kadarıyla meslektaşımız hakkında görevi ihmalden dava açılmaması gerek.

Saygılar.
Old 19-01-2010, 09:07   #5
üye26959

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Neden yargıtay kararı arıyorsunuz ki ? Müdafiinin hiçbir sorumluluğu olmaz.

Şimdi ,siz görevi ihmalden yargılanan müfafiinin ,müdafiiliğini mi yapıyorsunuz ?

Soruyu sorma nedenime gelince , Sizin anlattığınız kadarıyla meslektaşımız hakkında görevi ihmalden dava açılmaması gerek.

Saygılar.
evet müdafiiliğini yapacağım ancak soruyu sorarken dava açıldığını değil hakkında şikayette bulunulduğunu söyledim yani soruşturma aşamasında. yargıtay kararını da gerek ifade sırasında gerek olası bir dava aşamasında kullanmak üzere istemiştim. teşekkür ederim
Old 19-01-2010, 10:26   #6
uye8490

Alıntı:
Yazan _justice_
evet müdafiiliğini yapacağım ancak soruyu sorarken dava açıldığını değil hakkında şikayette bulunulduğunu söyledim yani soruşturma aşamasında. yargıtay kararını da gerek ifade sırasında gerek olası bir dava aşamasında kullanmak üzere istemiştim. teşekkür ederim

Mağduriyetin doğmuş olması bu suçun unsurlarından biridir.Olayda herhangi bir mağduriyet doğmamıştır.(Süresinde temyize gidilmişse).
Bu nedenle de suçun oluşmadığını düşünüyorum.Bence Yargıtay kararı aramanıza gerek yok.Yasa maddesi son derece açık çünkü.
Old 19-01-2010, 13:21   #7
üye26959

Alıntı:
Yazan Özgür DİKTAŞ
Mağduriyetin doğmuş olması bu suçun unsurlarından biridir.Olayda herhangi bir mağduriyet doğmamıştır.(Süresinde temyize gidilmişse).
Bu nedenle de suçun oluşmadığını düşünüyorum.Bence Yargıtay kararı aramanıza gerek yok.Yasa maddesi son derece açık çünkü.
yasa maddesi
Old 19-01-2010, 14:29   #8
uye8490

Alıntı:
Yazan _justice_
yasa maddesi

Alıntı:

Görevi kötüye kullanma
MADDE 257. - (1) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan hâller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan hâller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Old 19-01-2010, 23:10   #9
cesur_yürek

Karar

Alıntı:
Yazan _justice_

Soruştuma aşamasından öteye gitmeyeceğini net olarak söylemek mümkün.Yargıtay kararına da gerek yok.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi