Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yargıtay kararı arıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-08-2008, 09:20   #1
Av.Öznur A. Arabacı

Varsayılan yargıtay kararı arıyorum

selamlar
YHGK nun 25.12.2002 tarih vr 2002/3-1060 E. ve 2002/1111 K.sayılı kararına acil olarak ihtiyacım var.
bilgi veren arkadaşlara teşekkürler
herkese iyi çalışmalar
Old 21-08-2008, 09:22   #2
Av.Cengiz Aladağ

T.C.
YARGITAY
Hukuk Genel Kurulu

E:2002/3-1060
K:2002/1111
T:25.12.2002

DAVA : TaraFlar arasındaKi "haksız elatma tazminatı ( ecrimisil )" davasından dölayı yapılan yargılama sonunda; Gaziantep Asliye 4. Hukuk Mahkemesi'nce davanın reddine dair verilen 7.6.2001 gün ve 169/442 sayılı kararın incelenmesi davacı vekili tararafından istenilmesi üzerine, Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin 2.10.2001 gün ve 7360 8450 sayılı ilamı ile, ( ...Dava dilekçesinde 14 numaralı parselin kamulaştırma yapılmadan parka dahil edilmek suretiyle işgal edildigi iddia edilerek ecrimisil talep edilmiş, mahkemece dava konusu taşınmazda bina bulunmadığı, ayrıca yola ve parka dahil edildiği gerekçe gösterilerek dava reddedilmiştir.
Ecrimisil , kötü niyetli zilyedin ödemekle sorumlu olduğu tazminattır. Ecrimisile hükmedilebilmesi için, dava konusu taşınmaz uzerinde bina bulunması şart olmayıp, taşınmazın kullanma biçiminin de önemi yoktur.
Davacı tarafın 7/11/2000 tarihinde taşınmaz malın bedelinin tahsili için dava actığı anlaşılmaktadır. Davacı taşınmazın bedelini istemekle bu tarihten sonra davalının kullanımına rıza gostermiş sayılır.
O halde mahkemece davalı belediyenin tasınmaza el koydugu tarıhten, kamulaştırmasız el koymadan doğan bedel davasının açıldığı tarihe kadar olan dönem için hesaplanacak ecrimisile hükmedilmesi gerekirken, davanın reddedilmiş olması doğru görülmemiştir.
Bu nedenle hüküm bozulmalıdır... ) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri cevrilmekle, yeniden yapılan yargılama sonunda, mahkemece önceki kararda direnilmiştir.
Hukuk Genel Kurulu Kararı
Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kâğıtlar okunduktan sonra geregi gorüşüldu:
KARAR : Tarafların karsılıklı ıddia ve savunmalanna, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere göre, Hukuk Genel Kunılu'nca da benimsenen özel daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme karan bozulmalıdır.
SONUÇ : Davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme karannın özel daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dolayı HUMK.'nun 429. maddesi gereğince BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının geri verilmesine, 25.12.2002 gününde, oybirliği ile karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi