Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

karşılığı olamayan senet - menfi tespit davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2009, 23:34   #1
AV.FATİH

Varsayılan karşılığı olamayan senet - menfi tespit davası

Bu konu hakkında araştırma yapıyorum. Sorunu sizinlede paylaşmak istedim.
müvekkilim firma alacaklı olduğu firmadan senet alıyor. ancak alacak miktarı eskiye dayandığı için vade farkı içinde ayrıca bir senet alıyor. ilk senedi icra kanalıyla tahsil ediyor. ancak ikinci senet vade farkı için alındığı için ticari defterlerine işlemiyor. (vade farkı faturası kesmiyor).senedi tahsil için bankaya veriyor. Senet bankadan protesto olduktan sonra, senedi ihtiyati haciz kararı alarak icraya koyuyor. bunun üzerine borçlu firma gerçek borcunun daha düşük olduğunu belirterek menfi tespit davası açıyor. İcra mahkemesinde de borca kısmi itiraz ederek dava açıyor. senedi senetle ispat kuralı burada geçerli midir? tarafların ticari defterleri incelenir mi ? müvekkilim senedi defterlerine işlemediği ve karşılığında fatura kesmediği için alacağını tahsil edemeyebilir mi ? mücerretlik ilkesi bu durumlarda da geçerli midir?
Old 24-01-2011, 01:07   #2
slm1

bu soruyu görünce heyecanlandım..aynı bu şekilde bir davam var..kimse cevaplamamış..üzüldüm
Old 24-01-2011, 01:26   #3
Av.Suna SOYDAŞ

İcra mahkemesi dar yetkili mahkeme olduğundan ve sadece imzaya itiraz veya itfa,imha veya zamanaşımı itirazları ile dava açılabileceğinden burada açılan davanın kabul edilmeyeceğini düşünüyorum. Genel Mahkemede açılan dava yönünden ise; sadece vade farkı faturası kesilmemiş olması davanın kabul edileceği anlamına gelemez. Fatura kesilmemiş olması işin mali yönüyle ilgilidir. Burada senede karşı senetle ispat zorunluluğu vardır. Senet malen mi nakten mi düzenlenmiştir ? NAkten yazan senede karşı karşı taraf yazılı belge sunmak zorundadır. malen yazılı olursa vade farkı alacağı hususlarını ileri sürebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 24-01-2011, 01:36   #4
slm1

benim olayımda bono da bedel kaydı mevcut değil..menfi tespit davası açtılar...mal almak için anlaştıklarını ,senet verdiklerini,ancak malların teslim edilmediğini öne sürdüler...ben de davalı vekili olarak mücerrtlik ilkesine dayandım...senedin ihdas nedenini açıklamak durumumun olmadığını beyan ettim..ancak hakim ara karara ısrarla gectii,,davacı avukatın da baskısıyla...ihdas nedenini açıklayamıyorum...çünkü malları tesli ettik ancak faturamız yok..dolayısyla ispat yükü bana gecmesin diye ve gecsede fatura ve irsaliye olmadığı için ispat edemeyeceğimden...mücerretlik ilkesine dayanıyorum..ama doğrumuyum bilmiyorum..
Old 29-11-2011, 16:31   #5
av.ismail

Merhabalar,

İlk mesajda meslektaşımın yazdığı aynı durumla karşı karşıya gelmek üzereyim. Müvekkilim şirket borçlu şirketten aralarındaki ticari ilişkiler neticesinde sıralı senetleri alıyor. Senetler sürekli geç ödeniyor. Daha sonra da bu vade farkları için bir senet daha alıyor. Ama fatura kesmiyor. Senedin vade tarihinden yaklaşık 1,5 yıl sonra senet bana ulaştı. İcraya koyduk. Şuanda karşı taraf haricen menfi tespit davası açacağını belirtti.

Şu aşamadan sonra fiili durumla ilgili yapabileceğimiz birşey var mıdır ? Menfi tespit davası açılırsa ne tür bir savunma ileri sürmeliyiz. Sadece mücerretlik ilkesini ileri sürmemizden bir netice alabilir miyiz ? Şimdiden teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi