Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Agir Ceza Baskanını Sikayetine Dair

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2007, 20:48   #1
fırat murat

Varsayılan Agir Ceza Baskanını Sikayetine Dair

Meslektaslarim Merhaba, elimde yeteri kadar kaynak olmadigindan dolayi bir konuyu sizlerle paylasmak ve bir neticeye ulasmak istiyorum.
İstanbul Valiligi, Beyoglu Cumhuriyet Bassavciliginin 08.02.2007 gun ve 2006/620-991 sayılı Lambdaistanbul Lezbiyen Gey Biseksule Travesti Transeksuel Kadin ve Erkek Arasi Dayanisma Derneginin feshi konusunda dava acilmasina gerek olmadigina iliskin kararina itiraz edilmis ve 30.05.2007 tarihinde İstanbul [Mahkeme İsmi Kapatıldı-Admin].Agir Ceza Mahkemeside itirazi kabul etmistir.
İstanbul [Mahkeme İsmi Kapatıldı-Admin] Agir Ceza Mahkemesinin ... /... D.İs nolu kararinda ise son derece agir tanimlamalar yapmistir.Kararinda '' gey'in Turkce karsiligi olan ibne (dip notta İbne: kaba cinsel zevkini baska erkeklerin altina yatarak saglamayi huy edinmis olan sapik erkek.Turkce Sozluk.Turk Dil Kurumu sayfa 395); Lezbiye'nin Turkce karsiligi olan sevici (dip notta sevici: Erkek yerine kadinla sevismek sapkisinda bulunan kadin.Turkce Sozluk Turk Dil Kurumu sayfa 703) olarak nitelendirilmistir.
Bu tanimlamalardan dolayi muvekkil Dernek Agir Ceza Heyetini sikayet etmek istemektedir. Bu asama sikayet dilekcesini HSYK ya mi yoksa baska bir kuruma mi yapilmalidir? Saygilar
Old 09-12-2007, 01:47   #2
ali ekmekçi

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz zira HSYK na da gönderseniz HSYK aynı yere dosyayı gönderecektir.
Old 09-12-2007, 11:05   #3
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan fırat murat
.
İstanbul [Mahkeme İsmi Kapatıldı-Admin] Agir Ceza Mahkemesinin .../.. D.İs nolu kararinda ise son derece agir tanimlamalar yapmistir.Kararinda '' gey'in Turkce karsiligi olan ibne (dip notta İbne: kaba cinsel zevkini baska erkeklerin altina yatarak saglamayi huy edinmis olan sapik erkek.Turkce Sozluk.Turk Dil Kurumu sayfa 395); Lezbiye'nin Turkce karsiligi olan sevici (dip notta sevici: Erkek yerine kadinla sevismek sapkisinda bulunan kadin.Turkce Sozluk Turk Dil Kurumu sayfa 703) olarak nitelendirilmistir.
Bu tanimlamalardan dolayi muvekkil Dernek Agir Ceza Heyetini sikayet etmek istemektedir. Bu asama sikayet dilekcesini HSYK ya mi yoksa baska bir kuruma mi yapilmalidir? Saygilar
Derneğin isminde yer alan kelimelerin sözlük karşılıklarının kararda yazılması niçin derneğe hakaret teşkil ediyor?
Old 09-12-2007, 11:42   #4
Adalet Bakanı

Ben de sayın hukukçu55'in sözlerine katılıyorum. Bir kelimenin Türkçe Karşılığının yazılmış olması neden hakaret veya ağır itham olsun ki...
Old 09-12-2007, 11:54   #5
Av. Canan EKE

Arkadaşlara katılıyorum. Başkaca biçimde kullanılmadıysa, salt Türk Dil Kurumunun verdiği açıklamaları oraya geçmiş olmaları, hakaret veya itham olarak yorumlanamaz. İçeriğini bilmiyoruz, ancak dernek faaliyet ve amacının açıklanabilmesi için muhtemelen açıklama yapılmıştır.
Old 09-12-2007, 12:00   #6
Admin

Hakaret suçunda hakaret kastı olup olmadığı, kullanılan kelimeden daha önemli değil midir?

Birine "sen aslansın" demek %99 durumda iltifat olabilir ancak siz kinayeli şekilde "hayvansın" anlamında aynı ifadeyi kullanırsanız bu hakaret olur.

Esnaflık saygın ve onurlu bir meslektir ama bir avukata küçümsemek amaçlı esnaflık yapıyor denmesi hakaret suçunu oluşturabilir (bakınız).

Aynı ilke burada da geçerli olmalı: Mahkeme başkanı bu ifadeyi hakaret kastı olmadan kararının gerekçesi olarak kullanmışsa, hakaret suçu oluşmaz ancak davacıyı küçümsemek, aşağılamak amaçlı kullandıysa kelime ne olursa olsun hakaret suçu oluşur. Bu denkleme diğer tarafından bakarsak, müvekkilinizin bu kelimelerin kullanılması ise onuru zedelendiyse hakaret suçunun unsurları gerçekleşmiş demektir ancak eğer müvekkiliniz davayı kaybetmiş olmanın üzüntüsüyle mahkeme heyetinden intikam almak için bahane arıyorsa, hakaret suçu yoktur.

Bence kararın tam metnini görmeden bu konuda yorum yapmak pek güç ancak anlattığınız şekliyle hakaret kastı yokmuş gibi görünüyor.
Old 09-12-2007, 13:30   #7
korayoz

gey ve lezbiyen terimlerinin türkçe karşılıkları kararda belirtilen kelimelermiymiş . bence kesinlikle hakaret var ancak bu kasıtlı olmayabilir yani mahkemenin yanlış değerlendirmesi olabilir. sonuçta gey ve lezbiyen terimleri daha çok hormonal hastalıkları sebebiyle cinsel tercihleri bu yönde olan insanları ifade ederken türkçe karşılıkları tamamen hakaret amacıyla kullanılan kelimeler. halk arasında da bu kişiler gay, lezbiyen, biseksüel ve eşcinsel gibi terimlerle adlandırılmaktadır. bu kelimelerin türkçe karşılığını belirleyebilmek için başka kelimelerle karşılaştırmak yerine bu kelimelerin türkçe karşığı belirlenmelidir. böyle insanlarla karşılaştığımızda onlara yukarıda ki kelimelerle (ibne, sevici) hitap etsek bu hakaret suçunu oluşturmayacakmıdır sizce.
Old 09-12-2007, 13:48   #8
Av.Cengiz Aladağ

Türk Dil Kurumu sözlüğüne baktım, sözkonusu iki sözcüğün sözlükdeki tanımları soruda yazılı tanımlamadan farklı.
Old 09-12-2007, 13:54   #9
Av. Canan EKE

Eğer Türk Dil Kurumunda söz konusu kelimelerin açıklaması farklı ise, hakaret olgusunu bir daha düşünmek gerekecektir.
Old 09-12-2007, 13:59   #10
Av.Suat Ergin

TDK internet sitesi'nden alıntıdır:

Alıntı:
Güncel Türkçe Sözlük'te Söz

sevici
isim
Kendi cinsinden kimselerle cinsel ilişkide bulunan kadın, lezbiyen.

Birleşik Sözler

ölü sevici

Alıntı:

ibne

isim, kaba konuşmada Arapça ubne

1 . Edilgin eş cinsel erkek, homoseksüel.
2 . ünlem, hakaret yollu Kızgınlıkla söylenen bir söz.

Alıntı:

gay sözü bulunamadı.

Alıntı:

sapık -ğı
sıfat
1 . Tavır ve davranışları normal olmayan veya geleneklerden, törelerden ayrılan, anormal (kimse), gayritabii, anormal:
"Sapık düşünce."- .

2 . Delice davranışları olan, meczup.

Birleşik Sözler
cinsel sapık
telefon sapığı

Alıntı:

sapkı
isim
Bir görevin ve özellikle bir fizyoloji görevinin ters bir yön alması.

Vikipedi'den alıntıdır:

Alıntı:
Lezbiyen

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Başka bir kadına fiziksel veya duygusal çekim hisseden kadına lezbiyen denir.[1][2] Lezbiyen, kadın eşcinsel olarak da tanımlanabilir. Hem kadınlara hem erkeklere çekim hisseden kadınlar genellikle biseksüel olarak nitelendirilerler. Kişinin kendini tanımlaması veya kendine biçtiği cinsel kimlik, davranışlarıyla örtüşmüyor olabilir. Lezbiyenlik bir cinsel yönelimdir, inanılanın aksine iradi bir "tercih" değildir ve bu nedenle değiştirilemediği kabul edilir. "Lezbiyen" kelimesinin Sappho'nun yaşadığı adanın ismi olan "Lesbos" kelimesinden geldiği varsayılır.

Alıntı:
Gay

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gey, eşcinsel kişi (genellikle erkek).[1] Fransızca gai kökünden gelmektedir.[1] Aslen "neşeli, umursamaz" ve "canlı renkli, gösterişli" anlamlarına gelen "gay" tabiri 1960'lı yıllardan itibaren erkek eşcinseller tarafından kendilerini tanımlamak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.[1] İngilizce'deki gay kelimesinin diğer anlamlarında kullanımı zamanla yok olmaya yüz tutmuştur.[1]
Kadın eşcinsel anlamına gelen lezbiyen kelimesi ise 1800'lü yıllardan beri kullanılmaktadır.[2] Bu konudaki eksikliği gidermek için ilk olarak erkek eşcinsel anlamında kullanılan gey kelimesi zamanla eşcinsel kişi olarak da kullanılmaya başlanmıştır.[1]

NOT: Koyulaştırma ve alt çizgiler tarafımdan yapılmıştır.
Old 09-12-2007, 14:03   #11
Av.Suat Ergin

Varsayılan Yorumsuz

BİA (İstanbul) - İstanbul Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, eşcinsel sivil toplum girişimi Lambda hakkında İstanbul Valiliği'nin istediği kapatma kararına gerek olmadığına karar verdi.

Eşcinsellik ahlaksızlık değil

Karar, eşcinsellik kavramına da yer verdi. Eşcinsellik kavramının sözlükteki kullanımını örnek gösteren Başsavcılık, eşcinsellik-ahlak ilişkisini irdeledi. Kararda şu iki ifade yer aldı:

* "Cinsel yönelim ayrımcılığının tartışıldığı bir dönemde, eşcinsel olmanın tartışıldığı bir dönemde ahlaksızlık olmak anlamına gelmediği bir gerçektir."

* "Cinsel uyumsuzluk ve kişinin cinsel yönelimi ile ilgili sürekli gerilim olarak kabul edilen eşcinselliğin TCK ve özel kanunlarda suç sayılmadığı bir gerçektir."

http://www.bianet.org/2007/03/13/93217.htm

NOT: Koyulaştırma tarafımdan yapılmıştır.
Old 09-12-2007, 14:19   #12
Av. Canan EKE

Kimsenin cinsel tercihine bir diyeceğim yoktur. Kesinlikle kişinin tercihine bağlı bir olgu. Sadece hakaret olgusunun ve hakaret kastının olup olmadığının anlaşılabilmesi için, hakaret anlamına gelen cümlelerin kullanım tarzı, anlatılmak istenen olgunun irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle hakaret yoktur demedim zaten.
Old 09-12-2007, 22:20   #13
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Agir Ceza Baskanını Sikayetine Dair

Sizce bir yargıcın fuhuştan yakalanmık bir kadını sorgularken sen erkeklerle para karşılığı cinsel ilişkiye giriyormuşsun demesi mi doğrudur yoksa sen o.. musun, o...luk mu yapıyorsun demesi mi? Burada en baştan aşağılama kasdı kendisini ifade ediyor gibime geliyor.

Saygılar.
Old 10-12-2007, 15:06   #14
fırat murat

Varsayılan yanıt

Alıntı:
Yazan Hukukçu55
Derneğin isminde yer alan kelimelerin sözlük karşılıklarının kararda yazılması niçin derneğe hakaret teşkil ediyor?

Merhaba,sorun dernek isminde kullanilan kelimelerin sozluk karsiligi www.tdk.gov.tr adresinde yazili olanidir. Ayrica Ankara Cumhuriyet Bassavciliginin Kaos GL dernegi icin verdigi kararda kelimeleri tanimlamistir. Neden bu agir ceza hakimi kelimelerin bu halini kullanmistir.
Old 10-12-2007, 16:39   #15
Avukat Hakan Eren

Mahkeme kararında "gay" sözcüğünün karşılığı olarak "ibne" tanımlamasına yer verilmesi bence bariz bir hatadır.

Sözlüklerden alıntılandığı gibi, "ibne" kelimesi, erkek eşcinsel ilişkisinde "pasif" olarak tanımlanan kişiyi anlatır.

Oysa ki "gay" kelimesi Türkçe'de aktif-pasif ayrımı olmaksızın, "erkek eşcinseli" tanımlar.

Arada, hem kelimenin anlamı, hem de kullanış biçimi açısından bir hukukçu için çok ciddi farklar bulunmaktadır.

"Lezbiyen" kelimesinin anlamında ise, yine TDK sözlüğünden aktarıldığı üzere, "sapkı" yada "sapıklık" ifadesine yer verilmemiştir.

Ya heyetin kullandığı sözlük eskidir, ya da vahim bir hata söz konusudur. (Gerçi bir hukukçunun, eski sayılabilecek bir sözlük kullanması başlı başına vahim bir hatadır ama, tabii ki detayları bilemiyoruz)

Özetle, bir hata olduğu ortada. Cezai ya da disipliner bir sorumluluk var mı? Tartışma götürür....

Saygılarımla...
Old 10-12-2007, 17:01   #16
Avukat Hakan Eren

Varsayılan Dil Yaresi - Ayrı bir konu

Bu arada Sayın Fırat Murat,

Konunun "kelime seçimi" olduğu bir başlık altında müvekkiliniz derneği, "GAY" kelimesi yerine "GEY" olarak ifade etmeniz doğru mu?

Bildiğim kadarıyla, Türkçe de "GAY" ya da "GEY" diye bir kelime bulunmamaktadır.

Ancak, dilimizde, İngilizce : GAY (erkek eşcinsel) kelimesi kullanılmaktadır.

İngilizce de olsa GAY kelimesini kullanmak doğrudur, en azından dünya dilllerinde böyle bir kelime vardır; ancak olmayan bir kelimeyi (GEY) kullanmak pek doğru olmasa gerek.

Ne yapsak, konuyu bir uzmana, kendisi de hukuk mezunu olan gaeteci-yazar Hakkı Devrim'e mi sorsak?
Old 10-12-2007, 17:02   #17
denipre

Sayın meslektaşım iç huku yollarını tüketip ,direkt AİHM ' başvurun ,emsal kararlar var mutlak olumlu sonuç alırsınız....
Old 10-12-2007, 17:34   #18
ahmetyılmaz

Avrupa insan hakları sözleşmesi 11. protokol Madde 10( ifade özgürlüğü) ve Madde 11 ( Dernek Kurma ve toplantı özgürlüğü)
Sorununuza benzer örnekler bulabilirsiniz.Dernek kapatılmama güvencesini de kapsamaktadır 11. madde
Saygılar
Old 13-12-2007, 22:02   #19
Tractatus

Eğer kararda "ibne" sözcüğü geçtiyse hakaret vardır bence çünkü eşcinsel veya homoseksüel gibi kullanılabilecek başka sözcükler varken argo olarak "ibne" yazılması, aşağılama ve tahkir amacı güder.
Old 14-12-2007, 12:58   #20
emrahcevik

Varsayılan olayda hakaretin varlığı su götürmez

Hakaret suçunu düzenleyen TCK m. 125 gerekçesiyle beraber okunduğu zaman, olayda hakimin yazdıklarının suç kapsamına girdiği görülecektir. Fakat cezalandırma hususunu ayrıca tartışmak gerekir.

Bunun dışında olayla ilgili vicdan, toplumsal adalet vb. kavramlarla düşünmeye gerek yoktur. Ortada kanun nazarında suç olarak değerlendirilen bir fiil vardır ve forumdaki bu bölümün amacı hukuki değerlendirmeler yapmakla sınırlıdır. Diğer değerlendirmeler ise başkaca forumlarda tartışılabilir.

Saygılarımla.
Old 14-12-2007, 14:36   #21
caner87

Zannedersem dernek üyeleri rahatsız olmuşlar, sayın meslektaşlarımın görüşlerine saygı duymakla beraber "ibne ve sevici" kelimeleri derneğin amacı her ne olursa olsun yakışıksızdır. Bazı meslektaşlar bir hukukçunun üstün değerleri korumakla yükümlü olduğunu yazmışlar. Üstün değerlerden ne anladığımız önem arzediyor. Akıllarda soru işaretleri kalmasın ve kararı yazan üyeler de yargılansın. Bir kişiye sırf hakediyor diye yakıştırmalar yapılamaz. Bunun savuması da hukukçu herşeyi ölçer tartar, gerekmiş ki söylemiştir olamaz. Tecavüz suçu işleyen bir kişinin halk tarafından linç edilmesi o halde normal olacaktır. Bunun alt sınırı olmalıdır. "ibne" kelimesini ben nedense yazarken utanıyorum, onlar da herhalde okurken rahatsız oldular. Gayet haklılar, düşünmemiz gereken bir ağır ceza mahkemesi üyeleri nasıl şikayet olunur?
Old 14-12-2007, 15:14   #22
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Av. Hatun Olguner'in yazdıklarını hayretle okudum. Sonra bir de aynı üyenin Hukukçunun Dili başlıklı foruma eklediği yargı kararlarını okudum, hayretim daha da arttı.

Her gerçek ve tüzel kişi hukukça korunmaya değerdir bence.
Old 14-12-2007, 15:34   #23
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Av. Hatun Olguner'in yazdıklarını hayretle okudum. Sonra bir de aynı üyenin Hukukçunun Dili başlıklı foruma eklediği yargı kararlarını okudum, hayretim daha da arttı.

Her gerçek ve tüzel kişi hukukça korunmaya değerdir bence.

Ben Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubu Koordinatörü olduğum için Sayın Av. Hatun Olguner'in alana yazdığı bütün yazıları okumuştum. Alana katkılarından dolayı kaç kez teşekkür ettim, bilmiyorum. Yukarıda bulunan son mesajının hiç bir cümlesine katılmamakla birlikte özellikle şu

Alıntı:
TDK dan alıntı ile gereksiz yere de olsa açıkladığı kelime anlamlarının üzerinden hukuk aramaya çalışması dengesiz bir duyarlılıktır. Daha büyük sorumlulukları ve duyarlılıkları kasten gözardı edenlerin,bu duyarlılıkları takip edenlerin kelime seçimi ve gereksiz ayrıntılı açılımlarını karara yazmalarında hakaret kastı aramaya hakkı yoktur.

bölüme tamamen karşıyım. Ben de hayret ettim.

Saygılarımla
Old 14-12-2007, 16:33   #24
Av. Canan EKE

Değerli arkadaşlar, biz burada aslında kararda kullanılan kelimeleri tartıyoruz. Şahsi fikirleri değil. Bana sorulursa, kişisel tercih derim ve asla farklı bir gözle bakmam. Başka şeyler de yazabilirim konu ile ilgili, ancak yeri değil. Önemli olan, bir mahkeme heyetinin kararında ve yargılama safhasında hakaret edici sözler kullanıp kullanmadığıdır. Eğer ben bu kararın muhatabı olsaydım, kesinlikle hakarete uğradım derdim. Ancak hukukçu olarak hala tam anlamı ile emin değilim. Kararın tam metni, açıklayıcı olur.
Old 14-12-2007, 17:19   #25
Av. Canan EKE

O halde, tüm meslektaşlarımdan özür dileyerek, ******ya ****** demek hakaret olmaktan çıkmalı mı?
Old 14-12-2007, 17:21   #26
Av.Suat Ergin

Sayın Katılımcılar,

Görüldüğü kadarıyla forum amacından sapmıştır. Forumu açan meslektaşımız kararda geçen 'ibne' kelimesinin hakaret sayılıp sayılmayacağını sormuştur. Ancak gelinen nokta itibariyle, eşcinsellerin dernek kurmalarının mümkün olup olmayacağı tartışılmaya başlanmıştır.

Oysa bu konu THS' de daha önce tartışılmıştı. Linki aşağıya aktarıyorum. O konuda düşüncesi olan üyelerimiz mesajlarını lütfen oraya yazsın. Bazı mesajları oraya taşımaya çalışacağım.

Ancak lütfen bulunduğumuz foruma; kelimenin hakaret sayılıp sayılmayacağına dair görüşler eklensin.

Eşcinsellerin Dernek Kurması Ahlaka Aykırı Mıdır?

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ght=e%FEcinsel

Saygılarımla
Old 14-12-2007, 17:24   #27
Av. Canan EKE

Sayın Suat Ergin, zaten biz de bunu tartışıyoruz. Sadece gerekçeler biraz uzadı ve birazcık saptı. Ancak yine de haklısınız. Herkesin kendine göre haklı gerekçeleri var tabi ki. Birbirimizin düşüncelerine saygı duymamız gerek. Tartışmaya girmek de bizlere yakışmaz.
Old 14-12-2007, 17:59   #28
Av. Hatun Olguner

Suat Bey,

Konuyu ikiye ayırmak ve mesajların ilgisini belirleyip ilgili alana taşımak,sizin yönetsel takdiriniz,amacınız konunun bütünlüğünü bozmak olmadığına göre,tabii anlayışla karşılarız. Ama,tüm bu açıklamaları ve düşünceleri ,hakaret kastının değerlendirilmesinde,hakaret kastının olmadığına,olamayacağına,kamusal duyarlılıklarla reddedilen talep üzerine yazılan kararda,dernek faaliyetinin,hoş karşılanmayan bu kelimelerin anlamları ile derneğin kamuoyunda algılanmasına neden olacağına da işaret etmek için kullanıldığını,hakimlerin hakaret etmesi için gerekli bir pozisyonlarının olmadığını,olmaması gerektiğini vurgulamak,sorunun içinden her iki tarafın haklı yönlerini çıkarsamak için yazılmış mesajlardı. Bence, asıl konusu içinde de bütünleyici ve açıklayıcı idi. Ama,ben sizin, bu mesajları konularına ve alanlarına ayırmakla ilgili faydayı daha yerinde tayin edebileceğinize inanıyorum.
Old 14-12-2007, 19:02   #29
Av. Hatun Olguner

Sayın Cengiz Aladağ ve Suat Ergin meslektaşlarımın,

hakaret içerip içermediği tartışılan kelimelerin,mahkeme kararına yazılış amacında ve derneğin amacının onaylanmamasına gerekçe olmak üzere bu kelimelerle örtüşen kavramların kamuoyunda bu derneği ve kamuyu rahatsız edecek çağrışımlar yapacağına dair kaygı ile karara eklenmiş tanımlar olduklarını düşünmemden kaynaklı olarak hakaret kastının düşünülmemesi gerektiğini yazdığım mesajlar karşısında hayrete düşmeleri üzerine,hakareti kesinlikle tasvip etmediğim açıkta olmalı iken,bunu yansıtamamış olma ihtimaline göre burada tekrar açıklama gereği duydum :dernek üye adaylarına hakaret edilmesini kabul etmediğimi,ancak bu kelimelerin hakaret amacı ile değil,derneğin faaliyet alanının kamusal fayda yokluğu nedeniyle reddedilmesini gerekçelendirme ile uygun illiyet bağı taşımak üzere yazılmış olduklarını düşündüğümü,yansıtamadığım bu hakaretsevmez tavır ve düşüncemden ötürü ikiden fazla kişi hayrete düşmüş olduğuna göre,yansıtma eksiğim olduğunu kabul ettiğimi ve yine de hayret edilecek birşeyler yazıp yazmadığımı tekrar düşünerek,gerekirse kendime hayret etmeye hazır olduğumu açıklamak isterim.

Ben kimsenin kimseye hakaret etmesini tasvip edemem,hukuki algılarım en az bu düzeyde gelişmiştir.

Ama Cengiz Bey"in,her gerçek ve tüzel kişi hukuken korunmaya değer sözüne katılmakla birlikte,burada konu,tüzel kişiliğe kavuşmamış ve faaliyet ve amaçlarının kanuna(kamu çıkarlarına) uygun olup olmadığı tartışılan ve başvurusu reddedilen bir dernek oluşumu hareketi olduğu için,bu aykırılıkları nedeniyle izin alamamış olmasını uygun bulduğumu yazmış bulunuyorum.Belki Cengiz Bey,bu derneğin faaliyetini kamusal yararlara aykırı bulmuyordur.
Old 14-12-2007, 19:07   #30
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Ama Cengiz Bey"in,her gerçek v etüzel kişi hukuken korunmaya değer sözüne katılmakla birlikte,burada konu,tüzel kişiliğe kavuşmamış ve faaliyet ve amaçlarının kanuna(kamu çıkarlarına) uygun olup olamdığı tartışılan ve başvurusu reddedilen bir dernek oluşumu hareketi olduğu için,bu aykırılıkları nedeniyle izin alamamış olmasını uygun bulduğumu yazmış bulunuyorum.Belki Cengiz Bey,bu derneğin faaliyetini kamusal yararlara aykırı bulmuyordur.

Sayın Olguner,

Dernek kurulmuş. Valilik feshini istemektedir. Yanlışlığı düzeltmek isterim.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi