Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

barodan kaydımızı sildirince biriken sigorta pirmlerini ödeyecekmiyiz.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2009, 13:20   #1
Av.İsmail

Soru barodan kaydımızı sildirince biriken sigorta pirmlerini ödeyecekmiyiz.

ben baroya 1 yıldır kayıtlıyım. hakimlik savcılık sınavına çalışmyı düşünüyorum. kaydımı da sildireceğim.Biriken prim borçlarını ödemem mecburimi, yani ödemezsem haciz filan gelir mi,
Old 20-05-2009, 13:14   #2
Av. Aykut Toklu

prim borcları silinmez ayrıca benim bildigim 12 ay üst üste odemediginiz zaman zaten sigortalılık durumunuz iptal oluyor yani sigorta kaydınız da siliniyor ancak borcunuz silinmez odeyene kadar faiz biner ve yasal süre gectikten sonra da idari takibe düserseniz zamanı geldiginde SSK dan borcu odemeniz icin odeme emri alabilirsiniz...

benden size tavsiye bütün prim borclarınızı odeyin zaten er yada gec karsınıza cıkacaktır

ben 5 sene idare ederim diyorsanız durumu o zaman da borc zaman asımına ugrayabilir tam bilmiyorum ama sanırım vergi ve sigorta borclarında oyle oluyor

ancak ileride her yerde karsınıza cıkar ve sorun yaratır bu prim borcu...
Old 20-05-2009, 13:29   #3
Av.İsmail

ama ben yararlanmayacağım ki sigortadan, barodan kaydımı da sildireceğim, vergi borcu değil ki bu , yararlanmak istemediğim birşeyi neden ödeyeyim , ilerde devlet memuru olup erken emekli olmak istersem yatırmam gerekmiyor mu bunları
Old 20-05-2009, 13:33   #4
uye8490

Alıntı:
Yazan Av.İsmail
ama ben yararlanmayacağım ki sigortadan, barodan kaydımı da sildireceğim, vergi borcu değil ki bu , yararlanmak istemediğim birşeyi neden ödeyeyim , ilerde devlet memuru olup erken emekli olmak istersem yatırmam gerekmiyor mu bunları

Baroya kayıt yaptırdığınız andan itibaren sigorta pirimi yatırma zorunluluğunuz vardır.Zorunlu olduğu için yatırmak durumundasınız.
Old 20-05-2009, 13:37   #5
Av. Aykut Toklu

Alıntı:
Yazan Av.İsmail

Bakın yararlanmıyor olmanız odemeyeceginiz anlamına gelmiyor avukatlıga basladıgınızda yani baroya kayıt yaptırdıgınız da topluluk sigortası ile ilgili kayıtları da kabul ettiginizde bu sigortayı odemeyi taahhüt ediyorsunuz bu durumda da bir sene icerisinde hic yararlanmamıs olsanız bile taahhuk eden sigorta borclarınızı odemeniz gerekiyor yani diyelim ki bundan bir sene once basladınız avukatlıga yani baroya bir sene once kaydoldunuz su anda 12 aylık sigorta borcunuz bulunmakta ve bu borcunuzu odemeden hic bir sekilde silinmez bu borc yani barodan kaydınızı sildirseniz de devlet memuru da olsanız karsınıza cıkar

Sigorta borcu olan bir sigortalı borcunu kapatmadan yeni sigorta kaydı yaptıramaz bu nedenle de devlet memuru da olsanız ozel bir yerde calısmaya da baslasanız bu borcunuzu odemeden sigortalı kapsamına alınamazsınız...
Old 20-05-2009, 14:16   #6
Av.İsmail

bir avukat bana başka türlü anlatmıştı da neyse, yanlış biliyor demekki
Old 20-05-2009, 14:18   #7
Av. Aykut Toklu

Valla benim bildigim de bu o nasıl anlattı bilmiyorum ama benim de ogrendigim en azından barodan ve sigorta kurumundan aldıgım bilgiler bu yonde...
Old 20-05-2009, 14:42   #8
Av.İsmail

biz bağkurlu değiliz, orada biriken bir borcun yok, faydalanmak istiyorsan ödersin, avukatlık yapmayacaksan faydalanmayacaksan niye ödeyeceksin stres yapma ismail demişti:d
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi