Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Maaş haczi şikayetinin süreden reddi...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-01-2009, 12:43   #1
avturker

Varsayılan Maaş haczi şikayetinin süreden reddi...

Merhabalar, iyi çalışmalar.
Alacaklı olduğumuz bir dosyada borçlunun Bağ-Kur dan almakta olduğu maaşın haczi için müzekkere yazdık ve yaklaşık 1 yıldır sıramızın gelmesini bekliyorduk. 2 ay önce ilk kesinti yapıldı ve borçlu maaş haczinin kalkması için İcra Mahkemesine şikayet yoluyla başvurdu.
Mahkemenin bugün aldığım gerekçeli kararında maaş haczi talebinin 1 yıl önce olduğu müzekkerelerin kuruma ulaşma ve kurumun cevap tarihleri belirtildikten sonra. 'Borçlunun bu süre içinde maaş haczini öğrenmemesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu, maaş haczi şikayetinin 7 günlük süreye tabi olduğu, şikayetin süresinde olmadığından reddine' karar verilmiştir.
Bu karar lehimize olmasına rağmen doğru olmadığını düşünüyorum. Şikayetin süresiz olduğunu biliyorum. Acaba yeni Sosyal Güvenlik Kanununda bu konuda bir değişiklik varmıdır. Şimdiden teşekkür ediyorum.
NOT: Karar borçlu tarafından temyiz edilmiştir.
Old 20-01-2009, 15:28   #2
Sinerji Hukuk Yazılımları

Kanun No: 5510
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (SSGSSK)

Kabul Tarihi: 31.05.2006
R.G. Tarihi: 16.06.2006
R.G. No: 26200

Devir, temlik, haciz ve Kurum alacaklarında zamanaşımı

MADDE 93 - (DEĞİŞİK FIKRA RGT: 08.05.2008 RG NO: 26870 KANUN NO: 5754/56) (KOD 1)
Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.

(...)
Old 20-01-2009, 15:29   #3
Sinerji Hukuk Yazılımları

T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 2007/633
Karar: 2007/3344
Karar Tarihi: 27.02.2007

ÖZET: Haciz sırasında ve daha sonra özel kanununda haczedilemeyeceği yazılı haklardan feragat edilebilir. Somut olayda borçlu S.K.'ün 06.09.2006 tarihinde evinde yapılan haciz sırasındaki muvafakati üzerine 08.09.2006 tarihinde Bağ-Kur'dan almakta olduğu emekli maaşının tamamı üzerine haciz konulmuş olup, haciz tarihinden önceki tarihli haczedilmezlikten feragate ilişkin bu beyanı geçerlidir. O halde, Mahkemece şikayetin reddine karar vermek gerekir.

(2004 S. K. m. 16, 82, 83, 83/A) (1479 S. K. m. 67)

Dava: Mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu'nun 67/1. maddesi aynen; bu Kanun gereğince <bağlanacak aylıklar, nafaka borçları dışında, haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez> hükmünü içermektedir. Anılan yasal düzenleme kamu düzeniyle ilgili olup İİK' nun 16/2. maddesi uyarınca süresiz şikayete tabi bulunmaktadır.

İİK. nun 83/a maddesi gereğince, 82. ve 83. maddelerde yazılı mal ve hakların haczolunabileceğine dair <önceden yapılan> anlaşmalar muteber değildir. Bu nedenle ancak haciz sırasında ve daha sonra özel kanununda haczedilemeyeceği yazılı bu haktan (82/l) feragat edilebilir (Prof Dr. Baki Kuru İcra İflas 1. cilt shf. 834) (HGK. 31.3.2004 tarih ve 2004/12-2002) Somut olayda borçlu S.K.'ün 06.09.2006 tarihinde evinde yapılan haciz sırasındaki muvafakati üzerine 08.09.2006 tarihinde Bağ-Kur'dan almakta olduğu emekli maaşının tamamı üzerine haciz konulmuş olup, haciz tarihinden önceki tarihli haczedilmezlikten feragate ilişkin bu beyanı yukarıda açıklanan nedenlerle geçerli ve süreklilik kazanan Yargıtay kararlarına uygundur.

O halde, Mahkemece şikayetin reddine karar vermek gerekirken yasal olmayan gerekçelerle yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.

Sonuç: Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 27.02.2007 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 20-01-2009, 15:31   #4
av.suleyman

ben de bir müvekkilin ssk dan aldığı emekli maaşın ahciz konulmuştu.İcra Mahkemesine itiraz ettim.İtirazımız kabul edildi. Dosyada bulunan 5 aylık maaşı harçsız olarak iade aldım.Bence bir süereye tabi değil.
Old 20-01-2009, 16:15   #5
avturker

yukarıda verilen kanun maddesine binaen bende kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Vermiş olduğunuz Yargıtay kararı ise borşlunun muvaffakati söz konusu bizim olayımızda böyle bir şey söz konusu değil.
Bakalım temyiz sonucunda ne olacak...
Old 20-01-2009, 16:51   #6
üye8180

Sayın meslektaşım, emekli maaşına konulan haczin kaldırılması ile ilgili yaptığım şikayetlerde, ' haciz konulamayacağına dair hüküm, kamu düzenine ilişkin olduğundan, süresiz şikayet hakkımız bulunmaktadır 'şeklinde bir açıklama da yapıyorum. Süreden dolayı bir red almadım bugüne değin. Temyizde bozulur.
Old 20-01-2009, 18:26   #7
avturker

Evet Neslihan hanım bende sizin başvurduğunuz şekilde başvurularla karşılaştım bende bu güne kadar. Ancak bu konuda ben alacaklı vekiliyim yani haczin kaldırılmaması benim lehime ama bilmediğim bir şey mi var onu öğrenmeye çalışıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi