Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka Hesabında Bulunan Parada Diğer Eşin ve Alacaklılarının Hak Durumu Nedir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-09-2010, 14:28   #1
condictio_certi

Varsayılan Banka Hesabında Bulunan Parada Diğer Eşin ve Alacaklılarının Hak Durumu Nedir?

Değerli meslektaşlarım,
Benim sorum biraz icra hukuku biraz da aile hukuku içerikli. Araştırmalarımda beni tatmin edecek bir sonuca ulaşamadığım için sizlere sormayı doğru buldum.

Müvekkilimin eşi ticari hayattaki borçlarından ötürü iflas etmiştir. Müvekkilimin, yatırım olarak kendi adına olan banka hesabında yüklü miktarda parası bulunmaktadır.
Sorularım şunlar:
1. Müvekkilim ve eşi edinilmiş mallara katılma rejimi içerisindedir. Dolayısıyla söz konusu hesaptaki para, müvekkilimin eşinin alacaklıları tarafından (yarısı kadarı için) talep hakkı doğurabilecek midir?
2. Söz konusu hesaptaki para, edinilmiş mallara katılma rejimi bakımından müvekkilimin eşine hak doğurmakta mıdır?
3. Müvekkilim mal ayrılığı sözlemesi yapmak istese bunu yapabilir mi? ve prosedürü nasıl? Müvekkilimin eşinin işlerinin kötü durumda olması, buna haklı neden teşkil eder mi?(Müvekkilim ve eşi evleneli 1 yılı geçmiştir)

Şimdiden yanıtlarınız için çok teşekkür ederim, biraz acil olduğundan bu konularda ehli hukukçu meslektaşlarımın yardımına ihtiyaç duymaktayım.

Saygılarımla..
Old 13-09-2010, 14:57   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Edinilmiş mal rejimi ; edinilmiş mallar ile kişisel malları kapsamaktadır ve eşlerden herbiri 3.kişilere karşı kendi borçlarından dolayı bütün malvarlığıyla sorumludur.Belirli bir malın kendisine ait olduğunu iddia eden eş bu iddiasını ispat etmek zorundadır.Ve geriye 221.madde kalıyor eşler aralarında bir sözleşme yaparak kişisel malların edinilmiş mallara dahil olmayacağını kararlaştırabiliyorlar.O halde kanımca kişisel malı olduğunu ispat edebilecek vasıtalara sahip olmak koşuluyla eşiyle 221'e göre sözleşme yapması gerekiyor.
Old 13-09-2010, 23:51   #3
av.suleyman

1. Müvekkilinizin eşinin borçlarından dolayı müvekkilinizin mallarına ve banka hesabına haciz konulması mümkün değildir.mal rejimi eşler arasında mal paylaşımında gündeme gelecek bir konudur. icra dosyası alacaklılarını ilgilendirmez.
2.Evlenmeden sonra edinilen mal ya da kazanılan para, boşanma durumunda malların tasfiyesi durumunda paylaşıma tabidir.Ama evliyken hak iddiası söz konusu olamaz.
3. Eşi kabul ederse tabiki öal ayrılığı sözleşmesi yapabilir. sözleşmede bu ana kadar mallarında mal ayrılığına tabi olduğunu kararlaştırabilirler. Evlenirken yapmadığı için şu anda eşi kabul etmezse sözlşeme yapamaz.
Old 14-09-2010, 08:26   #4
condictio_certi

Öncelikle vermiş olduğunuz açıklayıcı cevaplarınızdan ötürü çok teşekkür ediyorum.

Benim aklıma takılan konu haklı bir neden olması durumunda (müvekkilimin eşinin iflas etmiş olması) hakimden tek taraflı bir beyanla mal ayrılığı sözleşmesi talep edilip edilemeyeceği. Yani eşin muvakafatinin dışında kesinlikle mal ayrılığı sözleşmesi yapılmaz fikri bana hakkaniyet gereği uygun gelmiyor. Bu anlamda da fikirlerinizi beyan ederseniz müteşekkir olacağım.

M.Serdar Demirtaş bey ile Av. Süleyman Bey'in cevapları birbirinden ayrı mahiyette. Yani S. Demirtaş bey'e göre (anladığım kadarı ile) boşanma durumu olmasa da müvekkilimin banka hesabındaki malı üzerinde müvekkilimin eşinin hak sahibi olduğu.. Ancak Av. Süleyman Bey ise boşanma olmadan mallar arasında böyle bir ayrım yapılamayacağı ve her malın eşin kendisini kapsadığı ve bağladığı..

Bu hususlarda da net bilgi alabilirsem çok sevineceğim.

Saygılarımla.
Old 15-09-2010, 07:53   #5
condictio_certi

Konu ile ilgili siz değerli meslektaşlarımdan biraz daha fikir almayı çok istiyorum. Zira bu konuda biraz eksik hissediyorum.. Çok rica edeceğim bilen hukukçu arkadaşlarım bana sorum ile ilgili biraz daha fikir verirlerse..?

Saygılarımla..
Old 20-09-2010, 22:18   #6
condictio_certi

Konu ile ilgili fikir sahibi meslektaşlarım fikirlerini iletirlerse çok sevineceğim.

Saygılar..
Old 22-09-2010, 16:55   #7
Av. Mehmet Demirezen

Mevcut durum itibariyle hesap üzerinde müvekilinizin dilediği gibi tasarrrufta bulunma hakkı vardır.

Diğer eşin edinilmiş mallara katılma hakkı mevcut olup ancak bu hakkı tasfiye halinde ileri sürebilecektir.

Ayrıca hesabın evlilik öncesinde de var olma ihtimalinde kişisel mal ayrımını dikkate almanızı öneririm.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi